نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

پنج‌شنبه - ۴ اسفند ۱۳۹۰

۲۵بیست و پنج روبل روبل

آنتوان چخوف/ ترجمه‌ی بدری صفوی

سازمان علمی و هنری مرجان/ چاپ اول/ فروردین ۱۳۳۱

«۲۵ روبل» اولین کتابی‌ست که «سازمان علمی و هنری مرجان» ـ مرکز نشری که در سال ۱۳۳۰ تاسیس شد و «ابوالقاسم صدارت» بنیادگذار آن بود ـ منتشر کرد. پرواضح است که این کتاب الان نایاب است اما به هر تقدیر اگر به این اثر یا آثار مشابهی که در آن سال‌ها منتشر شده‌اند دست‌رسی پیدا کردید، در نظر داشته باشد که ارزش شماری از آن‌ها فقط به تقدم تاریخی و نوستالژی‌شان است. خواندن‌ این‌جور کتاب‌ها حوصله و علاقه‌ی بسیار می‌خواهد. حروف‌چینی کتاب با حروف قدیمی و پر از غلط و اشتباه است و نثر ترجمه هم فارسی کهنه‌ای‌ست که کلنجاررفتن با آن انرژی زیادی از خواننده‌ی ام‌روزی می‌گیرد. البته برای من که بزرگ‌ترین عشق زنده‌گی‌ام کلکسیونری کتاب‌های قدیمی‌ست ورق‌زدن این‌جور کتاب‌ها با شور و شوق و حس ناب لذت هم‌راه است.

«۲۵ روبل» داستانی‌ست نوشته‌ی آنتوان چخوف معروف، و البته کتابی که سخن از آن است فقط شامل ترجمه‌ی این داستان نیست. «۲۵ روبل» انتشارات مرجان علاوه بر داستان چخوف چند مقدمه‌ی طولانی، چند تقدیر و تشکر، و کلی تبلیغ درباره‌ی کتاب‌های در دست انتشار سازمان مرجان دارد. این تبلیغ‌ها با زبان جالب توجهی نوشته و ارائه شده‌اند و نوع کتاب‌هایی که مژده‌ی انتشارشان داده شده و شیوه‌ی معرفی آن‌ها و نویسنده‌های‌شان به خوبی وضعیت نشر کتاب در آن سال‌ها و ذائقه‌ی مخاطبان را به نمایش می‌گذارد. جالب‌تر این‌که این تبلیغ‌ها فقط به انتهای کتاب محدود نیستند و ـ مثل پیام‌های بازرگانی وسط فیلم‌ها! ـ بین فصول داستان یک دفعه با چون‌این جملاتی مواجه می‌شوید: «ناقوس جلفا: بزرگترین اثر اجتماعی و انتقادی یا یک سرگذشت جالب و درام موثر از وضع رقت‌بار اقلیتهای ارامنه در ایران بقلم مترجم کتاب/ آلاچیق شکسته: نمونه‌ی بارزی از وضع اجتماع ما، یا پتک کوبنده‌ای بر مغز دارودسته اریستوکراتهای ایران بقلم نویسنده توانا علی‌اصغر صفوی/ قاتل مرموز: شیرین‌ترین کتاب جنائی، پلیسی، قهرمانی یا یک شاهکار بی ‌نظیر و مشغول کننده اثر نویسنده معروف انگلیسی کونون دویل.» (!)

دیگر نکته‌ی قابل تامل کتاب این است که استاد گران‌قدر «سعید نفیسی» مقاله‌ای طولانی را برای ابتدای آن ترجمه کرده است. این مقاله «زندگانی هنری و داستانهای چخوف» نام دارد و «بقلم آناتولی والکوو» است. هم‌این‌که شخصی در جای‌گاه سعید نفیسی و به اهمیت او مقاله‌ای را برای انتشار در این کتاب در اختیار ناشر گذاشته است نشان می‌دهد که افتتاح یک موسسه‌ی مطبوعاتی در آن سال‌ها چه اهمیتی داشته است، سال‌هایی که اغلب مردم ایران بی‌سواد بودند و چاپ و نشر ادبیات و هنر مدرن در آغاز راه قرار داشت.

بگذریم. داستان «۲۵ روبل» داستان پزشکی‌ست به نام «نیکلایو گرافیچ» که با زن طناز و هوس‌بازی به نام «الگا» ازدواج کرده است. الگا از دکتر جوان‌تر است و زنی‌ست ول‌خرج، فریب‌کار، و خائن. رفتار او اندک‌اندک دکتر را به یک بیمار شکاک و حسود بدل می‌کند که به زمین و زمان بدبین است. به‌طور خلاصه، سرتاسر ماجرا درباره‌ی «فساد و دروغ در زناشویی» ست.

روزی، کاسه‌ی صبر دکتر بالاخره لب‌ریز می‌شود و این زمانی‌ست که او به‌طور اتفاقی تلگراف معشوق الگا، «ریس،» را پیدا می‌کند، تلگرافی که در آن از باده‌نوشی به سلامتی معشوقه و آرزوی دیدار نزدیک و بوسه‌زدن به «پاهای ظریف» او سخن گفته شده است. نیکلایو گرافیچ تصمیم خود را می‌گیرد. منتظر می‌ماند الگا به منزل برگردد تا به او بگوید می‌خواهد آزادش بگذارد که از جوانی‌اش لذت ببرد و حتا اگر لازم است، فداکارانه، او را طلاق دهد. الگا می‌آید اما در فکر ۲۵ روبلی‌ست که هنگام بازگشت به خانه گم کرده است و دکتر برای این‌که بتواند وضع روحی او را مساعد شنیدن حرف‌های‌اش کند قول می‌دهد فردا ۲۵ روبل به زن جوان بدهد. وقتی مساله‌ی طلاق پیش کشیده می‌شود الگا، رذیلانه، می‌گوید هرگز زیر بار این اتفاق نخواهد رفت و جملاتی به زبان می‌آورد که واقعن خنده‌دارند: «دکتر، تو نیز می‌دانی که من اکنون بیست و هفت سال بیش‌تر ندارم و ریس بیش از بیست و سه ندارد، قطعن با این ترتیب پس از یک‌ سال از من سیر شده به کناری می‌اندازد. آن‌وقت من چه چاره دارم؟ آیا شما آن روزی که قول داده‌اید مرا سعادت‌مند نمایید این است مفهوم سعادت حقیقی؟! این است معنی کانون بی‌آلایش زناشویی؟!»

بله، دکتر هم اندازه‌ی من و شما از وقاحت زن شیادش، که فقط به سودای عایدی سالانه‌ی دکتر و دارایی‌های او به هم‌سری‌اش درآمده، متعجب و البته جان به لب می‌شود. قصد می‌کند او را از خانه بیرون کند و الگا هم به حالت قهر موقتن به اتاق خودش می‌رود. سر صبح، که دکتر از عواقب مرگ بیمار نظامی منتفذش حسابی کلافه و هراسان است، و در حالی که همه‌چیز را بین خود و الگا تمام شده می‌داند، با خدمت خانه‌اش مواجه می‌شود که پیامی از طرف الگا دارد. پیام این است: «خانم تقاضا دارد ۲۵ روبل را که دی‌شب وعده داده بودید بپردازید.» تیر آخر شلیک می‌شود و آن‌چون‌آن دکتر نیکلایو گرافیچ را مستاصل می‌کند که «خانه و منزل مسکونی و مریض‌خانه‌ی شخصی خود را برای الگا گذارده و برای همیشه خود را نجات» می‌دهد!

چخوف در داستان‌های کوتاه فراوانی که نوشته و موضوعات اجتماعی و فردی مختلفی که به آن‌ها پرداخته موضوع مسائل زناشویی و کلن زن را هم از نظر دور نداشته است. او، به‌واسطه‌ی انسان‌دوستی خدشه‌ناپذیرش، اغلب مدافع حقوق اجتماعی زن‌هاست اما در «۲۵ روبل» از نگاه هم‌آن ناظر بی‌طرفی که اغلب بود به ماجرا نگاه می‌کند. چخوف نشان می‌دهد که چه‌طور یک ازدواج نامناسب با دختری فرصت‌طلب، ما‌ل‌دوست، و هوس‌‌ران زنده‌گی را به کام یک مرد موفق تلخ می‌کند و حتا او را چون‌آن به مرز جنون می‌رساند که دیگر نمی‌تواند عاقلانه تصمیم بگیرد و رفتار کند. طرفه این‌جاست که با همه‌ی تراژیک‌بودن ماجرا چخوف رنگی از طنز و لحن مطایبه‌ا‌ی همیشه‌گی‌اش به کار زده و آن‌را مثل دیگر داستان‌های‌اش خواندنی و جذاب کرده است.

از چخوف در کتابلاگ:

ـ شلیک و خرده‌ریز زنده‌گی


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 5 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=168
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
هادی
یک‌شنبه - ۴ تیر ۱۳۹۱
سلام
من هر چی به این نام می گردم متن انگلیسیشو پیدا نمی کنم.
این کتاب اینه اسمش یا چیزه دیگر؟
ممنون

پاسخ کتابلاگ
سلام
احتمال دارد مترجم نام اصلی داستان را تغییر داده باشد، اما اسم این کتاب «۲۵ روبل» است. از طرح جلد کتاب کاملن واضح است دیگر.
امکانات: Email Website

هادی
شنبه - ۳ تیر ۱۳۹۱
سلام
دوست عزیز
انگلیسیش چطوری نوشته میشه؟

پاسخ کتابلاگ
سلام. لابد این‌طور: 25Rubles
امکانات: Email Website

هادی
جمعه - ۲ تیر ۱۳۹۱
سلام
دوست عزیز
اسم این کتاب به انگلیسی چی میشه؟

پاسخ کتابلاگ
طبیعتن هم‌آن ۲۵ روبل!
امکانات: Email Website

هادی
دوشنبه - ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۱
سلام
از دوستان کسی این کتاب را داره یا میتونه برام تهیه کنه؟برا هزینه اش هم در خدمتش هستیم.
اینم ایمیلم هست.
hadikarimi744@gmail.com
بسیار بسیار سایت مفیدی هست. ممنون از نویسنده محترم کتابلاگ
امکانات: Email Website

اكرم
دوشنبه - ۸ اسفند ۱۳۹۰
bowlعالی بود
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۷۵۲۴۷ صفحه
مشاهده امروز: ۷۰۴ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۵ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: