نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

دوشنبه - ۱۲ دی ۱۳۹۰

استفانو بننیدزد و داستان‌های دیگر

استفانو بننی/ ترجمه‌ی مهدی فتوحی

نشر نیلا/ چاپ اول/ ۱۳۸۸

«استفانو بنی» (م ۱۹۴۷) با کتاب «کافه‌ی زیر دریا» در ایران معرفی شد. این اثر بلند شامل داستان‌هایی کوتاه با موضوعاتی بسیار خاص و جالب بود و زبان عالی و قصه‌پردازی بی‌نقص بننی خیلی زود او را به جرگه‌ی ایتالیایی‌های محبوب در بازار کتاب ایران اضافه کرد. از آن پس، ترجمه‌ی نوشته‌های دیگر استفانو بننی هم شروع شد و «مارگریتا دولچه‌ویتا،» (برگردان حانیه اینانلو – کتاب خورشید) «دزد،» «پینوکیا» (برگردان سارا شه‌سوار حقیقی – نشر نیلا) و «دیگر تنها نیستی» (برگردان محمدرضا میرزایی ـ نشر حرفه‌ هنرمند) به بازار آمدند.

«دزد و داستان‌های دیگر» مجموعه‌ای‌ست شامل ۹ داستان کوتاه و خیلی کوتاه. این داستان‌ها ظاهرن از کتابی به نام  «آخرین اشک» انتخاب شده‌اند. «آخرین اشک» بیست داستان کوتاه دارد اما در نسخه‌ی فارسی فقط گزیده‌ای از آن‌ها منتشر شده است.

شوخ‌طبعی گزنده و هوش‌مندانه‌‌ی استفانو بننی در داستان‌های کتاب «دزد» در اوج است. هنر او در درجه‌ی اول به انتخاب پلات‌های بسیار جالب و بدیع برمی‌گردد، جایی که نیمی از راه جذابیت داستان در آن پیموده می‌شود. وقتی طنز نیمه سوررئال، نیمه پسامدرنیستی بننی در تار و پود این پلات‌های خلاقانه می‌تند داستان‌هایی خلق می‌شوند که لذت و اندیشه را، توامان، برمی‌انگیزانند و تصویری می‌آفرینند که به این زودی‌ها از خاطر خواننده نمی‌رود. بننی بینش سیاسی و اجتماعی پویایی دارد و دیدگاه‌های‌اش را، اغلب در نهایت ظرافت، با تمثیل‌ها و نمادهایی که هیچ به تمثیل و نماد نمی‌مانند بیان می‌کند. این است که پس از خواندن متن‌های او شاید چون‌آن در فریبنده‌گی و هیاهوی متن گم شده باشیم که اصلن متوجه آن‌چه در لایه‌های پنهان اثر می‌گذرد نشویم؛ استفانو بننی قصه‌گوی مادرزاد است.

کتاب «دزد» داستان بد ندارد، و این حسنی‌ست که در کم‌تر کتابی دیده‌ام. «اراسمو، فروشنده‌ی کهکشان‌گرد» ماجرای یک تاجر بین سیاره‌ای‌ست! «برادرْ عابربانک» روایت هم‌کاری یک عابربانک با مردی‌ست که زن‌اش ترک‌اش کرده و با دیگری رفته است. «دزد،» که شاید به‌ترین داستان مجموعه هم باشد، از خلال روایت دزدی کوچک یک خدمت‌کار نوجوان، روی رذالت اخلاقی ِ به‌اصطلاح روشن‌فکران انگشت می‌گذارد. «داستانک اخلاقی» مرثیه‌ای‌ست بر خشونت جنگ و سودجویی سوداگران و سیاست‌مداران از آن. «جانوران شگفت‌انگیزِ عجیب‌آباد،» «بی‌کار،» «هوا چه‌طور است،» «شاه مورو،» و «کرم‌الاخلاق» هم داستانک‌هایی‌اند که هر یک خلایی اخلاقی یا معضلی سیاسی را دست‌مایه دارند.

«دزد و داستان‌های دیگر» کتاب بسیار خوبی‌ست و باعث تعجب و ناراحتی‌ست که تاکنون، آن‌طور که باید، دیده نشده و حتا هنوز نیاز به تجدید چاپ هم نیافته است. شاید یکی از علل این بداقبالی قطع کوچک و عطف نازک کتاب باشد (که می‌دانیم در بازار کتاب «کیلویی‌پسند» ایران چه معضل بزرگی در پخش و فروش است.) به هر حال، اگر حال و حوصله یا وقت مطالعه‌ی کتاب‌های طولانی را ندارید، یا کتاب‌های پرطمطراق اما پوشالی دل‌زده‌ی‌تان کرده‌اند، «دزد» بننی را ـ که قیمت‌اش فقط ۱۵۰۰ تومان است ـ  در اولویت خرید کتاب‌ قرار دهید و مطمئن باشید که پشیمان نمی‌شوید.


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 0 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=149
ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۷۵۲۲۹ صفحه
مشاهده امروز: ۶۸۶ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۶ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: