نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

چهارشنبه - ۹ فروردین ۱۳۹۱

ساخت ایرانساخت ایران

کارگردان: محمدحسین لطیفی

سریال شبکه‌ی خانه‌گی/ سری اول و دوم (۴ قسمت)

واقعیت این است که سریال‌های شبکه‌ی نمایش خانه‌گی مخاطب را به بازی گرفتند و اعتماد او را خدشه‌دار کردند. «قهوه‌ی تلخ» و «قلب یخی ،» برخلاف وعده‌ی قبلی، توزیع مرتبی نداشتند و هروقت عشق‌شان کشید قسمت جدید را به بازار فرستادند. از آن هم بدتر، هیچ‌کدام به سرانجام نرسیدند و هر دو در میانه‌ی راه متوقف شدند. مخاطب بی‌چاره‌ای که بیست و چند بار ۲۵۰۰ تومان خرج کرده بود تا گام به گام با سریال «قهوه‌ی تلخ» پیش برود یک‌دفعه خودش ماند و حوض‌اش، و آن‌هایی که آن‌همه معما و تعلیق کاذب در «قلب یخی » را تاب آورده بودند تا ببینند بالاخره ماجرا به کجا می‌کشد و داستان چه می‌خواهد بگوید هفت ماه معطل سیزن جدید سریال شدند؛ تازه بعد از آن از ورشکسته‌گی تهیه‌کننده و قهر کارگردان و ... خبر آمد و معلوم نیست سرنوشت «قلب یخی» چه می‌شود. گو این‌که هم‌این حالا هم کلن از دور خارج شده و نه حرفی از آن هست و نه فروش آن‌چون‌آنی دارد.

خلاصه بگویم: انگار تهیه‌کننده‌ها می‌خواستند از نمد شبکه‌ی نمایش خانه‌گی کلاهی برای خودشان ببافند و کک‌شان هم نمی‌گزید اگر سر مخاطبی که من و شما باشیم کلاه برود.

القصه، دو سه هفته‌ای‌ست که سومین سریال شبکه‌ی نمایش خانه‌گی هم در بازار توزیع شده و با تبلیغات کلان قصد جذب مخاطب و فروش بیش‌تر دارد. این سریال «ساخت ایران» نام دارد و بازی‌گران گران‌قیمتی نظیر محمدرضا گلزار، امین حیایی، و فرهاد اصلانی در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. «ساخت ایران» در ایران، فرانسه، و لبنان فیلم‌برداری شده و پیداست که سرمایه‌گذاری هنگفتی برای ساخت آن انجام شده است. با این بی‌اعتمادی‌ای که نسبت به سریال‌های شبکه‌ی نمایش خانه‌گی پیش آمده باید منتظر ماند و دید آیا «ساخت ایران» می‌تواند برای سازنده‌گان‌اش سودآوری داشته باشد یا خیر.

نویسنده‌ی «ساخت ایران» خشایار الوند است که قبلن جزو تیم نویسنده‌گان سریال موفق «مرد هزار چهره» بود. ماجرای «ساخت ایران» کپی دیگری‌ست از موضوع «مرد هزار چهره.» هم‌این دو سری که از سریال پخش شده کافی‌ست تا نشان دهد آش دهن‌سوزی نیست. هم‌آن‌طور که مسعود شصت‌چی ناگهان در قالب دکتر سپهر جندقی قرار گرفته بود، غلام‌حسین ـ کاراکتر «ساخت ایران» ـ هم در نقش دکتر کوروش افشار جم فرو می‌رود، البته ـ برخلاف شصت‌چی ـ آگاهانه.

آن‌جا که طنز موقعیت شکل می‌گیرد، سریال جان‌دار و قوی پیش می‌رود اما متاسفانه توانایی نویسنده برای خلق این‌جور طنز اندک بوده و مدام مجبور شده به طنز کلامی متوسل شود. از این بدتر، طنز کلامی سریال واقعن سخیف است و به دیالوگ‌های فیلم‌های مسعود ده‌نمکی طعنه می‌زند! برای این‌که موضوع دست‌تان بیاید، مثال می‌آورم: غلام‌حسین ـ امین حیایی ـ برج ایفل را نگاه می‌کند و اسم‌اش را نمی‌داند. مردی که میزبان اوست می‌گوید این برج ایفله، و غلام جواب می‌دهد: لیفه؟ این‌که بیش‌تر شبیه قیفه. از این دست دیالوگ‌های تهوع‌آور در «ساخت ایران» کم نیست. یک سرباز هم در ماجرای این دو سری حضور دارد که سازنده‌گان لابد فکر کرده‌اند خیلی بامزه است اما دیالوگ‌های او مشتی پرت و پلای اعصاب‌خوردکن است که نه تنها نمی‌خنداند که مخاطب را ملتفت می‌کند با چه کمدی سطحی و آب‌گوشتی‌ای طرف است.

دست‌درکاران «ساخت ایران» اطلاع‌رسانی خوبی درباره‌ی سریال‌شان نداشته‌اند و حتا در سایت این سریال جز چند عکس و خبر چیزی وجود ندارد. با وجود این، ظاهرن فیلم‌برداری سریال به پایان رسیده و قرار است در ۱۶ قسمت ـ یا سری ؟! ـ به بازار عرضه شود. این اتفاق توامان خوب و بد است! خوب از این لحاظ که «ساخت ایران» احتمالن قرار نیست مثل «قهوه‌ی تلخ» و «قلب یخی» بی‌سرانجام رها شود و بد از این لحاظ که کار از کار گذشته و دیگر انتقاد و پیش‌نهاد نمی‌تواند به کار سازنده‌گان بیاید.

اگر سابقه‌ی محمدحسین لطیفی را نمی‌دانستیم، می‌گفتم دیدن دو سری ـ و چهار قسمت ـ برای قضاوت درباره‌ی یک سریال زود است. حالا که می‌دانیم قرار نیست با چیزی بیش از «توفیق اجباری» و «قلب یخی» طرف باشیم، نیازی به صبرکردن نیست. تجربه نشان داده اگر معجزه‌ای در کار باشد، در هم‌آن قسمت‌های اول اتفاق می‌افتد! و بعید است یک‌دفعه یک کار سطحی به یک کمدی فاخر بدل شود. «ساخت ایران» اثری‌ست مثل ۹۹ درصد کمدی‌های این سال‌ها: بیش‌تر لوده‌گی‌ست تا طنز.

نکته‌ی دیگری که در «ساخت ایران» توجه من را جلب کرد گریم بازی‌گری بود که نقش جاعل پاسپورت و اسناد را دارد. نمی‌دانم آگاهانه یا غیرآگاهانه، او را بسیار شبیه به زنده‌نام مهدی سحابی درآورده‌اند. سبیل، عینک، و طاسی این بازی‌گر جوری شبیه به سحابی شده که انگار می‌خواسته‌اند او را برای بازی در نقش آن مرحوم گریم کنند!


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 9 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=184
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
رضا
دوشنبه - ۵ فروردین ۱۳۹۲
 
بهتر است راجع به ( نقد طنز ) سری به این وبلاگ بزنید :
 
   valeheisfahani.blogfa.com
امکانات: Email Website

گلی
یک‌شنبه - ۱۹ آذر ۱۳۹۱
biggrin  bowl  sad  pirate  sick  wacko  wacko  wink  shocked  pirate
امکانات: Email Website

یه اعترتض کننده
جمعه - ۱۲ خرداد ۱۳۹۱
nono جواب نمیدید

پاسخ کتابلاگ
بعضی مفاهیم را فقط می‌توان با کلمات خاصی بیان کرد. شما برای بیان مفهوم «لوده‌گی» چه کلمه‌ای را پیش‌نهاد می‌کنید؟
امکانات: Email Website

یه اعترتاض کننده
پنج‌شنبه - ۱۱ خرداد ۱۳۹۱
nono یعنی واقعا شما معنی کلمه ی لودگی را نمی دانید ژس بذارید بهتون بگم یعنی مسخرهژس معنی حرف شما که در متن بالا گفتید این فیلم بیشتر لودگی است تا ظنز یعنی این فیلم بیشتر یه فیلم مسخره است تا یک فیلم طنز از جمله ی زشتی هم که به کاربردید اصلا خوشم نیومد«دیالوگ های تهوع اور»
امکانات: Email Website

یه اعتراض کننده
سه‌شنبه - ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۱
mad خیلی سایت بدی بود شما انتقاد گر ها فقط اجازهی انتقاددارید نه اینکه کلمات زشتی رو مثل لودگی و...... بکار ببرید الان خوبه من هم بگویم چه سایت مزخرفیه سایتتون اینم یه جور انتقاد مثل خودتون واقعا براتون متاسفم

پاسخ کتابلاگ
«لوده‌گی» کلمه‌ی زشتی نیست. بی‌جهت به کلمات تقدس ندهید.
امکانات: Email Website

این نظر به صورت خصوصی نوشته شده است و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده می باشد.

esan andy
سه‌شنبه - ۱۵ فروردین ۱۳۹۱
Aqa ketabloge ya filmlog, hosein jan az donyae bi entehaye ketab begu.....

پاسخ کتابلاگ
چشم.
امکانات: Email Website

دمادم
دوشنبه - ۱۴ فروردین ۱۳۹۱
از اینکه وبلاگ شما را لیست منتخب وبلاگ های فارسی دیدم خوشحالم و برایتان ارزوی موفقیت دارم. در اینجا همان طور که همیشه حرفی برای گفتن هست ،چیزی هم برای خواندن دستگیر مخاطب میشود.
سپاس

پاسخ کتابلاگ
دوست عزیز، از لطفی که دارید واقعن سپاس‌گزارم. پاینده باشید و سلامت.
امکانات: Email Website

هوخشتره
پنج‌شنبه - ۱۰ فروردین ۱۳۹۱
زنده یاد حسین پناهی یه جا گفته دوره ضرب المثل ها سرآمده من الآن یاد اون افتادم چون می بینم ما آزموده رو هزار بار دیگه م می آزماییم فک کنم اگه از این جور کارا استقبال نشه و یه بار یه کارگردان یه سازنده ضرر کلانی بده شاید متعهدتر بشه نسبت به کار٬کار بعدی رو با احتیاط بیشتری بسازه ولی ما انگار یادمون می ره یا خودمونو می زنیم به اون راه واقعا بابت خرید قهوه تلخ و قلب یخی برای خودم متاسفم!

پاسخ کتابلاگ
مشکل این‌جاست که نود درصد خریدارهای این سریال‌ها مردم عادی هستند که دوست‌دارن شب‌ها که خسته و کوفته از خونه میان بشینن پای دست‌گاه و با خونواده فیلمی ببینند و سرگرم بشن. این عده اصلن از مناسبات پشت پرده خبر ندارن.
با وجود این، من فکر می‌کنم کم‌کم منطق بازار این سریال‌ها را خود به خود از رونق بندازه و از دور خارج کنه. چون هیچ خاصی ندارن و شبیه فیلم و سریال‌هایی هستن که صدها شبکه تله‌ویزیونی و ماه‌واره‌ای صبح تا شب دارن مفتی پخش می‌کنن. اولش قضیه برای مردم تازه بود، ولی بعد که تب ماجرا بخوابه احتمالن دیگه این سریال‌ها ساخته نمی‌شن.
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۷۵۲۳۲ صفحه
مشاهده امروز: ۶۸۹ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۶ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: