نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

سه‌شنبه - ۵ اردیبهشت ۱۳۹۱

ماجراهای تام سایرماجراهای تام سایر

The Adventures of Tom Sawyer

مارک توین

سال نشر: ۱۸۷۶

ترجمه‌ی احمد کسایی‌پور

نشر کارنامه/ چاپ اول/ ۱۳۸۸


ویلیام فاکنر درباره‌ی مارک توین می‌گوید: «او پدر همه‌ی ماست» و ارنست همینگ‌وی این‌طور به ستایش «هکلبری فین» می‌پردازد: «همه‌ی ادبیات جدید امریکا از این کتاب سرچشمه گرفته؛ این به‌ترین کتاب ماست. پیش از آن چیزی نبود و پس از آن هم چیزی به آن خوبی نیامد.» با دانستن این‌که «هکلبری فین» درواقع جلد دوم رمان «ماجراهای تام سایر» است شاید اهمیت این رمان نیز به‌تر مشخص شود. البته «ماجراهای تام سایر» مستقلن هم اثری‌ست فوق‌العاده خواندنی و استادانه و نباید تصور شود که چون پیش‌زمینه‌ی شاه‌کاری به نام «هکلبری فین» بوده ارزش پیدا کرده است. از ۱۸۶۷ تاکنون، میلیون‌ها خواننده از شیطنت‌های تام و هاک و دنیای دوست‌داشتنی و رویایی آن‌ها در روستای خیالی «سنت پیترزبرگ،» در جوار رود عظیم و زیبای می‌سی‌سی‌پی، لذت برده‌اند. از ۱۹۳۰ تا ۲۰۱۱، حدود ۲۰ فیلم و سریال بر اساس «ماجراهای تام سایر» ساخته شده‌اند و چه بسا چندمیلیارد بیننده‌ی تلویزیونی، از چند نسل، را مدهوش و مجذوب ماجراهای جذابی کرده‌اند که مارک توین آفریده است.

توین «ماجراهای تام سایر» را در چهل ساله‌گی‌اش نگاشت، در آغاز پخته‌گی و بر بلندای قله‌ی تجربه‌ای که تا آن روز نوشته‌های‌اش را صرف بالارفتن از آن کرده بود. خودش در دیباچه‌ی چاپ اول «ماجراهای تام سایر» هدف‌اش را از نوشتن این رمان این‌طور بیان می‌کند: «این کتاب‌ام را عمدتن برای سرگرم‌کردن پسرها و دخترها نوشته‌ام... و مقصود من تا اندازه‌ای این هم بوده است که بکوشم به شیوه‌ی دل‌پذیری به یاد بزرگ‌سالان بیاورم که روزگاری خودشان چه‌گونه بوده‌اند، و چه افکار و احساسات و گفت‌وگوهایی داشته‌اند، و گاه دست به چه کارهای عجیبی می‌زده‌اند.» توین نه تنها به هر دو این اهداف دست یافته که پا را از این هم فراتر گذاشته است. او «رویای کودکی» را به زیباترین شکل ممکن تصویر کرده ، و نیز «رویای زنده‌گی و آزادی امریکایی» را.

دنیای رنگارنگ و سودایی آن ده‌کده‌ی کوچک کنار رود اسرارآمیز و بخشنده‌ی می‌سی‌سی‌پی به یک اتوپیا و بهشت زمینی شبیه است. البته توین چیره‌دست‌تر از آن است که نداند برای نشان‌دادن خوبی و آرامش نیاز به عنصر دیگری به نام «شر» هم دارد که باید در تقابل با خیر شکست بخورد. این عنصر در «جو سرخ‌پوسته» و اعمال شریرانه‌ی او نمایان می‌شود. تامس سایر پسربچه‌ای‌ست بازی‌گوش، رهبرمآب، زیرک، شجاع، و البته مهربان و قهرمان. این دو صفت آخر در ابتدا نمودی ندارند، اما از اواسط و میانه‌ی داستان درمی‌یابیم که تام انسانی‌ست شریف و باوجدان و، با وجود همه‌ی دردسرهایی که به بارمی‌آورد و در پس همه‌ی بدجنسی‌های‌اش، قلبی پاک و «مسیحی» دارد.

تام در یک سوم ابتدایی کتاب زنده‌گی آرام و همیشه‌گی خودش را، که با بازی و بازی‌گوشی درآمیخته، دنبال می‌کند. در این ثلث اوج و فرود خاصی در کتاب دیده نمی‌شود و ماجرای واحدی هم وجود ندارد. داستان به شکل اپیزودیک چند ماجرای بامزه و به یادماندنی از شیرین‌کاری‌های تام را روایت می‌کند، از جمله صحنه‌ی بسیار مشهور دوغاب‌مالی تیرهای چوبی، و نیز دو صحنه‌ی بامزه‌ی رهاکردن سوسک در کلیسا و مسابقه‌ی کنه‌رانی در مدرسه. در فصل نهم، داستان کتاب ناگهان به یک نقطه‌ی عطف، و تاثیرگذارترین بخش خود، می‌رسد. تام و رفیق‌اش هاکلبری فین، که نیمه‌شب برای استفاده از طلسم یک گربه‌ی مرده به گورستان ده رفته‌اند، آن‌جا مخفیانه با واقعه‌ی عجیبی رو به رو می‌شوند: دکتر رابینسن به دست جوسرخ‌پوسته کشته می‌شود. جو، با صحنه‌سازی، چاقو را در دست هم‌دست‌اش ماف پاتر، که مست و پاتیل روی زمین افتاده، قرار می‌دهد تا قتل را به گردن او بیاندازد. این نقشه می‌گیرد، چون همه‌چیز علیه ماف دائم‌الخمر است و حتا خود او هم بعد از به‌هوش آمدن گمان می‌کند که، در بی‌خبری و منگی ناشی از شادخواری، چاقو را در سینه‌ی رابینسن فرو کرده است.

از این‌جا به بعد ماجرا شکل مشخص‌تری به خود می‌گیرد. هاک و تام، از ترس انتقام‌گیری جو، ابتدا سکوت می‌کنند و سپس وجدان‌شان آن‌ها را به دادگاه می‌کشد تا ماف پاتر بی‌گناه را نجات دهند. جو سرخ‌پوسته، که حالا لو رفته، فرار می‌کند و ناپدید می‌شود. داستان دوباره یک پاگرد می‌خورد، و در یک‌سوم میانی کتاب، بچه‌ها باز هم شیطنت‌های دست‌اولی رو می‌کنند! دزد دریایی می‌شوند و یک سلسله واقعه‌ی خاطره‌انگیز و بسیار جذاب را از سر می‌گذارنند، از جمله شرکت در مجلس ترحیم خودشان!

دیری نمی‌کشد که دست تقدیر دوباره تام و هاک را با جو سرخ‌پوسته رو به رو می‌کند، این‌بار در یک خانه‌ی جن‌زده‌ی قدیمی که بچه‌ها در بازی‌های «گنج‌یابی» کودکانه‌ی خود به آن‌جا رفته‌اند. این‌‌جا آغاز یک‌سوم پایانی داستان ـ یعنی جدی‌ترین و در عین حال پرکشش‌ترین بخش کتاب ـ است. این خلاف‌کار سنگ‌دل با قیافه و لباس مبدل به ده‌کده برگشته و دزدی می‌کند و حالا برای استراحت و مخفی‌کردن پول‌های دزدی به این خانه‌ی متروکه‌ی امن پناه آورده است. بچه‌ها، که از دیدرس جو و هم‌دست‌اش دورند، در کمال شگفتی، می‌بینند که جو هنگامی که دارد زمین را برای مخفی‌کردن پول‌های‌اش چال می‌کند یک گنج واقعی می‌یابد! هزاران دلار سکه‌ی طلا!

خود مارک توین در «خاتمه»ی کتاب می‌گوید: «وقتی کسی رمانی درباره‌ی نوجوانان می‌نویسد، باید داستان را در به‌ترین جای ممکن به پایان برساند.» او این توصیه‌ی خودش را دقیقن اجرا می‌کند و با یک پایان شاد و خوش، پایانی رویایی که از آن به‌تر را نمی‌توان تصور کرد، «ماجراهای تام سایر» را به پایان می‌آورد. طی یک رشته اتفاقات هیجان‌انگیز و ماهرانه، تام و هاک بالاخره به گنج دست می‌یابند و جو سرخ‌پوسته، نماد شر، می‌میرد. حالا هاک و تام، با اعتبار آن دوازده هزار دلار که یافته‌اند و افتخار رشادت‌هایی که به خرج داده‌اند، یک زنده‌گی اعیانی و ایده‌آل را آغاز می‌کنند.

منتقدان بسیاری گفته‌اند که هیچ‌کس مثل مارک توین نتوانسته است دنیای شاد و آزاد پسربچه‌ها را به نمایش بگذارد. او در «ماجراهای تام سایر» آن‌قدر قشنگ دنیای پسربچه‌های تخس و بازی‌گوش را به تصویر می‌کشد که خیلی‌ها را به حسرت ایام کودکی می‌اندازد. توین با لحن طنزآمیز و سرخوشانه‌ی همیشه‌گی‌اش انگار جادویی در تک‌تک کلمات و جملات و تصاویر کتاب‌اش می‌دمد. او کودکی را مترادف آزادی و خوشی قرار می‌دهد و به‌شیوه‌ای زیرکانه به بزرگ‌ترها هم یادآوری می‌کند که نه می‌توانند و نه درست است که جلوی بچه‌گی‌کردن بچه‌ها را بگیرند. گو این‌که، در صحنه‌ای نمادین، وقتی بزرگ‌ترها در «غار مک‌دوگال» را می‌بندند تا بچه‌ها در آن‌جا به شیطنت و ماجراجویی نپردازند، تام و هاک راهی مخفی برای ورود به غار می‌یابند و در هر حال، کاری را که دل‌شان می‌خواهد انجام می‌دهند!

در پایان «ماجراهای تام سایر،» توین می‌نویسد: «شاید روزی احساس کنیم که سزاوار است داستان زنده‌گی شخصیت‌های جوان‌تر [کتاب] را از نو پی بگیریم...» این سطر درواقع طلیعه‌ی تولد معروف‌ترین و به‌ترین کتاب توین، یعنی «ماجراهای هاکلبری فین» است، زیرا توین به وعده‌اش عمل کرد و، بعد از اتمام «ماجراهای تام سایر،» سراغ یار غار و رفیق گرمابه و گلستان تام، هاک شیطان و ماجراجو، رفت و داستان زنده‌گی‌اش را برای ما روایت کرد.

مارک توین، به سودای تکرار موفقیت چشم‌گیر «ماجراهای تام سایر،» دو کتاب دیگر هم درباره‌ی تام نوشته است: «تام سایر در خارج» (۱۸۹۴) و «تام سایر کارآگاه» (۱۸۹۶) که البته تصنعی و تقلیدی از کار درآمدند و مورد پسند قرار نگرفتند.

«ماجراهای تام سایر» را اول‌بار شخصی به نام جمشید صفا به فارسی درآورد و «نشریه‌ی انجمن کلیسایی،» در سال ۱۳۲۷، آن‌را منتشر کرد. از آن سال تاکنون، بارها و بارها ناشران و مترجمان مختلف سراغ این کتاب رفته‌اند و بیش از ده ترجمه از آن انجام شده است. پس از چاپ ترجمه‌ی احمد کسایی‌پور حالا می‌شود گفت که به‌ترین ترجمه‌ی موجود در بازار هم‌این ترجمه است. تنها ایراد آن این است که در سال ۸۸، برای ۴۱۰ صفحه، ۱۸۰۰۰ تومان قیمت خورده و، مثل دیگر کتاب‌های نشر کارنامه، گران است.

(نوشته‌های سلسله‌یادداشت‌های «۲۰۰ کتاب که باید پیش از مرگ خواند» را می‌توانید از این‌جا ببینید و بخوانید . کتاب الکترونیک «۱۰۰۱ کتاب که باید پیش از مرگ خواند» را از این آدرس دان‌لود کنید ).

از مارک توین در کتابلاگ:

- زارع شیکاگو

- سه نسل با هکلبری فین

- شرط‌بندی دو میلیاردر


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 3 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=196
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
alireza
چهارشنبه - ۲ مهر ۱۳۹۳
سلام میشه لینک دانلود کتاب های تام سایر کاراگاه و تام سایر در خارج را بزارید؟ مرسی
امکانات: Email Website

ناصر
چهارشنبه - ۶ اردیبهشت ۱۳۹۱
سلام و خسته نباشید
شما نوشتید دویست کتاب ولی فایل شما شامل هزار کتاب هست.جریان چیه؟

پاسخ کتابلاگ
قبلن توضیح داده‌ام اما به‌طور مختصر قضیه این است: معرفی همه‌ی کتاب‌های آن لیست کاری‌ست که سال‌ها زمان نیاز دارد. من ۲۰۰ کتاب را از بین آن‌ها انتخاب کرده‌ام و امیدوارم بتوانم  آن‌ها را معرفی کنم. اگر روزی به یادداشت شماره‌ی ۲۰۰ رسیدم، احتمالن سراغ مابقی آن هزار کتاب هم خواهم رفت.
امکانات: Email Website

میثم
سه‌شنبه - ۵ اردیبهشت ۱۳۹۱
سلام
خیلی ممنونم که وقت میگذاری این سوال رو جواب بدی

" بنده دنبال کتابی هستم در مورد زندگی دونالد ترامپ Donald Trump باشه یا روش ها و شیوه های زندگیش و کسب و کارش رو از زبان خودش یا نزدیکانش نوشته باشه... یه چیزی مثل کتاب ( گلوله برفی ، زندگینامه وارن بافت ) "

ممنون میشم اگه کتابی در این زمینه معرفی کنید.
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۷۵۱۹۸ صفحه
مشاهده امروز: ۶۵۵ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۶ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: