نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

سه‌شنبه - ۱۳ تیر ۱۳۹۱

رویاهای بیداریرویاهای بیداری

محمدرضا گودرزی

نشر چشمه/ چاپ اول/ ۱۳۹۰

«رویاهای بیداری» هفتمین مجموعه‌داستان محمدرضا گودرزی‌ست. از گودرزی قبلن این مجموعه‌ها به چاپ رسیده است: «پشت حصیر،» «شهامت درد،» «در چشم تاریکی،» «آن‌جا زیر باران،» «به زانو درنیا،» و «اگه تو بمیری.» خوش‌بختانه، من هر شش کتاب قبلی ایشان را خوانده‌ام. «رویاهای بیداری» هم مجموعه‌ای‌ست دقیقن در راستای مجموعه‌های قبلی نویسنده‌اش و با هم‌آن سبک و سیاق و فرم و محتوا و زبان.

محمدرضا گودرزی نویسنده‌ای‌ست که اغلب از رئالیسم گریزان است. او معمولن روی پلات‌هایی انگشت می‌گذارد که فراواقعی هستند و المان‌هایی از رئالیسم جادویی، سوررئالیسم، و حتا ژانر وحشت را دربردارند. اتفاقن هم‌این غرابت پلات مهم‌ترین و برجسته‌ترین عنصر داستان‌های اوست؛ شگفت‌زده‌گی خواننده و غریبه‌سازی جهان شگردی‌ست که این داستان‌ها برای لذت‌آفرینی و اندیشه‌پروری از آن‌ها بهره می‌گیرند. شخصیت‌های داستان‌های گودرزی با ماجراهایی جادویی و معمایی مواجه می‌شوند که از فرط غرابت، مرز بین کمدی و تراژدی را رد می‌کنند: مردی تکه‌فلزی را حامله می‌شود، یا بیماری که یک دست به او پیوند زده شده درمی‌یابد این دست به اختیار او نیست و هرکاری دلش‌اش بخواهد می‌کند!

البته گودرزی داستان‌های واقع‌گرا هم دارد، اما تعداد و اهمیت آن‌ها نسبت به کارهای غیررئالیستی‌اش کم‌تر است. در «رویاهای بیداری» درصد داستان‌های رئالیستی به نسبت بالاست و از ده داستان کتاب پنج داستان را شامل می‌شود.  به‌عقیده‌ی من، اساسن آقای گودرزی در داستان‌های غیررئالیستی بسیار به‌تر از داستان‌های رئالیستی عمل می‌کنند و این نکته به شکل بارزی در «رویاهای بیداری» هم نمود پیدا کرده است، جوری که داستان‌های فراواقعی یک سر و گردن بالاتر از داستان‌های واقعی قرار گرفته‌اند.

متاسفانه، هیچ‌یک از پنج داستان رئالیستی کتاب حرفی برای گفتن ندارند. «در بسته» ماجرایی از خشونت خانه‌گی علیه زنی‌ روشن‌فکر است که مقاله‌ای با نام «سازوکار خشونت» نوشته است! قرار است داستان بعد اجتماعی و انتقادی بیاید و نگاهی طنزآمیز و نیش‌دار به موضوع داشته باشد، اما بیش‌تر اسیر تیپ‌سازی شده و به هم‌این‌خاطر، شعاری از کار درآمده است.  «کبابی پاشنه‌طلا» تلاشی‌ست برای بازسازی داستان‌های موفقی که به‌نقل از، یا با نقش‌آفرینی، کاراکتری به نام «دایی محمود» درمجموعه‌های اولیه‌ی نویسنده دیده می‌شد. این داستان هم چیز تازه‌ای ندارد و بیش‌تر به روایت مکتوب صحنه‌ای از یک فیلم فارسی شبیه است. کاراکترها، روابط علت و معلولی، فضاسازی، و به‌ویژه زبان داستان و شیوه‌ی روایت آن سطحی و ناپخته است. «خوش‌بختی چیه،» «بگذار برات قصه بگم،» و «لاک آبی تیره» - دیگر داستان‌های واقع‌گرای کتاب - هم از معضلاتی مشابه رنج می‌برند و علاوه بر این، پلات‌های ضعیف و کسل‌کننده‌ای هم دارند. «خوش‌بختی چیه» روایتی‌ست غلوآمیز از چند مصاحبه‌ی رادیویی با افرادی از طبقات مختلف جامعه و طنزی سست و آبکی دارد. «لاک آبی تیره» داستان مردی‌ست که ناخن‌های‌اش را لاک می‌زند و به خیابان می‌رود. این داستان، صرف‌نظر از منطق روایی پیش پا افتاده و باورناپذیرش، بیش‌تر به یک بررسی اجتماعی شبیه است تا داستانی با کشمکش و کاراکترهای پویا. «بگذار برات قصه بگویم» هم انگار تکه‌‌ای از یک داستان خوب است که خودش جداگانه حرفی برای گفتن ندارد.

به نظر من، «رویاهای بیداری» نسبت به کتاب‌های قبلی نویسنده‌اش قدمی رو به عقب و کاری ضعیف است، اما اگر دنبال موفقیتی در این کتاب باشیم، باید آن‌را در پنج داستان فراواقعی آن جست‌وجو کنیم. این داستان‌ها با بهره‌گیری از عناصر معمایی و متافیزیکی و تاثیر واقعی این عناصر در جهان بیرون خواننده را غافل‌گیر می‌کنند و این حسن را دارند که می‌توان از ابتدا تا انتهای‌شان را با علاقه و کنج‌کاوی دنبال کرد. یکی از دلایل این موفقیت نسبی را می‌توان به حضور پررنگ‌تر عناصر ژانر وحشت در این داستان‌ها مربوط دانست.

«فریاد در تاریکی» ماجرای مردی‌ست که برای نوشتن رمان‌اش در آرامش و سکوت به ویلایی متروکه در شمال کشور پناه می‌برد، غافل از این‌که آن‌جا اتفاق وحشت‌ناکی در انتظارش است. «غریبه» ماجرای حضور مرموز جن‌ها در یک مجتمع مسکونی‌ست و تقلای ساکنان مجتمع برای رهایی از آزار آن‌ها. «کلید» - که من آن را به‌ترین داستان کتاب می‌دانم - داستان سفر چند دوست به ویلای‌شان است، اما این‌ها هم با معضلی مشابه معضل کاراکتر «فریاد در تاریکی» مواجه می‌شوند، و البته بسیار رعب‌آورتر و مرموزتر. «نقطه‌های کور» روایتی‌ست از تعبیر واقعی خواب‌های فاجعه‌آمیز و هول‌ناک؛ بازگویی داستان دختری که ادامه‌ی خواب‌های ترس‌ناک‌اش را در بیداری می‌بیند. «کویر» هم داستانی‌ست از حضور یک ماهی جادویی در زنده‌گی نسلی از خانواده‌ی کاراکتر داستان و تاثیر آن بر سرنوشت تلخ آن‌ها.

به‌طور کلی، احساس می‌کنم محمدرضا گودرزی در ادامه‌ی داستان‌نویسی‌اش نیاز به یک تغییر و تحول در سبک کاری‌اش دارد. البته کسانی که فقط یک یا دو کتاب او را بخوانند احتمالن از داستان‌های‌اش لذت خواهند برد، اما تکرار پیکره‌ی پلات‌ها و ساختار داستان‌ها از جذابیت آن‌ها برای کسانی که همه‌ی کارهای قبلی نویسنده را خوانده‌اند می‌کاهد.

راستی، من در شانزده، هفده ساله‌گی، مدتی در کارگاه‌های نقد و داستان‌نویسی آقای گودرزی شرکت کرده‌ام و هم‌واره خودم را شاگرد و مدیون ایشان می‌دانم. امیدوارم هر جا هستند و هر چه می‌کنند سلامت و کام‌یاب باشند.


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 0 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=215
ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۸۱۳۹۹ صفحه
مشاهده امروز: ۱۱۵۲ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۲ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: