نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

دوشنبه - ۱ اسفند ۱۳۹۰

The ArtistThe Artist

کارگردان: میشل هازاناویسیوس

بازی‌گران: ژان دوژردن، برنیس بژو

محصول ۲۰۱۱ فرانسه

علاقه‌مندان سینما و هنردوستان لابد در ماه‌های اخیر بارها با نام فیلم The Artist ، افتخارات متعددش، و تحسین‌های فراوانی که از آن شده روبه‌رو بوده‌اند. این فیلم ۶ نام‌زدی در گلدن گلوب داشت و در ۳ رشته موفق به کسب جایزه شد. اکنون هم در ۱۰ رشته برای جایزه‌ی اسکار و ۱۰ رشته برای جایزه‌ی سزار (فرانسه) کاندیداست و منتقدها شانس فراوانی برای برنده‌شدن‌اش قائل‌اند. بنابراین می‌توان آن را یکی از موفق‌ترین فیلم‌های سال گذشته دانست.

به نظر من، The Artist هم در تم و هم در پلات مدیون فیلم «سانست بولوار» ساخته‌ی مشهور «بیلی وایلدر» است. سانست بولوار، که آن را یکی از برترین فیلم‌های تاریخ هالیوود می‌دانند، در سال ۱۹۵۰ اکران شد و کلیت ماجرای‌اش دقیقن هم‌آن ماجرایی‌ست که در The Artist شاهدش هستیم. یک بازی‌گر دوران سینمای صامت با ظهور سینمای ناطق از دور خارج شده و حالا در حسرت شهرت و غرور آن هنگام می‌سوزد. در فیلم وایلدر این بازی‌گر یک زن است (نورما دزمند) و در فیلم هازاناویسیوس یک مرد (جورج ولنتاین.) سانست بولوار یک فیلم نوآر و به‌کلی تلخ است اما The Artist قصد دارد از این تلخی بگریزد، بنابراین هم پایان خوش دارد و هم یک سگ بامزه.

نورما دزمند ـ که میلیون‌ها دلار ثروت دارد ـ در اثر ویرانی شکوه گذشته و با درک روزگار سپری‌شده‌اش در انزوایی بیمارگون فرورفته و دچار روان‌پریشی شده است. او در توهم دوران شهرت‌اش اسیر است و مدام قصد دارد خود را فریب دهد که هنوز جذابیت و محبوبیت گذشته را دارد. نورما نتوانسته با واقعیت کنار بیاید، واقعیت پایان یک عصر و آغاز یک عصر جدید. جورج ولنتاین ظاهرن واقعیت را پذیرفته است، اما سقوط جای‌گاه اجتماعی‌اش با ورشکسته‌گی اقتصادی ـ متاثر از عدم فروش فیلم‌های صامتی که در دوران سینمای ناطق ساخته ـ گره خورده و در عمل وضع دراماتیک او هم دست کمی از جهنم نورما ندارد. نورما به دیگرکشی روی می‌آورد، ولنتاین به خودکشی؛ نقطه‌ی افتراق در پایان کار نهفته است، کسی نیست یا کسی نمی‌تواند نورما را نجات دهد، اما پپی میلر ـ ستاره‌ای که با لطف جورج به هنر هفتم وارد شده و حالا اسم و رسمی در سینمای ناطق به هم زده ـ نمی‌گذارد جرج هم مثل نورما در گذشته دفن شود و او را دوباره امیدوار می‌کند و به صحنه بازمی‌گرداند.

جدا از تم یک‌سان، تعدادی از سکانس‌های مهم The Artist هم بازسازی یا متاثر از سانست بولوار هستند. از جمله، نگاه کردن جورج با دست‌گاه آپارات خانه‌گی به فیلم‌های صامت زمانه‌ی اوج شهرت‌اش (هم‌آن‌طور که نورما دزمند این‌کار را می‌کند،) و استودیوهای فیلم‌سازی هالیوود و شلوغی و تب و تاب داخل آن‌ها (صحنه‌ها و فضای استودیو کینوگراف آن‌چه در پارامونت پیکچرز در سانست بولوار می‌گذرد را تداعی می‌کند.)

نقطه‌ی قوت The Artist در برابر سانست بولوار هم‌آهنگی فرمالیستی فرم و پلات آن است. فیلم که دوران سینمای صامت را روایت می‌کند خودش هم به‌صورت صامت ساخته شده است. شاه‌کار کارگردان این‌جاست که از سیر تا پیاز فیلم یادآور دوران آغازین سینماست، دوران طلایی چارلی چاپلین، هارولد لوید، و ... نت فالشی در میان نیست. از تیتراژ و موسیقی گرفته تا طراحی دکورها و صحنه‌ها و لباس و آرایش موی بازی‌گرها و حتا میمیک‌ها همه بازسازی دقیق آن‌چیزی‌ست که در فیلم‌های صامت دیده‌ایم.

افزون بر این، The Artist روایت تاریخ سینما هم هست. پوسترها و صحنه‌هایی که از فیلم‌های خیالی جورج ولنتاین و پپی میلر می‌بینیم تصویر جامع و نوستالژیکی از تولد و رشد سینما بازآفرینی می‌کند، از نشیب و فرازها و مسیرهایی که برای رسیدن به عصر طلایی طی کرده است، از تکنیک‌ها و خلاقیت‌های‌اش، و از بازنده‌ها و برنده‌های‌اش.

The Artist فیلمی‌ست که از آغاز تا پایان‌اش پر از جذابیت و لذت است، یک بازپرداخت عالی از سوژه‌ای تکراری، بدون غلطیدن به دام تقلید محض، و از آن دست آثاری‌ست که شاید خیلی زود به گنجینه‌ی فیلم‌های کلاسیک و مانده‌گار سینما بپیوندد.


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 0 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=167
ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۷۵۲۴۹ صفحه
مشاهده امروز: ۷۰۶ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۵ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: