نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

پنج‌شنبه - ۱۵ تیر ۱۳۹۱

عصر دی‌روز، رفته بودم روبه‌روی دانش‌گاه تهران کمی قدم بزنم و چند تا کتاب بخرم. هم‌این‌طور که خوش‌خوشان راسته‌ی کتاب‌فروشی‌ها را زیر پا می‌گذاشتم و جلوی بعضی ویترین‌ها می‌ایستادم، یک‌دفعه یک کتاب توجه‌ام را جلب کرد. کتابی بود که اوایل دهه‌ی هفتاد، فقط یک‌بار منتشر شد و دیگر اجازه‌ی چاپ نگرفت. ناشر کتاب یکی از معروف‌ترین و بزرگ‌ترین ناشران ایران است. این‌جا نام کتاب را نمی‌آورم تا مشکلی برای ناشر ایجاد نشود. هم‌این‌قدر بگویم که یکی، دو هفته پیش سراغ این کتاب را از یکی از دوستان کتاب‌فروش‌، که کارش تهیه و فروش کتاب‌های نایاب است، گرفتم و او - با لحاظ تخفیف ویژه! - قیمت کتاب را پنجاه هزار تومان تعیین کرد.

بگذریم. با دیدن این کتاب پشت ویترین آن کتاب‌فروشی سریع داخل رفتم و با تعجب از متصدی پرسیدم: فلان کتاب که پشت ویترین گذاشته‌اید فروشی‌ست؟! خیلی خون‌سرد جواب داد که بعله. با خودم گفتم لابد قضیه‌ی این کتاب را نمی‌داند و شاید در انبارگردانی بعضی کتاب‌های قدیمی را دوباره آورده‌اند و گذاشته‌اند برای فروش. گفتم: قیمت‌اش چه‌قدر است؟ گفت: سی هزار تومان. کتاب را داد دست‌ام و من در نگاه اول دیدم که خودش است، هم‌آن کتاب. بعد که با دقت ورق زدم دیدم کتاب افست است! نوی نو! البته جلد و کاور کتاب اورجینال بود و ورق هم هم‌آن ورق چاپ بیست سال پیش! اطلاعات چاپ و شناس‌نامه‌ی کتاب هم با نسخه‌ی اصلی مو نمی‌زد. با وجود این، برای من که عشق‌ام مجموعه‌داری کتاب‌های کم‌یاب است، خیلی سخت نبود که بفهمم این کتاب اصل نیست. به فروشنده گفتم: این کتاب افست است. گفت: نه خیر، خود ناشر برای‌مان می‌آورد. می‌بینی که قیمت‌اش را هم خودش تغییر داده.

باری، حالا قضیه از چه قرار است؟ خواهم گفت. ناشر بزرگ ما که می‌داند این کتاب خواستار دارد به سرش می‌زند مثل کتاب‌فروش‌های کنار پیاده‌رو عمل کند. می‌رود کاغذی که کتاب اصلی روی آن چاپ‌شده پیدا می‌کند و کتاب را قاچاقی در یک چاپ‌خانه منتشر می‌کند. البته زرنگی به‌خرج می‌دهد و شکل کتاب را تغییر نمی‌دهد و شناس‌نامه‌ی آن‌را هم عوض نمی‌کند. این‌طوری به نظر خواهد رسید که تجدیدچاپی در کار نبوده و این نسخه‌ها از هم‌آن سال‌های پیش در انبار ناشر خاک می‌خورده‌اند و حالا به بازار عرضه شده‌اند!

البته این توجیه ساده‌لوحانه است. کتاب بوداری مثل این کتاب خیلی جلب توجه می‌کند و کافی‌ست یکی که از نشر سردرمی‌آورد آن‌را ورق بزند تا همه‌چیز را بفهمد. حالا اگر این یک‌نفر از مراجع قانونی باشد، تکلیف معلوم است: به‌ترین بهانه برای تعطیلی ناشر فراهم شده است!

چند سال پیش که روزنامه‌ی شرق گفت‌وگو با آن شاعر زن را چاپ کرد (گفت‌وگویی که به تعطیلی شرق منجر شد)، یکی از سران اصول‌گراها گفته بود (نقل به مضمون): از دوستان اصلاح‌طلب متعجب‌ام که چه‌قدر راحت خودشان را دم تیغ می‌دهند! حالا حکایت این ناشر است. برای سود بیش‌تر اخلاق و قانون و حق مولف و همه‌چیز را زیر پا می‌گذارد و گزک به‌دست می‌دهد تا بساط‌اش را جمع کنند. کمی خردمندی هم بد چیزی نیست! دوستان ناشر، خودتان را دم تیغ ندهید!


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 5 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=216
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
مهدی سبز
دوشنبه - ۱۹ تیر ۱۳۹۱
دوست عزیز امروزه در ایران اکثر نویسندگان حاشیه دار هستن.در این سیاست یا با ما یا علیه ما حاشیه دار شدن امری طبیعی هست.نشر چشمه بیشتر چوب ایستادن در برابر سیاست های وزارت ارشاد رو خورد.

پاسخ کتابلاگ
«حاشیه‌دار» داریم تا «حاشیه‌دار!»
امکانات: Email Website

این نظر به صورت خصوصی نوشته شده است و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده می باشد.

مهدی سبز
جمعه - ۱۶ تیر ۱۳۹۱
سلام دوست عزیز.با قضایایی که برای نشر چشمه پیش آمد کاملا مشخص شد که در رویکرد جدید وزارت ارشاد برای دم تیغ دادن ناشری دیگر هیچ نیازی به بهانه نیست.

پاسخ کتابلاگ
اشتباه می‌کنید. من از تعطیلی نشر چشمه متاسف‌ام، اما چشمه هم چوب خطای خودش را خورد. همه می‌دانند. مثلن، یکی از بزرگ‌ترین خطاهای‌اش هم‌کاری با آدم‌های حاشیه‌دار بود.
امکانات: Email Website

محمود
جمعه - ۱۶ تیر ۱۳۹۱
سلام

کاش کتاب را معرفی می‌کردید تا دگران بخرندش...
امکانات: Email Website

RS232
پنج‌شنبه - ۱۵ تیر ۱۳۹۱
به هرحال وقتی که یک کتاب اجازه تجدید چاپ نمی گیرد و متقاضی هم زیاد است حتی اگر خود ناشر آن را چاپ نکند دیگران این کار را انجام می دهند. بعید می دانم که این کار موجب تعطیلی ناشر شود چون هرگز نمی شود ثابت کرد که خود او این کار را انجام داده است.
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۸۱۳۴۴ صفحه
مشاهده امروز: ۱۰۹۷ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۱ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: