نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

دوشنبه - ۲۸ فروردین ۱۳۹۱

یک گل سرخ برای امیلی یک گل سرخ برای امیلی

ویلیام فاکنر/ ترجمه‌ی نجف دریابندری

انتشارات نیلوفر/ چاپ دوم/ ۱۳۶۳

هر زمان که کتابی از فاکنر دست می‌گیرم و می‌خوانم، قدرت خیال‌پردازی و مهارت‌های صناعی او را تحسین می‌کنم. احساس می‌کنم که فاکنر این داستان‌ها را در اتاق کار و پشت میز تحریرش ننوشته، بل‌که قلم و کاغذی در دست داشته و در ده‌کده‌ها و شهرهای یوکناپاتوفا قدم می‌زده و آن‌چه می‌دیده و می‌شنیده ثبت و ضبط می‌کرده است. انگار همه‌ی آن‌چه در جفرسن و ممفیس و بین کوه‌ها و رودها و دشت‌ها و کشت‌زارهای آن‌جا می‌گذرد نه صرفن آفریده‌ی تخیل فاکنر که ماجراهایی تاریخی‌ست. گویی همه‌ی سیاه‌پوست‌ها و اشراف نوکیسه و کارگران مزرعه که فاکنر زنده‌گی‌شان را روایت می‌کند روزی جلوی او نشسته‌اند و سرگذشت‌شان را برای‌اش تعریف کرده‌اند. کم‌تر داستان‌نویسی به درجه‌ی نبوغ، خلاقیت، و مهارت فاکنر رسیده و گزاف نیست اگر بگوییم بعد از این هم دیگر نویسنده‌ای قدرتر از او، و انگشت‌شمار غول‌های ادبی هم‌ترازش، ظهور نخواهد کرد. فاکنر هر چه نوشته خواندنی‌ست، تمام صد و سی داستان کوتاه و چند رمان‌اش.

«یک گل سرخ برای امیلی» مجموعه‌ای‌ست شامل شش داستان کوتاه: «یک گل سرخ برای امیلی،» «انبارسوزی،» «دو سرباز،» «همیشه طلا نیست،» «سپتامبر خشک،» و «دیلسی.» این کتاب نخستین‌بار در سال ۱۳۵۰ توسط انتشارات پیام منتشر شد و در آن چاپ فقط شامل سه داستان اول از این شش داستان بود. پاییز ۱۳۶۲، نجف دریابندری سه داستان دیگر هم به این مجموعه اضافه کرد و آن را برای چاپ به نشر نیلوفر سپرد. چاپی که تصویر جلدش را می‌بینید و به عنوان «چاپ دوم» معرفی شده، درواقع، چاپ اول «یک گل سرخ برای امیلی» با شش داستان است. این کتاب تا به ام‌روز توسط نیلوفر بازنشر می‌شود.

شاید جالب باشد بدانید که خود داستان «یک گل سرخ برای امیلی» اولین داستانی بود که از فاکنر به فارسی درآمد، سال ۱۳۳۴، در «جنگ هنر و ادب امروز.» این داستان روایتی جذاب و در عین حال دردآور است از عمر تباه‌شده‌ی زنی به نام میس امیلی گریرسن. میس گریرسن، پس از مرگ پدرش، زنده‌گی مرموز و منزوی خودش ر آغاز می‌کند و هیچ‌یک از اهالی جفرسن از معمای گوشه‌گیری و افسرده‌گی او با خبر نمی‌شوند. تنها رابط او با بیرون یک کاکاسیاه است که هم‌زمان خدمت‌کار و آش‌پز و باغ‌بان است. نسل‌ها یکی از پس دیگری می‌آیند و سال‌های سال کسی داخل خانه‌ی گریرسن را نمی‌بیند. بالاخره روزی مرگ وارد خانه می‌شود و در را به روی بقیه‌ی اهالی کنج‌کاو نیز می‌گشاید. این‌جاست که راز چند ده ساله‌ی امیلی از پرده بیرون می‌افتد و خواننده‌ها را هم به اندازه‌ی هم‌سایه‌های او شگفت‌زده می‌کند.

«یک گل سرخ برای امیلی» از داستان‌های خوب کتاب است اما به پای «انبارسوزی» و «سپتامبر خشک» نمی‌رسد. این دو داستان نه تنها به‌ترین قصه‌های کتاب و از شاخص‌ترین نوشته‌های فاکنر هستند که در زمره‌ی برجسته‌ترین داستان‌های کوتاه تاریخ ادبیات جهان قرار می‌گیرند، به‌خصوص «انبارسوزی.» کاراکترهای «انبارسوزی» سیاه‌پوست نیستند اما ظلمی که بر آن‌ها می‌رود دست‌کمی ندارد از ستمی که بر سیاه‌پوستان روا می دارند. مستر هاریس، کشاورزی که با خانواده‌اش از این مزرعه به آن مزرعه کوچ می‌کند، آن‌قدر در برابر این بی‌عدالتی‌ها بی‌صبر می‌شود که از انفعال درمی‌آید و به انفجار می‌رسد. او انتقام خود را با یک روش عجیب از ارباب‌های بیدادگر می‌کشد. با اولین تعدی ارباب نقشه‌ی ماهرانه‌ای برای سوزاندن انبار او طرح می‌کند و به اجرا می‌گذارد. معمولن قسر درمی‌رود، اما بار آخرـ با حماقت و شجاعت، و شرافت و بی‌شرافتی، توامانی که پسر کوچک‌اش از خود نشان می‌دهد ـ ماجرا به‌گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد... «انبارسوزی» بروزی‌ست از احساسات انسان‌دوستانه و عدالت‌پرستی فاکنر. با آن‌که در ظاهر چهره‌ی سیاهی از مستر هریس تصویر می‌شود اما خواننده با او سمپاتی دارد و بهش حق می‌دهد. سخت است که پذیرفت عده‌ای قلیل با دست‌رنج عده‌ای کثیر پادشاهی کنند. چه سیاه چه سفید، زور دارد که ببینند باید به لقمه‌‌نانی بسازند و از بوق سگ تا نصفه شب سر زمین جان بکنند و چند قدم آن‌طرف‌تر ارباب با متعلقات‌اش مشغول خوش‌گذرانی و ریخت و پاش باشد.

تم «سپتامبر خشک» هم ناجوان‌مردی سفیدها و ستمی‌ست که برسیاه‌ها می‌کنند. سیاه‌پوست همیشه گناه‌کار است حتا اگر هیچ گناهی نکرده باشد. همیشه ادعای، حتا دروغین، یک سفیدپوست رجحان دارد بر واقعیت محضی که از زبان یک سیاه جاری شود. ویل میز، سیاه‌پوست نگون‌بخت «سپتامبر خشک،» قربانی هم‌این قانون نانوشته‌ی ستم‌گرانه است. زنی مدعی‌ست که یک سیاه به او در خیابان اهانت کرده، اما پیداست این ادعا واقعیت ندارد، و اگر هم دارد، محال است این‌کار از ویل میز سر زده باشد. با وجود این، سفیدپوستان سراغ ویل می‌روند و دخل او را می‌آورند. این داستان واقعن تاثر و غصه‌‌ی خواننده‌ را برمی‌انگیزد و وجدان و قلب او را به درد می‌آورد. «سپتامبر خشک» مرثیه‌ای‌ست بر شرایط آن روزگار سیاهان که از رنگ پوست‌شان هم سیاه‌تر بوده است. به گمان من، موضوع نمایش‌نامه‌ی «روسپی بزرگ‌وار،» نوشته‌ی ژان پل سارتر ، برداشتی‌ست از این داستان.

دو داستان «دو سرباز» و «طلا همیشه نیست» یک پله پایین‌تر از باقی داستان‌های کتاب هستند. هرچند هر دو پی‌رنگ‌هایی پرکشش و فرمی استادانه دارند اما به پای دیگر داستان‌ها نمی‌رسند. «دو سرباز» روایتی‌ست تلخ از اعزام یک جوان به جبهه‌های جنگ جهانی دوم و «طلا همیشه نیست» روایتی‌ست شیرین از کلاهی که یک سیاه‌پوست بر سر یک سفیدپوست می‌گذارد.

داستان «دیلسی،» در شکل کنونی‌اش، نیز داستانی خواندنی و کامل است اما شاید کسانی که «خشم و هیاهو» را نخوانده‌اند کمی سخت با آن ارتباط برقرار کنند. «دیلسی» پاره‌ای از پایان رمان «خشم و هیاهو»ست و درباره‌ی خاندان کامسن است. میس کامسن، جیسن، بنجی، کونتین، لستر، و خود دیلسی کاراکترهای داستان «دیلسی» هستند و ماجرا به غیبت کونتین و دردسرها و معماهایی که در پی آن پدید می‌آید مربوط است.

ویلیام فاکنر، با چیره‌دستی کم‌مانندش، داستان‌های کوتاهی خلق کرده که در فضاسازی و شخصیت‌پردازی معرکه و بی‌نقص‌اند. کمال هنر او این‌جاست که در هر داستان کوتاه‌اش جهانی به وسعت جهان داستانی یک رمان خلق می‌کند و کاراکترهای‌ داینامیک‌اش نه محدود در کلمه که از گوشت و پوست و استخوان‌اند.


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 1 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=192
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
ناصر
پنج‌شنبه - ۳۱ فروردین ۱۳۹۱
آیا ترجمه داستانها در ویرایش دوم بازنویسی شد؟

پاسخ کتابلاگ
اگر منظورتان از "ویرایش دوم" هم‌آن "چاپ دوم" است، خیر. آقای دریابندری در مقدمه‌ی کتاب به این موضوع مستقیمن اشاره کرده‌اند که سه داستان اول را از زمان ترجمه‌ی اولیه ویرایش نکرده‌اند و احتمالن تفاوت‌ ترجمه بین آن‌ها و سه داستان دوم مشهود است.
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۷۵۱۸۲ صفحه
مشاهده امروز: ۶۳۹ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۴ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: