نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

دوشنبه - ۱۰ مرداد ۱۳۹۰

ماشین زمانماشین زمان (The Time Machine)

هربرت جرج ولز

سال نشر: ۱۸۹۵

 


«هربرت جرج ولز» (۱۸۶۶ – ۱۹۴۶) که اغلب با نام «اچ. جی. ولز» شناخته می‌شود، از بزرگ‌ترین نویسنده‌گان ژانر علمی ـ تخیلی در تاریخ ادبیات است. پدر او مغازه‌داری فقیر و مادرش پیش‌خدمت بود. کودکی‌اش در رنج و سختی گذشت و هر آن‌چه به دست آورد و آموخت، با تلاش و کوشش فراوان بود. قدرت خیال‌پروری و آفریننده‌گی این مرد انگلیسی آن‌قدر بالاست که او را از خلاق‌ترین داستان‌نویسان همه‌ی اعصار می‌دانند و گاه در کنار «ژول ورن» از او به‌عنوان پدر ادبیات علمی ـ تخیلی یاد می‌شود. ولز کتاب‌های فراوانی دارد که از بین آن‌ها «مرد نامریی،» «جنگ دنیاها،» «نخستین انسان در ماه،» و «جزیره‌ی دکتر موریو» معروف‌ترند، اما بی‌گمان «ماشین زمان» شاخص‌ترین نوشته‌ی هربرت جرج ولز و از به‌ترین دست‌آوردهای ادبیات علمی ـ تخیلی‌ست.

داستان‌های علمی ـ تخیلی در پاسخ به نیاز و گرایش انسان به شگفتی‌ها پدید آمدند. این نوع از داستان سابقه‌ای بسیار طولانی دارند. از اولین کتاب‌هایی که در این ژانر منتشر شدند می‌توان به رمان «سفرهایی در ماه» نوشته‌ی «سیرانو دو برژراک» اشاره کرد که در سال ۱۶۵۷ منتشر شد و شرح سفرهایی خیالی به خارج از زمین و گشت‌وگذار در عالم و کشف آن بود. اگر درنظر داشته باشیم که رمان «دن کیشوت» (که از آن به‌عنوان نخستین رمان مدرن نام می‌برند) در دو دهه‌ی ابتدایی قرن هفدهم به چاپ رسید، خواهیم دید که داستان‌های علمی ـ تخیلی قدمتی تقریبن به اندازه‌ی قدمت رمان دارند. با وجود این، نیمه‌ی دوم قرن نوزدهم را سال‌های شکوفایی اصلی این ژانر می‌دانند. سال‌هایی که «ژول ورن» نام‌دار ظهور کرد و با آثار درخشانی نظیر «مسافرت به مرکز زمین،» (۱۸۶۴) «بیست هزار فرسنگ زیر دریا،» (۱۸۷۰) و ... توجه زیادی را به داستان‌هایی که در آن‌ها خیال‌پردازی‌های علمی حرف اول را می‌زدند، جلب کرد. با ژول ورن داستان‌های علمی ـ تخیلی از کارکرد سرگرم‌کننده‌گی صرف خارج شدند و پا به دنیای جدیدی گذاشتند.

شکی نیست که جذابیت اصلی رمان‌های ورن بر پایه‌ی شگفت‌انگیزی و سرگرم‌کننده‌گی استوار بود اما در این رمان‌ها آرزوها و رویاهای انسانی نیز نقش مهمی ایفا می‌کردند. بشر در طول قرن‌های متمادی، پیش از پیش‌رفت‌های خارق‌العاده‌ی علمی در قرن بیستم، هم‌واره آرزومند کشف و دست‌یابی به افق‌هایی بود که در آن زمان‌ها بسیار دوردست به نظر می‌رسیدند. لذت دست‌یابی به آرزوهای دیرینه، حتا بر روی صفحات کاغذی و فضاهای خیالی، بسیار دل‌پذیر و فریبنده بود، مساله‌ای که می‌توان آن‌را علت عمده‌ی توجه به داستان‌های علمی ـ تخیلی در قرون گذشته، و نیز تا زمان حال، دانست. باری، داستان‌های ورن منبعی برای تحقیقات و پیش‌رفت‌های علمی شدند و دانش‌مندان کوشیدند تا به آن‌چه که در آثار ورن رویایی بیش نبود، و در اصل انعکاس رویای دسته‌جمعی بشریت بود، جامه‌ی عمل بپوشانند. درواقع، ژول ورن یک پیش‌گوی بزرگ بود که در عین حال خود نیز در به واقعیت پیوستن پیش‌گویی‌های‌اش نقش ایفا کرد. اچ. چی. ولز را نیز می‌توان، به‌خصوص به‌خاطر شاه‌کارش «ماشین زمان،» هم‌طراز ژول ورن قرار داد. «ماشین زمان» برای اولین بار در سال ۱۸۹۵ منتشر شد، یعنی زمانی که علم فیزیک هنوز در ابتدای راه قرار داشت و «آلبرت آینشتاین» و اسلاف‌اش با نظریه‌های‌ شگفت‌انگیزشان ـ که دید بشر نسبت به جهان را تغییر اساسی داد و پیش‌رفت‌های دور از باوری را سبب شد‌ ـ هنوز ظهور نکرده بودند.

در برخورد با رمان «ماشین زمان» باید پا را فراتر از جذابیت ظاهری و هیجان‌برانگیز آن گذاشت و به دو نکته‌ی اساسی توجه کرد. اول جنبه‌ی پیش‌گویانه‌ی اعجاب‌انگیز این رمان و دوم جنبه‌ی اجتماعی و سیاسی آن. در زمان ولز بشر هنوز نتوانسته بود راهی به فضا بیابد و اختراع یک ماشین زمان که بتوان با آن به گذشته و آینده سفر کرد در تاریک‌ترین زوایای مخیله‌ی نخبه‌ترین دانش‌مندان عصر نیز نمی‌گنجید. با وجود این، ولز با نگاهی پیامبرگونه به آینده می‌نگرد و اختراع ماشین زمان و گذر بشر از ورای روزها و سال‌ها را پیش‌بینی و روایت می‌کند.

«زمان‌پیما» یا همان «مسافر زمان» دانش‌مندی انگلیسی‌‌ست که برای اولین بار در جمع دوستان‌اش خبر از کشف بزرگ خود و اختراع ماشین زمان می‌دهد. هم‌آن‌طور که قابل پیش‌بینی‌ست او با ناباوری و حتا تمسخر دیگران مواجه می‌شود اما می‌کوشد با توجیهات علمی کشف خود را تبیین کند. او معتقد است فضا چهار بعد دارد. یعنی علاوه بر طول، عرض و ضخامت ـ که شناخته شده است ـ بعد دیگری به نام «زمان» نیز وجود دارد که البته «ما با ناتوانی جسمی که داریم، بدمان نمی‌آید آن را نادیده بگیریم.» انسان در سه بعد شناخته‌شده‌ی فضا قادر به حرکت است و حرکت در بعد چهارم آن، زمان، همان «اختراع بزرگ» زمان‌پیماست. زمان‌پیما نمونه‌ای کوچک از اختراع خود را برای مهمانان‌اش به نمایش می‌گذارد اما اتفاق اصلی در هفته‌ی پس از آن روز رخ می‌دهد. مهمانان دوباره در خانه‌ی زمان‌پیما جمع‌اند اما از خود او خبری نیست. پس از ساعتی زمان‌پیما با چهره‌ای غبارآلود و خسته و تنی رنجور و زخمی پیدای‌اش می‌شود و خبر می‌دهد که با «ماشین زمان» به مسافرتی چندین روزه به سال‌ هشت‌صد و دو هزار و اندی و سپس سال‌های پس از آن رفته است. بخش عمده‌ی رمان شرح وقایعی‌ست که در سفر پرماجرا به زمان برای زمان‌پیما رخ داده است و او اتفاقات عجیب و دیده‌های باورنکردنی‌ اما واقعی‌اش را برای دوستان‌اش تعریف می‌کند.

تصویری که ولز از ماشین زمان و دنیای آینده ارائه می‌دهد بسیار شگفت‌انگیز است. سال‌های درازی پس از نوشته‌شدن «ماشین زمان،» با نظریه‌های جدید علمی و پیش‌رفت فیزیک، رویای ساخت واقعی چون‌این ماشینی گرچه بسیار دور قلم‌داد شد، اما ناممکن نبود. ام‌روزه دست‌کم یک تئوری در علم فیزیک وجود دارد که امکان سفر در زمان را امکانی قابل بررسی، و احتمالن تحت شرایطی خاص قابل تحقق، می‌داند.

«استیون هاوکینگ،» فیزیک‌دان برجسته، در کتاب معروف‌اش «جهان در پوست گردو» (۲۰۰۱) به تفصیل از امکان سفر در زمان توسط ما انسان‌های روی کره‌ی زمین و این‌که آیا تمدنی پیش‌رفته‌تر از ما می‌تواند به چو‌ن‌این قابلیتی دست یابد یا خیر صحبت کرده است. او این امکان را بسیار بسیار بعید می‌داند اما رد نمی‌کند. در جایی اشاره می‌کند که «سفر در زمان به راستی در مقیاس میکروسکوپیک در حال انجام است اما ما متوجه آن نمی‌شویم» اما در ضمن تاکید دارد که «احتمال این‌که کسی بتواند به گذشته بازگردد و پدربزرگ‌اش را بکشد یک در ده به توان شصت است!» فراتر از این‌که سفر در زمان نهایتن امکان‌پذیر باشد یا خیر، که بحثی است در تخصص علم‌پژوهان و فیزیک‌شناسان، آن‌چه اهمیت دارد تخیل ناب و هوش‌مندی ولز است که در سال‌هایی به طرح این مساله و تصویر کردن کرات و سیارات پرداخت که انسان هنوز نتوانسته بود از جو زمین خارج شود. برای این‌که بیش‌تر به نبوغ ولز ایمان بیاوریم کافی‌ست جزئیات تصویری را که او از سیاره‌های دیگر،‌ سرزمین‌هایی خشک و بدون حیات، ارائه می‌دهد با تصاویری که ده‌ها سال بعد ساخته‌های بشر از کرات دیگر به زمین مخابره کردند مقایسه کنیم.

دومین نکته‌ی مهم در بحث راجع به «ماشین زمان،» که فراتر از جنبه‌‌های بیرونی و ظاهری آن قرار می‌گیرد، این است که این اثر علمی ـ تخیلی به شدت نمادین است و دغدغه‌ی انسان و اصلاح جوامع انسانی را دارد. زمان‌پیما با ماشین‌زمان‌اش در سال هشت‌صد و دو هزار و اندی در سرزمینی فرود می‌آید که در آن نسل بشر هنوز به حیات خود ادامه می‌دهد. زمان‌پیما در ابتدا با انسان‌هایی مواجه می‌شود که «الوا» نام دارند. الواها موجوداتی کوتاه‌قامت، زیبا و فاقد هوش و تعقل قابل‌توجه و بسیار تنبل و تن‌پرور هستند. فقط از میوه‌ها تغذیه می‌کنند. تمایز بین زن و مرد در آن‌ها تقریبن از بین رفته و هیچ صنعت و کارخانه‌ای هم ندارند.

زمان‌پیما، با دیدن لباس‌ها و کفش‌هایی که الواها بر تن دارند و نیز ساختمان‌های پرشکوهی که در آن‌ها به‌طور دسته‌جمعی ساکن‌اند بسیار متعجب می‌شود زیرا، هم‌آن‌طور که گفته شد، الواها نه کارخانه‌ای برای ساخت این نوع وسایل دارند و نه فروش‌گاهی برای خرید و فروش آن‌ها و نه چیزی دیگر. اندکی بعد او درمی‌یابد نوع دیگری از انسان نیز در زمین ساکن است. این انسان‌ها «مارلاک» نام دارند. مارلاک‌ها در تاریکی زیر زمین زنده‌گی می‌کنند و نور خورشید و هر نوع نور دیگر آن‌ها را عاجز و کور می‌کند. آن‌ها ماشین‌آلات بسیار بزرگی در زیرزمین دارند و درواقع مسئول تامین مایحتاج الواها هستند. نیز مارلاک‌ها، برخلاف الواها، سر و وضعی به غایت کریه و چندش‌آور دارند. در حقیقت، طی هزاران سال نوع بشر به دو گونه‌ی جداگانه تبدیل شده است. مشکل این‌جاست که با گذشت زمان مارلاک‌ها در پی کم‌بود غذا و گرسنه‌گی به خوردن الواها روی آورده‌اند. بنابراین، طبقه‌ی آسوده و رفاه‌مند که قرن‌های متمادی به‌واسطه‌ی بیگاری‌کشیدن از هم‌نوعان ضعیف‌تر در رفاه و امنیت به سر برده ـ و از دست دادن هوش، فرهنگ و قابلیت‌های جسمانی‌ هم از نتایج هم‌این آسوده‌گی و عدم نیاز بوده است ـ دوباره با احساس قدیمی عدم امنیت مواجه است و می‌رود که اندک‌اندک منقرض شود.

می‌دانیم که اچ. چی ولز گرایشات شدید سوسیالیستی و کمونیستی داشت. «ماشین زمان» را می‌توان یک بیانیه‌ی کمونیستی دانست. شکی نیست که «الواها» هم‌آن طبقه‌ی بورژوا هستند و «مارلاک‌ها» نماینده‌گان پرولتاریا. ولز از اختلاف طبقاتی انتقاد می‌کند: از این‌که عده‌ی اندکی کارفرما بر بی‌شمار کارگر حکم‌رانی کنند، کارگران در نهایت ذلت و فقر و بی‌چیزی زیست کنند و کارفرمایان از دست‌رنج آن‌ها بهشتی روی زمین برای خود فراهم آوردند. او آینده‌ی نظام سرمایه‌داری را نابودی خفت‌بار نوع بشر پیش‌بینی می‌کند. «ماشین زمان» در سال‌هایی نوشته‌شده است که هنوز پرچم کمونیسم بر فراز کشورهای متعدد به اهتزار درنیامده بود و به‌تبع این مساله، ناکارآمدی و سیستم خوف‌انگیز، توتالیتری و جنایت‌خیز نظام‌های کمونیستی جلوه‌گر نشده بود. پس ولز نمی‌توانست چشم‌انداز روشنی از ایجاد جامعه‌ی ظاهرن بدون طبقه داشته باشد. اکنون، مهم این است که نگاه عدالت‌محور و انسان‌دوستانه‌ی ولز در «ماشین زمان» هنوز جای‌گاه و ارزش خود را از دست نداده و کهنه نشده است.

اگر به منابع کتاب‌خانه‌ی ملی ایران سری بزنید و نام ولز و «ماشین زمان» را جست‌وجو کنید، خواهید دید که از سال‌ها پیش ترجمه‌ی آثار او رونق داشته و ده‌ها مترجم سراغ آن‌ها رفته‌اند. متاسفانه، بازار فروش نسبتن خوب کتاب‌های ولز ـ به‌خصوص در سال‌های دور ـ باعث شده که مترجمان فراوانی که نگاه تجاری و بازاری داشته‌اند با آثار او زورآزمایی کنند. با وجود این، خوش‌بختانه گه‌گاه مترجمان صاحب‌نام هم سراغ آثار او رفته‌اند. از جمله، «ماشین زمان» را «عبدالحسین شریفیان» با سر و وضعی قابل قبول به فارسی درآورده که می‌توان آن را با خیال راحت به کسانی که هنوز این شاه‌کار را نخوانده‌اند توصیه کرد. ناشر این کتاب نشر چشمه است.

«ماشین زمان» بیانی از  بزرگ‌ترین رویای دست‌نیافتنی ما، گذشته‌گان، و آینده‌گان‌ است.

مشترک فید باشید تا ساده و همیشه مطالب را بخوانید لطفن این یادداشت‌ها را هم‌خوان کنید و یا به آن‌ها لینک بدهید تا افراد بیش‌تری آن‌ها را بخوانند. استقبال از این نوشته‌ها مشوقی‌ست برای به‌تر شدن آن‌ها و انتشار مداوم‌شان. هرگونه بازنشر و استفاده‌ی بدون اجازه‌ی مطبوعات و رسانه‌ها از این متون پی‌گیری قانونی می‌شود.


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 4 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=106
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
ثریا کمالی
دوشنبه - ۱۷ مرداد ۱۳۹۰
با سلام  . می خواهم صادقانه از شما بپرسم - که شنیده ام آدم صادقی هستید- که رابطه ج.اثز منتقدیم مطبوعات و گلشیری با نشر چشمه چیست ؟ آیا راست است که قرار است این دو جایزه فقط به آثار منتشر شده این نشر چایزه بدهند؟ اگر نیست چرا این همه شایعه و هیاهو هست ؟ هر کس را می بینم از این ماجرا حرف می زند . همه کله مندند که کتاب شان نشرهای دیگر چاپ کردهاند اما داور های این جایزه اصلا کتاب ها را ندیده اند. توقع دارم صادقانه جوابم را بدهید. خوشبخت باشید.
امکانات: Email Website

خواننده
سه‌شنبه - ۱۱ مرداد ۱۳۹۰
شما از کجا می دونید من ترجمۀ آقای شریفیان از ماشین زمان را نخوانده ام؟ یا چرا فکر می کنید من دربارۀ آدلف مغرضانه برخورد می کنم؟ کتابی که در هر صفحه اش چندین جمله مثل جمله ها و عبارتهای زیر دارد:

ترجیح می دادم اشعاری را بخوانم که از کوتاهی عمر انسان می سرودند.(آدولف ص ۲۸)
اغلب مردان غیر برجسته (آدلف صفحۀ ۲۹)
انسانها از بی تفاوتی رنجیده خاطر می شوند (آدلف ص ۲۹)


من فقط خواستم کاری که می کنی واقعا علمی و بی عیب و نقص باشد و اشخاصی مثل من بتوانند به تمام و کمال به نوشته هایت اعتماد کنند.

پاسخ کتابلاگ
هر کس اندکی با بازار کتاب آشنایی داشته باشد، می‌تواند تشخیص دهد آن‌چه من درباره‌ی ترجمه‌ها و مترجم‌ها می‌نویسم اعتبار دارد یا خیر.
اگر شما به ترجمه‌ی آدلف نقدی وارد می‌دانید مستدل در یک مقاله بنویسید و منتشر کنید. با یک کامنت و نقل جسته و گریخته‌ی چند جمله نمی‌توان ترجمه‌ی یک کتاب را زیر سئوال برد. این‌کار فقط مخاطبان غیرحرفه‌ای را به اشتباه می‌اندازد و هیچ ارزش انتقادی ندارد. ضمنن، من اگر حرف منطقی و غیرمغرضانه‌ای داشته باشم، ترجیح می‌دهم از پشت نام مستعار و بی‌نامی بیرون بیایم و از شجاعت کاذبی که آن‌ها برای هرگونه اظهارنظر به آدم می‌دهند دوری می‌کنم.
امکانات: Email Website

خوانندۀ وبلاگتان
سه‌شنبه - ۱۱ مرداد ۱۳۹۰
عزیزم! آقای جاوید، هیچ کدام را نخوانده ام. اما با ترجمه های آقای شریفیان آشنا هستم؛ از جمله با همین ترجمه اش.
متاسفانه دیدم شما برای بعضی ترجمه های دیگری  هم سمپاتی شدید نشان داده اید که واقعا ترجمه های خوبی نیستند. مثلا آدلف! این را به خاطر خودتان گفتم. چند مورد دیگر که از این اشتباه ها بکنید ، آن وقت ممکن است بسیاری از خواننده هایتان سلب اعتماد کنید.


پاسخ کتابلاگ
انتقاد شما به حمایت من از ترجمه‌ی آدلف است. این را می‌شود از کامنت مغرضانه‌ای که پای مطلب مربوط به آدلف گذاشته‌اید هم فهمید.
در مورد شریفیان: ترجمه‌ی او از ماشین ترجمه‌ی خوبی‌ست و قطعن به‌ترین ترجمه‌ی موجوددر بازار است. متعجب‌ام که شما چه‌طور به خودتان اجازه می‌دهید بدون آن‌که کتابی را خوانده باشید درباره‌‌ی بد یا خوب بودن‌اش اظهارنظر کنید. تازه درباره‌ی اعتماد یا سلب اعتماد دیگران هم حکم صادر می‌کنید! خیلی جالب است.
امکانات: Email Website

از خوانندگان وبلاگت
دوشنبه - ۱۰ مرداد ۱۳۹۰
گاهی در مورد ترجمه ها خیلی اشتباه می کنی، آقای جاوید!
عبدالحسین شریفیان و ...!

پاسخ کتابلاگ
دوست گرامی، می‌شود شما بگویید کدام ترجمه‌ی ماشین زمان از ترجمه‌ی شریفیان به‌تر است؟
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۷۵۱۹۵ صفحه
مشاهده امروز: ۶۵۲ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۶ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: