نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

چهارشنبه - ۳۱ خرداد ۱۳۹۱

تاریخ شفاهی نشر ایرانتاریخ شفاهی نشر ایران

به‌کوشش عبدالحسین آذرنگ و علی دهباشی

انتشارات ققنوس/ چاپ اول/ ۱۳۸۲

چاپ و نشر در ایران، مثل اغلب چیزهای دیگرمان!، تاریخ مدون و متقنی ندارد. به‌روشنی معلوم نیست که صنعت نشر چه‌طور تولد و رشد یافت و اولین ناشران و کتاب‌فروشان ایرانی چه کسانی بودند. منابع مختلف اطلاعات متناقضی دارند و هنوز که هنوز است به‌اندازه‌ی انگشتان ‌دست هم کتاب تحقیقی درباره‌ی تاریخ نشر در ایران نداریم. چاپ سنگی و نشر اعصار ناصری و مشروطه و پهلوی اول که پیش‌کش، حتا درباره‌ی نشر معاصرمان هم اطلاعات و تتبعات واقعن اندک است. بالنده‌گی فرهنگ هر کشور با بالنده‌گی صنعت نشر آن عجین است. نمی‌شود این دو را از هم جدا کرد. هر زمان که نشر پیش‌رفت داشته، میزان کتاب‌خوانی افزایش یافته و کیفیت آثار تالیفی و تصنیفی هم بالاتر رفته است. از این گذشته، در دوره‌ای که خبری از فناوری‌های مدرن ارتباطی (تلفن‌های هم‌راه، کامپیوتر، شبکه‌های خبری ماه‌واره‌ای، اینترنت، و ...) نبود، یعنی تا هم‌این یکی دو دهه قبل، کتاب مهم‌ترین رسانه‌ی اجتماعی محسوب می‌شد و حتا می‌توانست تاریخ را ورق بزند. بنابراین، شناخت تاریخ نشر در ایران و تحولات آن بخشی جدایی‌ناپذیر از شناخت تاریخ فرهنگ، اندیشه، و حتا دگرگونی‌های سیاسی‌ و اجتماعی‌ست.

«تاریخ شفاهی نشر ایران» کتابی‌ست با حجم حدود پانصد صفحه (البته اگر فونت کتاب ریز نبود، قطعن حدود هفتصد صفحه می‌شد). در این کتاب با ۲۳ نفر، که اکثر آن‌ها ناشران شناخته‌شده و غول‌های صنعت کتاب در دوره‌های مختلف‌اند، صحبت شده است؛ بقیه افراد هم کسانی‌اند که به‌انحای مختلف با موضوع نشر در تماس بوده‌اند. این ۲۳ نفر این‌ها هستند: عبدالرحیم جعفری (انتشارات امیرکبیر)، بیژن ترقی (انتشارات خیام)، ایرج افشار (انتشارات دانشگاه تهران)، محسن رمضانی (انتشارات پدیده)، احسان نراقی (از تاثیرگذارترین اشخاص بر روند مخالفت با سانسور کتاب در دوره پهلوی دوم)، محمود علمی (انتشارات جاویدان)، علی‌اصغر علمی (انتشارات سخن)، محمود کاشی‌چی (انتشارات گوتنبرگ)، محمود باقری (نشر و کتاب‌فروشی بساطی)، داود رمضان شیرازی (انتشارات سنایی)، محسن باقرزاده (انتشارات توس)، جهانگیر منصور (زوایایی از انتشارات نیل و کتاب زمان)، محمدرضا جعفری (انتشارات امیرکبیر و نشر نو)، علی‌رضا رمضانی (نشر مرکز)، علی‌رضا حیدری (انتشارات خوارزمی)، احمدرضا احمدی (نشر آثار شنیداری و موسیقایی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان)، کریم امامی (روزنامه کیهان، موسسه فرانکلین، و انتشارات سروش)، داریوش شایگان و کامران فانی (انتشارات فرزان روز)، داود موسایی (انتشارات فرهنگ معاصر)، جعفر همایی (نشر نی)، محمدجواد مظفر (انتشارات کویر)، و حسین پایا (انتشارات طرح نو).

مرور فهرست این نام‌ها کافی‌ست تا بفهمیم با چه گنجی روبه‌رو هستیم! این بزرگ‌واران از مهم‌ترین ستون‌های نشر مدرن هستند. طرفه این‌که چون اغلب آن‌ها از خاندان‌های بزرگ نشر بوده‌اند یا پیش کتاب‌فروش‌ها و ناشران نسل اول پادویی و دست‌یاری کرده‌اند، اطلاعات واقعن ارزش‌مندی هم از تاریخ نشر در دوره‌ی پهلوی اول دارند.

بی‌اغراق می‌گویم که مطالعه‌ی «تاریخ شفاهی ایران» برای همه‌ی دست‌درکاران صنعت نشر، از نویسنده و مترجم و چاپ‌خانه‌چی و ویراستار گرفته تا ناشر و کتاب‌فروش، بسیار مفید بل‌که واجب است. به‌عقیده‌ی من، حتا پژوهش‌گران مسائل سیاسی و جامعه‌شناسی هم باید این کتاب را بخوانند. هرچند گفت‌وگوها آغاز و انجام درست و درمانی ندارند و، به‌علت ضعف پرسش‌گری، چارچوب مستحکمی نیافته‌اند، اما باز هم عالی‌اند و پر از اطلاعات دست اول و ناب. با نشستن پای صحبت‌های بزرگان استخوان‌خردکرده‌ی صنعت نشر و پخش کتاب، شناختی کلی و اصولی از تطور چاپ و فروش کتاب در ایران پیدا می‌کنیم و درضمن، نکات و خاطرات سودمند و جذابی درباره‌ی مولفان و شاعران و مترجمان طراز اول ایرانی می‌خوانیم. از بین صحبت‌های این افراد می‌توانیم تصویری واضح از تاریخ‌چه‌ی سانسور کتاب و برخورد سیستم سیاسی‌ و امنیتی محمدرضاشاه با آن به‌دست بیاوریم؛ این تاریخ‌چه از زبان راویانی شنیده می‌شود که مستقیمن با موضوع طرف بوده‌اند و بارها و بارها در مقرهای ساواک بازجویی پس داده‌اند.

گفت‌وگوهای «تاریخ شفاهی نشر ایران» بین سال‌های ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۰ انجام شده‌اند؛ چند نفر از بزرگ‌وارانی که مخزن‌الاسرار نشر بودند و با آن‌ها گفت‌وگو شده است اکنون درگذشته‌اند؛ مثلن، کریم امامی، ایرج افشار، علی‌رضا حیدری، و محسن رمضانی. چند تن دیگر هم آن‌قدر فرتوت و بی‌حواس شده‌اند که دیگر خاطرات ارزش‌مندشان را به‌روشنی به یاد نمی‌آورند. این بی‌رحمی روزگار به ارزش «تاریخ شفاهی نشر ایران» افزوده و آن را به منبعی تکرارناپذیر تبدیل کرده است. هم‌آن‌طور که گفتم، هرکس که دستی بر آتش کتاب دارد باید «تاریخ شفاهی نشر ایران» را بخواند.

در «تاریخ شفاهی نشر ایران» بارها و بارها، از زبان ناشران بزرگ، به اهمیت نظارت دقیق بر روند چاپ کتاب اشاره می‌شود. با وجود این، متاسفانه، خود این کتاب قربانی بی‌دقتی ناظر فنی چاپ است! در این کتاب چند فرم چاپی حذف و چند تای دیگر دو بار چاپ شده‌اند. در نتیجه، حدود سی صفحه از کتاب جاافتاده و گفت‌وگوهای مربوط به کامران فانی، داریوش شایگان، و داود موسایی ناقص و غیرقابل استفاده است. امیدوارم انتشارات ققنوس این کتاب را با یک ویرایش قابل قبول و با برطرف‌کردن مشکلاتی چاپی‌اش دوباره به بازار نشر عرضه کند.

پی‌نوشت: من درگیر امتحانات دانش‌گاهی‌ام هستم و این روزها، کم‌تر فرصتی برای نوشتن از کتاب گیرم می‌آید. به‌زودی، با پایان امتحانات، کتابلاگ فعال‌تر خواهد شد.


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 8 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=214
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
این نظر به صورت خصوصی نوشته شده است و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده می باشد.

ارس
یک‌شنبه - ۲۵ تیر ۱۳۹۱
سلام
من مدیر انتشارات یکی از مؤسسات برند هستم تمام افرادی که شما بزرگوار ذکر کردید را می شناسم از نزدیک قصد توهین ندارم ولی برخی اوقات رویکردهای نادرست همین عزیزان در عرصه ی نشر باعث آن گشته تا ما وضع کنونی را داشته باشیم. خیلی ها در دنیای نشر بدنبال پول و سیاست هستند و من در مورد تک تک این دوستان می توانم بگویم که چه اشتباهاتی را در زندگی مرتکب شده اند و یا چه روحیه ای دارند ولی از آن جا که انسان ها در زندگی اشتباهی را هم مرتکب می شوند به همه ی این عزیزان احترام می گذارم.
انتشاراتی که در بالا نامشان را ذکر کرده اید همگی با ی عنوان کتاب و ی مؤلف به این جارسیده اند بروید سراغ مؤلفان بزرگ ولی گمنام تا دیر نشده
ممنونم از پست قشنگت ..... یا علی
امکانات: Email Website

حسینی زاد
دوشنبه - ۵ تیر ۱۳۹۱
سلام حسین. خوبی؟ ممنون بابت اون ستون سمت راست!

پاسخ کتابلاگ
سلام محمودخان عزیز. خیلی مخلصیم!
امکانات: Email Website

این نظر به صورت خصوصی نوشته شده است و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده می باشد.

این نظر به صورت خصوصی نوشته شده است و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده می باشد.

ک.ا.
جمعه - ۲ تیر ۱۳۹۱
ممنونم از معرفی این کتاب. وجود و سلامتی علی دهباشی برای این مملکت از جمیع سیاستمردان کنونی لازم تر و مفید تر است. شما هم راه خوبی در پیش گرفته‌ای. امیدوارم در امتحاناتت موفق باشی.

پاسخ کتابلاگ
مرسی بابت لطف‌تان :)
امکانات: Email Website

بهنام
جمعه - ۲ تیر ۱۳۹۱
متشکرم از راهنمایتون.
امکانات: Email Website

بهنام
پنج‌شنبه - ۱ تیر ۱۳۹۱
باسلام...
پوزش من و پذیرا باشید به جهت این که محلی برای پرسش این سوال پیدا نکردم مجبور به طرح این سوال زیر این پست شدم.
به عنوان شخصی با تجربه در عرصه ی کتابخوانی این سوال و از شما می کنم،به نظر شما برای شروع مطالعه ی اثار یک نویسنده رعایت چه ترتیبی مناسبتر است؟بر اساس تقدم زمانی؟یا درجه ی شهرت اثار یا...؟اصلا این مساله اهمیتی دارد یا خیر؟
ممنون از شما

پاسخ کتابلاگ
سلام
من برای کسی نسخه نمی‌پیچم، اما روی‌کرد شخصی‌ام این‌طور است: اگر بخواهم همه‌ی آثار یک نویسنده را در یک‌بازه‌ی زمانی مشخص بخوانم (مثلن، برای نوشتن نقد یا انجام گفت‌وگو)، مطالعه‌ی آثار را براساس تقدم و تاخر چاپ آن‌ها برنامه‌ریزی می‌کنم، از کتاب اول به کتاب آخر (با این شیوه نگرشی کلی از سیر پیش‌رفت یا پس‌رفت و تغییرات کار نویسنده در طول زمان به‌دست می‌آید).  اما اگر قصد نداشته باشم در کوتاه‌مدت همه‌ی نوشته‌های یک نویسنده را بخوانم، ابتدا می‌روم سراغ آثاری که فکر می‌کنم به‌تر و مهم‌تر هستند. مثلن، برای فلوبرخوانی اول «مادام بواری» را می‌خوانم، بعد «تربیت احساسات،» بعد «بووار و پکوشه،» و هم‌این‌طور جلو می‌روم. زمان مطالعه‌ی همه‌ی ما محدود است و چه به‌تر که وقت‌مان را صرف خواندن شاخص‌ترین آثار بکنیم.
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۸۱۳۹۷ صفحه
مشاهده امروز: ۱۱۵۰ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۲ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: