نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

شنبه - ۱۷ دی ۱۳۹۰

چخوف/ پوشکینشلیک و خرده‌ریز زنده‌گی

الکساندر پوشکین، آنتوان چخوف

ترجمه‌ی منصور صفوتی

نشر ساوالان (تبریز)/ چاپ اول/ بهار ۲۵۳۷

هم چخوف و هم پوشکین سال‌های سال است که در ایران محبوب‌اند و تمام آثار این‌دو بارها به فارسی در‌آمده‌اند. نیز بسیاری کتاب منتشرشده که شامل داستان‌هایی از این دو، و به‌خصوص چخوف، است؛ «شلیک و خرده‌ریز زنده‌گی» از زمره‌ی این کتاب‌هاست. با این تفاوت که فقط یک بار، آن هم در بحبوحه‌ی انقلاب، چاپ شده و دیگر هرگز تجدیدچاپ نداشته است. داستان‌های این کتاب، البته، در کتاب‌های دیگر و با ترجمه‌های دیگر منتشر شده‌اند، اما کتاب به شکل فعلی‌اش دیگر به بازار نیامد.

«شلیک و خرده‌ریز زنده‌گی،» آن‌طور که از نام‌اش هم پیداست، دو داستان کوتاه دارد. «شلیک» داستانی کلاسیک و به‌یادماندنی از الکساندر پوشکین است. در این داستان ماجرای زنده‌گی مرموز مردی به نام «سیلویو» روایت می‌شود. سلیویو عضو سابق سواره‌نظام ارتش و انسانی مغرور و جاه‌طلب است. داستان از قول افسر یک هنگ نظامی جریان می‌یابد. هنگ این افسر جوان در منطقه‌ای دورافتاده و پرت ساکن است و در نزدیکی محل اقامت آن‌ها خانه‌ی محقر سیلویو قرار دارد. سیلویو مردی‌ست که هیچ‌کس از زنده‌گی او چیزی نمی‌داند و «فقیرانه و ضمن فقر با ول‌خرجی» زنده‌گی می‌کند، به‌گونه‌ای که اغلب تعداد زیادی از افسران را برای ناهار و شراب به منزل‌اش دعوت می‌کند.

راوی با سیلویو مراوده‌‌ای صمیمی برقرار می‌کند و پس از رخ‌دادن یک پیش‌آمد ناگوار، محرم اسرار او می‌شود و تاحدودی از جزییات زنده‌گی گذشته‌اش آگاهی می‌یابد. سیلویو، از روی حسادت و غرور، و به بهانه‌ی تصاحب یک زن، با اشراف‌زاده‌ای درافتاده و از او یک سیلی خورده است. این دو با هم دوئل کرده‌اند اما این دوئل نیمه‌کاره مانده است؛ اشراف‌زاده شلیک‌اش را کرده و گلوله‌اش به خطا رفته اما وقتی نوبت به سیلویو ـ که تیراندازی بسیار ماهر است ـ می‌رسد او شلیک‌اش را به زمانی دیگر موکول می‌کند، چون می‌بیند که رقیب‌اش هیچ ترسی از مرگ ندارد و کشته‌شدن‌اش نمی‌تواند حس برتری‌جویی و انتقام‌گیری را در او ارضا کند. بنابراین، عزلت‌نشین می‌شود و منتظر روز انتقام می‌ماند.

سیلویو یک شب به‌طور ناگهانی با افسران خداحافظی و روستا را ترک می‌کند و به راوی می‌گوید که زمان انتقام‌جویی‌ست، چون فهمیده اشراف‌زاده در شرف ازدواج با دختری زیباروی است و حتمن اکنون میل به زنده‌گی در او به اوج رسیده است. سیلویو می‌رود، و سال‌ها زمان لازم است تا راوی به باقی سرنوشت او پی ببرد.

در زمانی که تقریبن همه‌چیز به فراموشی سپرده شده، راوی به قصر ییلاقی کنت و کنتسی ثروت‌مند راه می‌یابد و به‌زودی درمی‌یابد که این کنت هم‌آن رقیب سیلویوست. کنت هم وقتی می‌فهمد راوی از دوستان سیلویو بوده ادامه‌ی ماجرای دوئل‌شان را برای او بازگو می‌کند: سیلویو روزی در هم‌این قصر برای ادامه‌ی دوئل آمده اما وقتی عجز و لابه‌ی عروس جوان کنت و ترس و عجز خود کنت را دیده، از کشتن او صرف‌نظر کرده و رفته است.

«شلیک» داستانی‌ست در ستایش جوان‌مردی و اخلاق، آن هم در اوج کینه‌ورزی و انتقام‌جویی؛ داستان بخشش و گذشت در اوج قدرت.

«خرده‌ریز زنده‌گی،» داستان دیگر کتاب، نوشته‌ای‌ست نظیر باقی داستان‌های چخوف و با هم‌آن سبک و مولفه‌های آشنا. مردی جوان به خانه‌ی معشوقه‌ی مطلقه‌اش رفته ولی او منزل نیست. جوان در خانه منتظر او می‌ماند و ضمن این انتظار با پسر کوچک او، آلیوشا، هم‌کلام می‌شود. او به‌طور اتفاقی می‌فهمد که آلیوشا مخفیانه، و حتا بدون اطلاع مادرش، با پدرش دیدار دارد. با یک قول دروغین پسرک را وامی‌دارد که هرچه پدرش درباره‌ی خودش می‌گوید برای او نقل کند؛ کودک بی‌نوا هم تمام ماجرا را بازگو می‌کند و می‌گوید که پدرش گفته عامل بدبختی مادرش و کل خانواده‌ی آن‌ها ‌هم‌این مرد جوان است. مرد که انگار دل پری دارد و این ماجرا، پیش از عیان‌شدن هم به‌طور نهانی آزارش می‌داده، وقتی معشوقه‌اش بازمی‌گردد بحث و جدل راه می‌اندازد و، به‌رغم قول‌اش به پسرک، ماجرا را با دل‌خوری برای او نقل می‌کند؛ و این درس تلخی‌ست برای پسرک تا بفهمد: «به غیر از گلابی شیرین و پیراشکی چیزهای دیگری هم در دنیا هست.»

«خرده‌ریز زنده‌گی» روایتی‌ست از تلخی همیشه‌گی زنده‌گی، و مثل باقی آثار چخوف، زیر ظاهر ساده‌اش درون‌مایه‌ای عمیق و دردناک دارد.

چخوف‌خوانی و پوشکین‌خوانی همیشه لذت‌بخش است، و انگار این لذت وقتی داستان‌های‌شان را روی کاغذ کاهی نامرغوب و در کتابی قدیمی می‌خوانی، افزون‌تر می‌شود! «شلیک و خرده‌ریز زنده‌گی» نوستالژی کتاب‌خوانی در دهه‌های چهل و پنجاه را برمی‌انگیزد.


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 3 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=151
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
منصور صفوتی
شنبه - ۱۹ فروردین ۱۳۹۱
درود برشما
امکانات: Email Website

صفوتی منصور
شنبه - ۱۹ فروردین ۱۳۹۱
رفیق نادیده سپاس ودرود برشما

پاسخ کتابلاگ
سلام فراوان بر شما آقای صفوتی. هر جا هستید موفق و سربلند و سلامت باشید.
امکانات: Email Website

مهدی یزدانی خرم
دوشنبه - ۱۹ دی ۱۳۹۰
حسین تلاشت واقعا دست مریزاد دارد.از نگاه نخبه گرای تو خیلی خوشم می آید. دمت گرم رفیق
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۷۵۲۳۳ صفحه
مشاهده امروز: ۶۹۰ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۶ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: