نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

شنبه - ۲۹ بهمن ۱۳۹۰

تهران، شهر بی‌آسمانتهران، شهر بی‌آسمان

امیرحسن چهل‌تن

انتشارات نگاه/ چاپ اول/ ۱۳۸۰

تعدادی از به‌ترین رمان‌های ادبیات جهان آثاری هستند که تاریخ را دست‌مایه دارند و می‌کوشند ضمن ارائه‌ی یک روایت داستانی از زنده‌گی فردی و جمعی کاراکترها وقایع اجتماعی زمانه‌ی خاصی را هم مدنظر داشته باشند و غیرمستقیم یا مستقیم آن‌ها را بازسازی کنند. با وجود این، در داستان‌نویسی ما ـ به‌خصوص، در سال‌های اخیر ـ کم‌تر پیش آمده که تاریخ بستر اصلی یک رمان ـ البته رمان‌های غیرسفارشی و غیرتبلیغاتی ـ باشد و اگر هم پیش آمده، رمان‌نویس‌های‌مان آن‌قدر تنبل یا خام‌دست بوده‌اند که نتوانسته‌اند از عهده‌ی بازنمایی شایسته‌ی آن برآیند و فرم و زبان مناسبی برای روایت‌شان خلق کنند. کمیت داستان‌نویسی‌مان این‌جا می‌لنگد و دلایل‌اش هم فراوان است.

«امیرحسن چهل‌تن» از معدود نویسنده‌گان ماست که دمی به خمره‌ی تاریخ زده و چند اثر بر اساس وقایع تاریخی نوشته و منتشر کرده‌ است، از جمله دو رمان «تهران، شهر بی‌آسمان» و «سپیده‌دم ایرانی؛» و متاسفانه باید گفت که او هم ـ به‌عقیده‌ی من ـ موفقیت چندانی به دست نیاورده است. هر دو رمانی که اسم‌شان را آوردم، بازه‌ی زمانی بسیار درازآهنگی را پوشش می‌دهند و حجم‌شان به نسبت وقایع پرشمار این سال‌ها خیلی کم است. مثلن، روی‌دادهای «تهران، شهر بی‌آسمان» از ۱۳۲۰ تا چند سال پس از انقلاب اتفاق می‌افتند و آن‌وقت حجم رمان فقط ۱۲۰ صفحه است! پرواضح است که، به قول مولانا، «بحر در کوزه» نمی‌گنجد، و البته این تنها نقطه‌ی ضعف رمان نیست.

«کرامت،» شخصیت اصلی رمان، نتوانسته است از سطح یک «تیپ» فراتر برود، آن هم تیپی به غایت کلیشه‌ای که در فیلم‌فارسی‌های سینمای قبل از انقلاب از «جاهل»‌ها و «لوطی»‌ها ساخته و پرورده شد و به اشباع رسید. اگر بخواهیم، حتا می‌توانیم سرتاسر کتاب چهل‌تن را ادای دینی به فیلم‌فارسی و نقش‌‌اول‌های آن بدانیم و البته نویسنده تلاش کرده با وصله‌کردن وقایع مهم سیاسی به زنده‌گی کرامت سطح رمان‌اش را بالا ببرد، موضوعی را که ذات عامه‌پسند دارد به تمی روشن‌فکرانه و تحلیل‌گر بدل کند، و تاریخ سیاه و تلخ تهران ـ به‌عنوان نمادی از ایران ـ را بازآفرینی کند. حاصل کار آش در هم جوشی‌ست که از فرط امتزاج مزه‌ها و بوهای مختلف طعم چندان دل‌پسندی ندارد.

داستان به شیوه‌ی فلش‌بک و از طریق هجوم خاطرات به ذهن کاراکتر اصلی بازگو می‌شود. لحظه‌ی شروع ماجرا چند سال پس از پیروزی انقلاب و در بحبوحه‌ی جنگ است. کرامت، که اکنون مرد متمول و تاجر موفقی‌ست، در فصل پایانی زنده‌گی‌اش به قضاوت گذشته نشسته و از فرط خشم و عذاب‌ وجدان (توامان) روان‌رنجور شده است. سرچشمه‌ی خشم او تحقیرها و شکست‌هایی‌ست که در فقر دوران کودکی و نوجوانی و اتفاقات میان‌سالی برای‌اش رقم خورده ـ و به ویژه تجاوز یک سرباز انگلیسی به او در ۱۲ ساله‌گی، ـ و عذاب‌وجدان‌اش هم به علت یادآوری آدم‌فروشی‌ها و ظلم و ستم‌هایی‌ست که هم در دوره‌ی پهلوی و هم در سال‌های پس از انقلاب ۵۷ مرتکب شده است.

کرامت مصداق بارز «نان به نرخ روز خور» بوده و هست. در اوان ورود به تهران به جرگه‌ی جاهل‌ها و چاقوکش‌ها می‌پیوندد و به‌طور اتفاقی با «شعبون بی‌مخ» بر می‌خورد. قرارگرفتن در زمره‌ی نوچه‌های شعبون و نقش‌آفرینی در وقایع سیاسی پله‌ ـ که چه عرض شود، آسانسور! ـ ترقی کرامت می‌شود. گفتن ندارد که نقش‌آفرینی‌های او محدود است به عربده‌کشی و چاقوکشی و حذف فیزیکی هر آن‌که اعتراضی به «اعلیحضرت» دارد. «پول» و «زن» ارمغانی‌ست که با فروختن شرافت به دست می‌آورد و خیلی زود سری توی سرها می‌شود و برو و بیایی به هم می‌زند. تبدیل کرامت به یکی از جاهل‌های اسم و رسم‌دار «تهرون» و قاطی‌شدن او با باند شعبان جعفری فرصتی فراهم می‌کند که ـ با دور تند! ـ تعدادی از مهم‌ترین اتفاقات سیاسی دوران سلطنت محمدرضا و نیز سقوط پهلوی و ظهور جمهوری اسلامی تصویر شود.

چهل‌تن به این هم اکتفا نمی‌کند و با روایت روزهای انقلاب و پس از آن نشان می‌دهد که کرامت حالا سر را از توبره‌ی شاه‌دوستان درآورده و به آخور سو‌ء‌استفاده‌گران از انقلاب فرو برده است. این‌گونه است که پس از انقلاب ثروت و شوکت‌اش به جا می‌ماند که هیچ، زیادتر هم می‌شود. قرار است گفته شود بعضی از آن‌هایی که از برکت انقلاب به نان و نوایی رسیدند، هم‌آن‌ها بودند که روزی فریاد «زنده‌باد شاه» سرمی‌دادند و در برابر آرمان‌های ملت می‌ایستادند.

مهم‌ترین ضعف «تهران، شهر بی‌آسمان» بی‌گمان عدم توفیق آن در ارائه‌ی قرائتی نو و آشنایی‌زدا از تاریخ است. چهل‌تن فقط روایت رسمی تاریخ دوران پهلوی را بازتولید می‌کند و نگاه او هیچ زاویه‌ی جدیدی ندارد. آدم‌های رمان هم‌آن ساواکی‌ها و سناتورها و تیمسار‌های کلاسیکی هستند که هزاران بار در فیلم‌ها و سریال‌ها و داستان‌های انقلابی آن‌ها را دیده‌ایم، هم‌آن زنباره‌های خوش‌گذران بی‌کفایت که خون مردم را در شیشه کرده‌اند و ثروت‌های کلان اندوخته‌اند. روایت ۲۸ مرداد و حمله‌ی شعبان بی‌مخ و دار و دسته‌اش به مصدق هم بارها، بسیار جزنگارانه‌‌تر و به‌تر از آن‌چه چهل‌تن بیان می‌کند ـ در کتاب‌های تاریخ نقل شده است، دیگر ماجراهای سیاسی ـ از قبیل تظاهرات‌های انقلابی ـ هم‌این‌طور. به‌طور کلی، رمان چهل‌تن کاریکاتوری از تاریخ است و او نتوانسته است از گفتمان‌های مسلط رها شود و جهان داستانی ویژه و بدیعی بیافریند.

حالا که «عیب می جمله بگفتی»م «هنرش نیز بگو»ییم! بارزترین شاخصه‌ی «تهران، شهر بی‌آسمان» زبان پرداخته و خوش‌تراش‌اش است. پیداست که تلاش فراوانی صرف ساختن این زبان شده و نویسنده تمام تجربه و تبحرش را صرف آن کرده است. هرچند ریتم زبان در انتهای کتاب از نفس می‌افتد و دیگر آن ابهت و تشخص ابتدای رمان را ندارد اما انصافن باز هم زبان پخته‌ای‌ست و درخشش‌اش به چشم می‌آید.

به‌رغم آن‌چه گفته شد، «تهران، شهر بی‌آسمان» رمانی‌ست که می‌تواند چند ساعتی خواننده‌ی سهل‌گیر را سرگرم کند، و خواننده‌گان حرفه‌ای هم برای شناخت کامل‌تر از سیر داستان‌نویسی ایران نمی‌توانند از کنارش بی‌تفاوت بگذرند.

::: یادداشت بعدی کتابلاگ: گفت‌وگوی حسین جاوید با احمد غلامی درباره‌ی کتاب «آدم‌ها» (برنده‌ی جایزه‌ی هوشنگ گلشیری به عنوان به‌ترین مجموعه‌داستان سال ۸۹) :::


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 1 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=165
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
علی معینی
سه‌شنبه - ۲ اسفند ۱۳۹۰
خواننده سهل گیر را راضی کند؟!تهران شهر بی آسمان رو میگی؟!

پاسخ کتابلاگ
واقعن «سرگرم» رو خوندی «راضی؟» یا این‌که درست خوندی و مترداف می‌دونی‌شون؟!
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۷۵۲۴۲ صفحه
مشاهده امروز: ۶۹۹ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۵ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: