نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

یک‌شنبه - ۱۹ تیر ۱۳۹۰

رضا کیانیاناز هم‌آن کم‌تر از دو سال پیش که نشر «مشکی» کتاب «این مردم نازنین» را منتشر کرد، دوست داشتم آن‌را بخوانم، اما از شما چه پنهان فرصت نمی‌شد؛‌ گو این‌که یکی، دو بار کتاب را به دوستانی هدیه دادم و در آن میان چند صفحه‌ای هم گذری خواندم و پسندیدم، اما نشد که همه‌ی متن را بخوانم. دی‌روز بالاخره نشستم و کتاب را در دست گرفتم و خیلی زودتر از آن‌چه تصورش می‌رفت تمام ۱۶۶ صفحه‌ی آن‌را مطالعه کردم.

«این مردم نازنین» شامل حدود صد خاطره از رضا کیانیان است، روایاتی از اتفاقات جالبی که در مواجهه‌ی مردم با این سوپراستار محبوب سینما رخ داده است. و اصل جذابیت کتاب هم هم‌این‌جاست! درواقع، می‌توان گفت مهم‌ترین گیرایی کتاب، لذت فضولی و سرک‌کشیدن در زنده‌گی یک آدم مشهور است؛ آن هم آدم مشهوری به نام رضا کیانیان، که یکی از مطرح‌ترین، به‌ترین، و محبوب‌ترین هنرپیشه‌های مرد بعد از انقلاب است.

با خواندن «این مردم نازنین» می‌توانیم تاحدودی از طعم شهرت باخبر شویم و شیرینی‌ها و تلخی‌های آن را به‌تر بشناسیم. می‌توانیم بفهمیم افراد معروف چه حسی دارند وقتی در کوچه و خیابان از آن‌ها تقاضای امضادادن یا عکس گرفتن می‌کنند، چه‌طور خرید می‌کنند، در سفرهای‌شان با چه معذورات و چه شانس‌هایی مواجه‌اند و به‌طور کلی، وقتی از نقش‌شان خارج می‌شوند و پا به جامعه‌ی واقعی می‌گذارند، چه اتفاقاتی برای‌شان رخ می‌دهد.

با آن‌که کیانیان سعی داشته تا جای ممکن خاطرات خنده‌دار را نقل کند و بیش از همه بر عنصر طنز تاکید دارد، بعضی از اتفاقاتی که بازگو می‌شود واقعن لوس و بی‌مزه‌اند! بعضی دیگر هم خیلی خنثا، به‌طوری که وقتی می‌خوانی‌شان از خودت می‌پرسی حالا که چه؟! نویسنده از نقل این ماجرا چه منظوری داشته؟ با وجود این، از حق نگذریم، تعداد روایت‌های خواندنی و خنده‌دار هم کم نیست و هم‌این‌ها هستند که کتاب را نجات داده‌اند.

رضا کیانیان هم، مثل اغلب کسانی که کار اصلی‌شان نوشتن نیست، در خیلی از نوشته‌های‌اش اشتباهات فاحش نگارشی و ویرایشی دارد و واقعن نیاز بوده که کار او یک ویرایش درست و حسابی از سر بگذراند تا به متنی خواندنی‌تر و پخته‌تر تبدیل شود. با وجود این، نمی‌دانم چرا ناشر از این کار خودداری کرده است. شاید هم چون نام کیانیان روی کتاب است و می‌دانسته‌اند مردم حتمن کتاب را می‌خرند، نیازی به صرف هزینه‌ی اضافه برای ویراستاری احساس نکرده‌اند. نه؟

القصه، «این مردم نازنین» در حکم زنگ تفریح برای کتاب‌خوان‌هاست. هیچ چیز جدی و آن‌چون‌آنی ندارد. فقط سرگرم‌کننده است و گاه و بی‌گاه لب‌خندی روی لب می‌نشاند، و مگر هم‌این هم کم است؟ اگر رضا کیانیان را دوست دارید، این کتاب حتمن برای‌تان جذاب خواهد بود.

طرح جلدی که در این یادداشت از آن استفاده شده مربوط به چاپ نخستین «این مردم نازنین» است. تا آن‌جا که می‌دانم کتاب تاکنون به چاپ ششم رسیده است. ناشر در چاپ‌های جدید تصویر روی جلد کتاب را تغییر داده و عکس واضح‌تری از کیانیان را روی جلد نشانده است.

 اگر مشترک فید باشید، آسان و همیشه مطالب را می‌خوانید
http://www.ketablog.ir/xml/blogs.xml.phpامکانات: Next Blog Previous Blog Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=100
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۷۵۲۳۹ صفحه
مشاهده امروز: ۶۹۶ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۵ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: