نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

دوشنبه - ۲۳ آبان ۱۳۹۰

مارک توینشرط‌بندی دو میلیاردر و چند داستان دیگر

مارک توین/ ترجمه‌ی کاظم عمادی

نشر آگاه/ چاپ دوم/ ۱۳۶۴

«مارک توین» بیش از هر چیز به‌خاطر بذله‌گویی‌ها و طنزپردازی‌های‌اش نام‌دار است. در آثار او نکته‌بینی و ظرافت خارق‌العاده‌ای به چشم می‌خورد که تنها و تنها می‌توانسته از ذهن خلاق این نابغه‌ی ماجراجو تراوش کند و نه هیچ‌کس دیگر. مثبِت این ادعا آن است که از زمان مرگ او تا کنون هنوز طنزپردازی در امریکا پیدا نشده که شیرینی و پخته‌گی قلم او را داشته باشد و تا آن‌ اندازه مقبولیت عام بیابد. کتاب‌های توین یکی از یکی خواندنی‌تر و دل‌کش‌تر است و خاطره‌ی دل‌نشین مطالعه‌ی آن‌ها تا مدت‌ها باقی می‌ماند.

توین، در کنار رمان‌های مشهوری نظیر «تام سایر» و «هکلبری فین،» فکاهه‌ها و داستان‌های کوتاه طنزآمیز فراوانی نوشته است. از سال‌های دور، بسیاری از این نوشته‌ها در قالب کتاب‌های گوناگون به فارسی هم ترجمه و منتشر شده‌اند. یکی از به‌ترین این کتاب‌ها «شرط‌بندی دو میلیاردر» است که ۱۴ داستان کوتاه را، که در ژانر خود بی‌نظیر و استادانه‌اند، شامل می‌شود.

آن‌طور که از ذات طنز و فکاهه انتظار می‌رود، این ۱۴ نوشته هر یک انتقادی از اوضاع و احوال اجتماعی آن روزگاران ایالات متحده هستند. توین آن‌چون‌آن ماهرانه پلات‌های این فکاهیات و طنزها را خلق و پرداخت کرده که هر یک نمونه‌ای اعلا از این ژانر به شمار می‌آیند و می‌توان بر پایه‌ی آن‌ها اصول فکاهه‌نویسی را آموخت یا آموزاند.

هنر توین آن‌جاست که تندترین انتقادات را طوری در لفافه‌ی ذوق و لطافت می‌پیچد که زهر آن‌ها به شهدی نوشین بدل می‌شود. او سر به سر همه‌چیز می‌گذارد، از سیاست‌ و ادبیات گرفته تا مذهب، اما نوشته‌های‌اش نه تنها خاطری را نمی‌رنجاند که تلنگری‌ست برای تفکر عمیق‌تر روی موضوعاتی که بر آن‌ها انگشت گذاشته است.

به‌ترین نوشته‌ی کتاب بی‌شک طولانی‌ترین آن یعنی خود نوول «شرط‌بندی دو میلیاردر» است. در این داستان توین نشان می‌دهد که چه‌طور پول ضامن جلب احترام و توجه دیگران شده و بر همه‌ی فضایل اخلاقی و انسانی فائق آمده است. مرد آس و پاس و ژنده‌پوشی به‌طور تصادفی اسکناسی یک میلیون لیره‌ای را برای مدت کوتاهی به دست می‌آورد. او ظرف یک ماه، فقط با استفاده از تاثیر اسکناس بر مردم سفله و پول‌پرست، و بدون آن‌که نیازی باشد آن‌را خرد و حتا یک لیره‌‌اش را خرج کند، شهرت و اعتبار و زنده‌گی اعیانی و ثروتی به هم می‌زند و سر ماه اسکناس را به صاحبان واقعی‌اش بازمی‌گرداند!

توین روی دم همه‌ی ارکان جامعه‌ی امریکا پا می‌گذارد! او در «سرگذشت پسربچه‌ی شرور» و «سرگذشت پسربچه‌ی خوب،» و به‌نوعی در «کشتی نوح،» تعالیم دینی غلوآمیز و بعضن غیرمنطقی کلیسا را ریش‌خند می‌کند. «عرض‌حال به ملکه‌ی انگلستان،» «انحطاط فن دروغ‌گویی،» «قرارداد برای تهیه‌ی گوشت گاو قرمه شده،» «مطالبی راجع به استعفای اخیر من،» و «ونوس کاپیتول» هر یک انتقادی هستند از یک جنبه‌ی مضحک یا آزاردهنده‌ در امورات دولتی، از وضع مالیات‌های خنده‌دار و غیرمنطقی گرفته تا بوروکراسی‌های تحقیرآمیز، کارشناسی‌های ابلهانه، دروغ‌گویی‌های مقامات، و تنبلی‌های کارمندان. در «یک مصاحبه» و «چه‌گونه مدیر یک روزنامه‌ی فلاحتی شدم» نوک پیکان به سمت روزنامه‌نگاران بی‌سواد و احمقی‌ست که شایسته‌گی مقامی که احراز کرده‌اند را ندارند. «ساعت من،» «پاسخ به نامه‌های رسیده،» و «طنز یک زاغ‌چه» هم سه روایت رندانه از موضوعاتی هستند که در عین مضحک بودن حماقت‌هایی را روایت می‌کنند که گاهی واقعن رخ می‌دهند!

«شرط‌بندی دو میلیاردر» در سال‌های دور به فارسی برگردان شده و چاپ انتشارات آگاه درواقع نه چاپ دوم که چاپ اول کتاب توسط این نشر است. متاسفانه آگاه دیگر هرگز این کتاب را تجدیدچاپ نکرد و خواننده‌گان بسیاری از خواندن این اثر جالب‌توجه محروم ماندند. البته نشر «دادار» در سال ۸۱ این اثر را باعنوان «انحطاط فن دروغ‌گویی» بازنشر کرد که آن‌ هم به علت چاپ و پخش نامناسب مجالی برای خودنمایی نیافت.

نکته‌ی جالب توجه در مورد کتاب «شرط‌بندی دو میلیاردر» ترجمه‌ی آن است. معمولن می‌گویند به‌تر است از شاه‌کارها و آثار شاخص هرچند سال یک‌بار ترجمه‌ی جدیدی انجام شود، اما به نظر من این سخن همیشه صائب نیست. نثر شاه‌کارها غالبن در زبان خودشان هم کهنه و شبه‌آرکائیک شده و از مد افتاده است. اگر ترجمه‌ی قدیمی خوبی از یک اثر شاخص وجود داشته باشد، حس و حال قدمت و جنبه‌ی تاریخی زبان اثر به‌تر به خواننده منتقل می‌شود. شاهدمثال، ترجمه‌‌های شاه‌زاده «محمدطاهر میرزا اسکندری» از دو رمان «کنت مونت کریستو» و «سه تفنگ‌دار» است که به‌خوبی حال و هوای باستانی نوشته‌های «الکساندر دوما» را به مخاطب القا می‌کند.

نثر زنده‌نام «کاظم عمادی» (۱۳۰۱ - ۱۳۷۳) در ترجمه‌ی داستان‌های «شرط‌بندی دو میلیاردر» ساختارها و لغات نسبتن کهنه دارد، اما این موضوع نه تنها توی ذوق نمی‌زند که به ساختن حال و هوا و اتمسفر قرن نوزدهمی داستان‌ها یاری می‌رساند. خاصه آن‌که زبانی‌ست پالوده و ویراسته و از لغزش و خامی عاری. اگر کتاب را یافتید، سرخوشی مطالعه‌اش را از خود دریغ نکنید.

از مارک توین در کتابلاگ:

-         «زارع شیکاگو»

-         «سه نسل با هکلبری فین»


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 2 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=134
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
احمد
پنج‌شنبه - ۲۶ آبان ۱۳۹۰
سلام
ببخشید دوباره مزاحم شدم.
شما میتونین با دیدن source کدهای وبلاگ  font دیفالت Times New Roman انتخابی رو به Tahoma تغییر بدین.
اگر از اهل فن بپرسید حتما راهنمایی میکنند.

پاسخ کتابلاگ
این کار امکان‌پذیر است اما متاسفانه با انتخاب فونت‌هایی غیر از فونت دیفالت وبلاگ سیستم قالب به هم می‌ریزد و حالت ناخوش‌آیندی می‌یابد.
امکانات: Email Website

اسمیت (یکی از نقش‌آفرینان)
چهارشنبه - ۲۵ آبان ۱۳۹۰
سلام اقای جاوید
ممنون بخاطر معرفی کتاب
امیدوارم بشه این کتاب رو حتی از دست‌فروشهای کنار خیابان تهیه کرد.

فقط یک پیشنهاد داشتم و اون این‌که بهتر نیست font نوشتاری‌تان رو برای فارسی به Tahoma تغییر بدین. بسیار بهتر است از Times New Roman .

موفق باشید
wink

پاسخ کتابلاگ
سلام و سپاس.
راست‌اش خودم هم چندان از این فونت خوشم‌ام نمی‌آید، اما فونت به‌اصطلاح دیفالت قالب وبلاگ است، و بنابراین چاره‌ای نیست جز انتخاب‌اش.
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۷۵۱۷۷ صفحه
مشاهده امروز: ۶۳۴ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۴ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: