نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

یک‌شنبه - ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۱

میم و آن دیگرانمیم و آن دیگران

محمود دولت‌آبادی

نشر چشمه/ چاپ اول/ ۱۳۹۱

هم‌این ابتدا بگویم که من اصلن زبان نوشته‌های غیرداستانی محمود دولت‌آبادی را دوست ندارم. زبان و نثر دولت‌آبادی در «میم و آن دیگران» را هم نپسندیم، چه به نظرم زبانی‌ست پریشان، مملو از غلط‌های نگارشی و ویرایشی، و پر از دست‌انداز. اگر می‌خواهید فحش بدهید، آماده‌ام که بشنوم، اما اگر نگویم، حناق می‌گیرم!

متاسفانه، آقای دولت‌آبادی حتا بدیهی‌ترین اصول نقطه‌گذاری، جمله‌‌نویسی، و پاراگراف‌بندی را نمی‌داند. سه، چهار صفحه، گاهی تا ده صفحه، بدون حتا یک پاراگراف می‌نویسد و مدام چهار، پنج جمله را، به ضرب و زور، در یک جمله‌ی طولانی جا می‌دهد. بدتر از همه‌ی این‌ها تفاخر مصنوعی زبان دولت‌آبادی‌ست. او شیفته‌ی درک و به‌کارگیری موسیقی درونی کلمات است و در جست‌وجوی یک زبان فاخر و اسطقس‌دار با مایه‌های آرکائیک. آن‌ها که «تاریخ بیهقی» و متون کهن را می‌شناسند، احتمالن به‌تر از بقیه درک می‌کنند که دولت‌آبادی چه تلاشی برای شبیه‌سازی دستور زبان، جمله‌بندی، دایره‌ی واژه‌گان، روح شاعرانه، و موسیقی پنهانی این متون دارد. دولت‌آبادی ورد را آورده اما سوراخ دعا را گم کرده است. صرف‌نظر از این‌که مسخره است ما ام‌روز با دستور زبان بیهقی و سعدی جمله‌سازی کنیم، موسیقی‌ای که از بین کلمات متون غیرداستانی دولت‌آبادی شنیده می‌شود پر است از نت فالش. نثر و زبان دولت‌آبادی معجونی‌ست ناهم‌ساز از دستور زبان، دایره‌ی واژه‌گان، و ساخت‌های نحوی زبان فارسی در تاریخ تطورش، از رودکی تا عصر مشروطه.

آن‌چه زنگ خطر را برای همه به صدا درمی‌آورد، این است که نویسنده‌ی هفتاد و دو ساله‌ی‌مان، شاید بزرگ‌ترین داستان‌نویس زنده‌ی‌مان، کسی که بیش از نیم قرن با کلمه سر و کار داشته، هنوز نمی‌داند که «چنانچه» یعنی «اگر،» و بارها و بارها، در طول کتاب، آن‌را به جای «چنانکه» (به معنی "به‌طوری که" و "به‌صورتی که") به کار می‌برد.

بگذاریم و بگذریم و برسیم به خود «میم و آن دیگران.» این کتاب چند روزی‌ست که روی پیشخان کتاب‌فروشی‌ها آمده و جدیدترین اثر استاد دولت‌آبادی‌ست. او در «میم و آن دیگران» ۲۳ تک‌نگاری از افراد مختلف ارائه داده است، ۱۹ ایرانی و ۳ خارجی (درباره‌ی سپانلو دو تک‌نگاری منتشر شده). آن‌ها که دولت‌آبادی از ایشان سخن رانده همه، جز سارا دولت‌آبادی، بزرگان ادبیات و هنر ایران و جهان‌اند: جمال‌زاده، آل‌احمد، دانشور، اخوان ثالث، شاملو، سپانلو، مجابی، درویشیان، شهید ثالث، پیتر هانتکه، آرتور میلر، عبدالحسین نوشین، بیضایی، رادی، گلشیری، براهنی، تقوایی، محمدرضا لطفی، محمدحسین ماهر، فریدون آدمیت، و جیمز جویس.

نوشته‌ها دو دسته‌اند، بعضی‌ها، این‌جا و آن‌جا، به‌صورت سخنرانی ارائه شده‌اند و بعد روی کاغذ آمده‌اند و نطفه‌ی بعضی دیگر از هم‌آن ابتدا با قلم منعقد شده است.  دولت‌آبادی در این یادداشت‌ها از حشر و نشر چند ده ساله‌اش با برخی از این بزرگان، یا معدود دیدارهای‌اش با آن‌ها (مثلن، ملاقات‌اش با آرتور میلر یا جلال آل‌احمد)، یا تتبعات‌اش در آثار آن‌ها، خاطرات و نکاتی را بازگو می‌کند. تک‌نگاری‌های دولت‌آبادی محدود به بیوگرافی افراد و روابط دوستانه‌‌اش با آن‌ها نمی‌شود. او خاطره را با نقد و نظر در هم می‌آمیزد و تلاش می‌کند تصویری موجز از کارنامه‌ی هنری و ادبی این بزرگان ارائه ‌دهد.

به عقیده‌ی من، تا آن‌جا که روایت‌ها محدود به بازگویی خاطرات هستند، جذاب‌اند، اما وقتی هوس نقد و نظر به سر نویسنده می‌افتد، متن‌ها افت می‌کنند و سطحی و خسته‌کننده می‌شوند. دولت‌آبادی نویسنده‌ی بزرگی‌ست اما ناقد بزرگی نیست. به‌عنوان مثال، بروید سراغ تک‌نگاری او از جیمز جویس. دولت‌آبادی، در ابتدای آن یادداشت، اشاره می‌کند که جز «دوبلینی‌ها» کار دیگری از جویس نخوانده و یک زنده‌گی‌نامه‌‌ی او را هم مطالعه کرده است. با وجود این، چون‌آن به تحلیل اندیشه و جهان‌بینی و نوآوری‌های زبانی و فرمی جویس می‌نشیند که «دیوید سید» هم جسارت آن را نداشت! نتیجه از پیش پیداست: یک متن کسل‌کننده که آسمان را به ریسمان می‌بافد و حافظ و فردوسی و جویس و هدایت و مولوی و هم‌سر و نوه و فرزند و عروس جویس را سر یک سفره می‌نشاند!

«میم و آن دیگران» اصلن با سلیقه‌ی من جور نبود. احساس کردم دولت‌آبادی فقط خواسته یک کتاب دیگر به کارنامه‌اش اضافه کند. او حتا حوصله نکرده دستی به سر و گوش متن سخنرانی‌های‌اش بکشد و آشفته‌گی‌های گفتار شفاهی را برطرف کند. برای من فقط بعضی قسمت‌های کتاب جذاب بود، آن‌جاها که او خاطراتی از جوانی خودش و برخوردهای شخصی‌اش با چهره‌هایی مثل بیضایی و رادی و آل‌احمد و ابراهیم گلستان و، به‌ویژه، هوشنگ گلشیری تعریف می‌کند. (که به‌ترین یادداشت کتاب هم هم‌این تک‌نگاری درباره‌ی گلشیری‌ست). مابقی یا تکرار مکررات بود، یا ادای دین به یک دوست (مثلن، به دکتر خسرو پارسا یا به جواد مجابی، یا به دخترش سارا)، یا نقد و نظرهای نه‌چندان کارشناسانه و محققانه.

اگر جای مسئولان نشر چشمه بودم، حتمن برای چاپ دوم کتاب یک ویرایش درست و حسابی پیش‌بینی می‌کردم.

باز هم تاکید می‌کنم که من آثار داستانی آقای دولت‌آبادی را دوست دارم و انتقادهای‌ام فقط معطوف به آثار غیرداستانی ایشان است. امیدوارم روزی، در آینده‌ی نزدیک، جیغ و فریادهای اسکار اصغر فرهادی را به شادی نوبل ادبیات محمود دولت‌آبادی بکشیم.


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 6 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=203
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
سلام
پنج‌شنبه - ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۱
خدمت جناب آقای جاوید. سلام. متاسفانه در ایران ویراستاران بزرگی نیستند که بتوان از وجود آن ها استفاده کرد و اگر هم باشند تعداد آن ها بسیار اندک است. بنابراین به نظرم درباره ویراستاری در ایران چندان نمی توان ایراد را به نویسنده وارد کرد. بیشتر باید ناشر را مقصر دانست. چراکه ویرایش یک متن دیگر وظیفه نویسنده نیست و این ناشر است که باید نسبت به این امر حساس باشد. ضمن اینکه خود شما گواه هستید. واقعا چند ویراستار بزرگ می توان در ایران پیدا کرد؟

پاسخ کتابلاگ
سلام
این را قبول دارم که ما ویراستار بزرگ نداریم، اما این توجیه مناسبی برای غلط‌نویسی و عدم رعایت اصول نگارشی و ویرایشی نیست.
امکانات: Email Website

شالیزه
چهارشنبه - ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۱
به نظر من آنچه مهم است دقت نظر شماست و اهمیتی که به موضوع نقد می دهید. چه اشکالی دارد که نقد تند و تیز باشد حتی در مورد انسانی که همه دوستش داریم ؟...فکر کنم هیچ دلیلی برای به قول شما فحش دادن به شما وجود ندارد مگر متعصب باشیم و بت پرست .
سپاس

پاسخ کتابلاگ
این نظر شماست که نقد را می‌فهمید و به تضارب آرا احترام می‌گذارید. همه که این‌طور نیستند. باید ببینید در کامنت‌هایی که برای انتشار تایید نمی‌شوند چه هتاکی‌ها و فحاشی‌هایی که به من نمی‌کنند.
امکانات: Email Website

خواننده شما
دوشنبه - ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۱
به نظر من هم شما و هم آقای دولت آبادی خیلی آدمهای مستقلی هسنید. یعنی خودتان تصمیم می گیرید که چه کار کنید و چه کار نکنید. این موضوع برای یک نویسنده الزامی  است .یعنی نوشتن امری کاملآ فردی است . به نظر من قردی نرین فعالیت بشری .
برای یک منتقد الزامی نیست ولی ضروری است!
امکانات: Email Website

این نظر به صورت خصوصی نوشته شده است و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده می باشد.

خواننده شما
یک‌شنبه - ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۱
احتمالآ موضوع از نظر آقای دولت آبادی شحصی تر از حرف های شماست. آقای دولت آبادی دوست دارد با کسانی و یا مواردی تسویه حساب کند . تسویه حساب نه به معنای منفی آن به معنای درست آن . مثل نون نوشتن.
کناب جدید را نخوانده ام ولی برداشتم از حرفهای شما در مورد کتاب جدید این بود. سهل انگاری نشر چشمه در ویراستاری اثر نابخشودنی است. این اثر را به واسطه بار تاریخی اش یک تیم ویراستاری با توافق آقای دولت آبادی می بایست ویرایش می کردند .
راستی می دانید وجه مشترک شما و آقای دولت آبادی چیست؟

پاسخ کتابلاگ
وجه اشتراک من با آقای دولت‌آبادی؟! هر چه باشد، باعث افتخار من است.
امکانات: Email Website

دمادم
یک‌شنبه - ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۱
بزرگ علوی در خاطراتش میگوید که هدایت داستان نویس بزرگی بود اما جزییات ویرایشی را رعایت نمیکرد و اغلب غلط مینوشت و وقتی هم که به او تذکر میدادیم با بی حوصله گی قبول میکرد.
لزوما یک داستان نویس خوب ویراستار خوبی نباید باشد بخصوص که ادعایی هم درین باره نداشته باشد. اما موسیقی درون کلمات و چیزی که شما از آن به زبان آرکاییک نام میبرید زبان مردم خراسان است که درونی دولت آبادی شده و بدون تلاشی بعد از عمری زیستن با کلمات این لحن به کلماتش وارد می اید پس زور زدن و تلاش کردن برای این زبان به نظرم خیلی بی انصافی است.
راستی طبق کدام رسم الخط چونان را چون آن می نویسند؟
می بینید تفاوتهای نگارشی در زبان ما زیاد است انقدر که گاهی که نگارش یکی با دیگری تفاوتی از زمین تا اسمان دارد. ضمن اینکه با حرف شما کاملا موافقم که متن باید ویرایش شود توسط ناشر و با رسم الخط مورد قبول همان نشر.

پاسخ کتابلاگ
دوست عزیز، «چنان» را «چون‌آن» یا «حتی» را «حتا» یا «هماهنگ» را «هم‌آهنگ» نوشتن ـ افزون برآن‌که بی‌دلیل نیست (این‌جا را ببینید: http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=21)  ـ صرفن تفاوت در «رسم‌الخط» است؛ این خیلی متفاوت است با اشتباهات نگارشی و ویرایشی. بحث من درباره‌ی رسم‌الخط آقای دولت‌آبادی نیست، درباره‌ی نثر و زبان‌شان است.
آقای دولت‌آبادی در تک‌نگاری مربوط به گلشیری در هم‌این کتاب، و جای‌های دیگر، نشان داده که می‌تواند استفاده‌ی استادانه از زبان داشته باشد، در داستان‌های‌شان هم که به طریق اولی. من احساس کردم در «میم و آن دیگران» ایشان برخورد غیرطبیعی با زبان داشته‌اند، انگار عامدانه تلاش کرده‌اند به زبان‌شان تفاخری بیش از آن‌چه بایسته و شایسته است بدهند، و هم‌این موضوع زبان‌شان را مصنوعی و آزاردهنده کرده است.
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۸۱۳۹۸ صفحه
مشاهده امروز: ۱۱۵۱ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۲ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: