نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

دوشنبه - ۹ مرداد ۱۳۹۱

اگر کتاب‌دوست و کتاب‌خوان باشید، می‌دانید که تقریبن همه‌ی کتاب‌فروشی‌های کوچک و بزرگ شهر تهران (و لابد شهرهای دیگر ایران) روزهای جمعه تعطیل‌اند. نمی‌دانم از کجا و از کی این رسم جا افتاد که جمعه‌ها باید کرکره کتاب‌فروشی‌ها را پایین کشید و استراحت کرد، اما گمان می‌کنم وقت‌اش رسیده که صاحبان کتاب‌فروشی‌ها درباره این موضوع تجدیدنظر کنند.

همه‌ی ما می‌دانیم که اوضاع کتاب تا چه اندازه نابه‌سامان است و کتاب‌فروشی‌ها چه‌قدر تحت فشار اقتصادی هستند. در این وانفسا، فکر می‌کنم عافیت‌طلبی کتاب‌فروش‌ها و تعطیلی‌های گاه و بی‌گاه آن‌ها هم به ضرر خودشان باشد و هم به ضرر کتاب‌دوست‌ها. چرا؟ خواهم گفت.

اغلب کتاب‌فروشی‌های تهران یا در خیابان انقلاب هستند یا در خیابان کریم‌خان زند. هر دو این مکان‌ها در منطقه‌ی طرح زوج یا فرد و طرح ترافیک تهران قرار دارند. این به این معناست که شش روز هفته تا ساعت شش و هفت عصر نمی‌شود با ماشین شخصی به این مناطق رفت و کتاب خرید. کاسب‌ها احتمالن به‌تر از هر کس دیگری می‌دانند که قرارگرفتن در طرح ترافیک یا نبود جای پارک چه‌قدر روی فروش مغازه تاثیر منفی می‌گذارد، حالا می‌خواهد کتاب‌فروشی باشد یا پیتزا‌فروشی یا مانتوفروشی. تنها روزی که طرح ترافیک وجود ندارد، خیابان‌ها خلوت‌اند، و جای پارک به‌وفور یافت می‌شود روز جمعه است. عجیب آن‌که این به‌ترین روز برای فروش را خود مغازه‌دارها از دست می‌دهند! روزی که خریدار می‌تواند به جای هدردادن سه چهار ساعت در ترافیک و عوض‌کردن چند اتوبوس و مترو، ظرف یک ‌ساعت با ماشین شخصی‌اش به کتاب‌فروشی بیاید، خریدش را بکند، و راحت به منزل برگردد.

ازطرفی، همه‌ی ما در روزهای عادی هفته گرفتاریم و کم‌تر فرصتی برای خرید یا تفریح پیدا می‌کنیم. معمولن روزهای جمعه است که به مراکز خرید می‌رویم. می‌گویید نه؟ سری بزنید به مراکز خرید (مثلن، میلاد نور) و ببینید عصرهای جمعه آن‌جا چه خبر است. کتاب‌خوان‌ها و کتاب‌دوست‌ها عملن روز جمعه نمی‌توانند خرید کنند، چون کتاب‌فروشی‌ها تعطیل‌اند. اگر قصد خرید کتاب داشته باشند، باید صبر کنند و یک عصر از یک روز کاری را مرخصی بگیرند یا از کارهای دیگرشان بزنند تا بتوانند کتاب‌های مورد نیازشان را بخرند. ناگفته پیداست که این مشکل چه‌ عامل بازدارنده‌ی مهمی برای دست‌رسی آسان به خرید کتاب است.

البته من می‌دانم که، با توجه به برگزاری نماز جمعه، همه‌ی واحدهای تجاری خیابان انقلاب باید تا ساعت سه بعد از ظهر تعطیل باشند. این مشکلی نیست، چون عصرهای جمعه اهمیت دارد نه صبح‌های آن. جمعه‌ها مردم تا ظهر می‌خوابند یا استراحت می‌کنند. عصرهاست که برای خرید یا تفریح بیرون می‌آیند.

واضح است که اگر کتاب‌فروشی‌ها جمعه‌ها باز باشند، دست‌کم در ماه‌های اول، فروش چندانی نخواهند داشت. زمان می‌برد این موضوع را جا انداخت که کتاب‌فروشی‌های شهر در روزهای جمعه تعطیل نیست، اما در هم‌این کسادی اوایل کار هم مطمئنن ضرری متوجه کتاب‌فروش‌ها نمی‌شود. فروش اندک روزهای تعطیل حتا اگر سود نداشته باشد، زیان ندارد و دست‌کم حقوق اضافه‌کاری کارمندهای شیفت جمعه و هزینه‌ی آب و برق مغازه را درمی‌آورد. در عین حال، باعث می‌شود کتاب‌فروشی‌های باز از بقیه هم‌صنفی‌هایی که روزهای جمعه تعطیل‌اند متمایز شوند و در روزهای عادی هم مشتری بیش‌تری داشته باشند.

یک عصر جمعه به شهرکتاب‌های «نیاوران» یا «ابن سینا» (شهرک غرب) (که جمعه‌ها باز هستند و مردم می‌دانند که باز هستند) سر بزنید و ببینید نسبت به روزهای عادی چه‌قدر شلوغ‌ترند و چه فروش چشم‌گیری دارند، طوری‌که معمولن باید یک صف پنج شش نفره را برای رسیدن به صندوق و پرداخت هزینه‌ی خریدتان بگذارنید. در خارج از کشور هم، تا آن‌جا که من دیده‌ام، اغلب کتاب‌فروشی‌ها در روزهای تعطیل باز هستند. امیدوارم کتاب‌فروش‌ها از تعطیلی روز جمعه صرف‌نظر کنند و هم به کار و کاسبی خودشان رونق بدهند و هم آمار خرید کتاب را بالا ببرند.  


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 12 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=221
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
کارا کتاب
یک‌شنبه - ۲۸ آبان ۱۳۹۱
این یک درد بود که شرح دادی.متاسفم که اینقدر کتاب و کتابخونی بی اهمیت شده.جناب جاوید عزیزم خود شما شاهد هستی که حتی کتابفروشی هایی که بعنوان کتاب دست دوم و قدیمی در روزهای جمعه و تعطیل از صبح بازهستن تا شب چرا انقدر سوت و کور؟من فکر می کنم اینها بهانه است.یعنی بازار تهران روز جمعه باز است؟یا طرح ترافیک و ....هست؟چرا انقدر مردم می رن.چون غم شکم؟لباس و طلا و خشکبار؟بگذریم
اگرچه این فرمایش شما درد بزرگی است.اما درد بزرگتر تلخی  و دل سردی مردم از کتاب است.می گویند کتاب گران شده پولی نمی ماند......اما یه پیتزا در ماه  رو بزنیم تو رگ که چی؟بابا شکم مگه می شه گذشت.باور نمی کنم که همه ندار باشند...ما در بازار حراج فروشی ها کتاب پانصد تومنی داریم...نداریم؟تنها تعدادی کتاب کتاب بازی و قیمتی وحشتناک است نه همه کتابها پس چرا بازارش انقدر کساد و پریشان حال...مشگل خود  ما هم هستیم...ترجیح می دیم بشین پشت تلویزون سریال ترکی و کره ای ببینیم یه دیس میوه یه پاتیل آجیل یا لاقل تخمه..عشقم ایزل..عشقم چیچک...عشقم سلطان....از ننه بزرگم تا بچه یکساله همسایم ...این درد
امکانات: Email Website

amin
سه‌شنبه - ۲۴ مرداد ۱۳۹۱
دوست عزیز. اگر مفید میدانید شیر کنید.
http://justpaste.it/azarbaijan-latest-picsامکانات: Email Website

لیلا میرباقری
چهارشنبه - ۱۱ مرداد ۱۳۹۱
سلام دوست عزیز
با پلنگه اهلی به روزم ومنتظر حضور گرمتون.
امکانات: Email Website

پالس
چهارشنبه - ۱۱ مرداد ۱۳۹۱
خوب گفتی .
آقای جاوید شما که به فکر کتاب و کتابخوانی هستید یه فکری ام برای
کتاب های دیجیتال بکن
بد جوری نا امید کننده است. کاش می شد کتاب مورد علاقه ام رو همیشه توی موبایلم همراهم باشه که هر وقت خواستم بخونمش!!!
به نظرتون میشه؟ شایدم از نشانه های ظهور باشه.

پاسخ کتابلاگ
دیگرانی این فکر را کرده‌اند و نشر الکترونیک ناکجا را راه انداخته‌اند:
http://www.naakojaa.com
امکانات: Email Website

م
سه‌شنبه - ۱۰ مرداد ۱۳۹۱
مثلا شمایی که اومدی این جا و هرچی لایق خود بی ادب و بی فرهنگت بوده بار نویسنده کردی کتاب خونی؟
شمایی که سر سوزنی ایشون داره میگه چرا ما فکر می کنیم یه چیزی چون یه مدتی به یه شکل خاص اجرا شده تا ابد باید به همون شکل بمونه و چرا نباید با یه تغییرات حتی بعضا کوچیک تغییرات قابل توجهی ایجاد کرد.

آقا یا خانم نویسنده شما سراسر خلاقیت و نوآوری و حتی کارافرینی هستید.من به شما تبریک میگم.
این بی ادب ها هم بهتری یه فکری کنند برای غلبه بر حسادتشون.
امکانات: Email Website

این نظر به صورت خصوصی نوشته شده است و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده می باشد.

مریم
سه‌شنبه - ۱۰ مرداد ۱۳۹۱
شهر کتاب بخارست جمعه ها بازه. من فقط جمعه ها وقت دارم که برم اونجا. پرنده هم پر نمی زنه به معنای واقعی کلمه. دختر خانومای کانتر چرت می زنن و دو تا آقای اونورم واسه خودشون ساز می زنن. تازه شهر کتاب مرکزیه بیچاره! مردمون خوبی نیستیم ماها! به همون یکی دو تا جایی که بازه راضی باشیم.

پاسخ کتابلاگ
شهر کتاب بخارست یک شهر کتاب تازه‌تاسیس است و خیلی‌ها حتا نمی‌دانند دقیقن کجاست. ضمن این‌که آدرس نسبتن پرتی دارد و نمی‌توان آن‌را با کتاب‌فروشی‌ها مرکز و شمال شهر مقایسه کرد.
امکانات: Email Website

خواننده شما
دوشنبه - ۹ مرداد ۱۳۹۱
آقای جاوید
کلیت حرف شما را در مورد عادت سنتی و بازار مدرن قبول دارم ولی این پدیده اتفقن در بین کاسب های سن و سال دار قدیمی کمتر مشاهده میشود. کاسب سنتی ایام فروش را به تجربه می شناسد. مثلآ شما این نوع کاسب های نابخرد وقت نشناس  را در بازار یک شهر بزرگ مثل اصفهان یا تبریز نمی بینید ولی مثلآ توی جردن تهران ویا سوپر دولوکس  کیا محله نوشهر به عنوان مثال  wacko   فراوان مشاهده می کنید . بهتر است بگوییم سنت کسب کار در ایران  که بنا به منافع  خود احترام به مشتری را نمی توانسته حداقل در ظاهر نقی کند توسط نسل جدیدی که نه اخلاقیات سنتی را رعایت می کند ونه توان فهم مناسبات بازار مدرن را دارد بشدت آسیب دیده است.
امکانات: Email Website

خواننده شما
دوشنبه - ۹ مرداد ۱۳۹۱
آقای جاوید
چرا فقظ کتاب قروشی را مثال می زنید؟ بگویید کسبه چرا روزهای تعطیل بسته اند ولی مثلآ موبایل فروشی شنبه صیح ساعت ۸ باز است ؟ من که می گویم دور از جان شما این ملت عقل درست حسابی ندارد . طرف از ساعت ۸ صبح تا ۵ عصر با مگس کش توی مغازه دنبال مگس ها می کند ولی حاضر نیست مثلآ پنج شنبه عصر مغازه را باز نگه دارد بعدش هم هی ناله می کند مشتری نداریم. خوب معلوم است صبح ساعت ۸ مردم می روند سر کار که پول در بیاورند کدام بی عقلی پیدا میشود که ۸ صبح روز شنبه به جای سر کار رفتن غیبت بخورد و مثلآ برود از پلاستیک فروشی دسته هاون بخرد . من که قکر میکنم مشکل ضریب هوشی این جماعت کاسب است .

پاسخ کتابلاگ
انگار فرهنگ کاسبی ما مشکل دارد! بازارمان مدرن شده، اما عادات کسبه هنوز سنتی‌ست.
امکانات: Email Website

شاپور
دوشنبه - ۹ مرداد ۱۳۹۱
ببین پسر خوب دیگه داری زیادی چرت و پرت می گی ها؟
به تو چه گوزو که برای کتابفروشیا تعیین تکلیف می کنی؟
اگر مثلا نقد ادبی بلدی، سرت رو مثل بچه آدم بنداز پایین و دیگه وارد معقولات نشو بچه جان!!
امکانات: Email Website

حسن
دوشنبه - ۹ مرداد ۱۳۹۱
شما اگر کتابخوان بودی بدون ماشین پامیشدی میرفتی کتابت رو میخریدی بر میگشتی انقلاب هم بی ار تی داره هم مترو اما حضرتعالی دنبال بهانه جویی هستی

با اصل موضوع موافقم ولی استدلالهای شما چندان جالب نبود و مطمئنم کتابخوان جدی نیستی
کتاب نان نیست که هر روز بروی بخری وانگهی از طریق سایت هم میتوان سفارش داد
حتما باید ماشینت رو یا بهتره بگم لگنت رو بیرون بیاری شهر رو الوده کنی؟این چه کتاب خواندنی است که هنوز فرهنگ استفاده از وسیله نقلیه عمومی  را به شما یاد نداده؟
به نظر من بی خیال کتاب خواند بشوی بهتره چون کسی که تاحالایاد نگرفته باشه از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنه دیگه یاد نمی گیره پولت رو بده یه چلوکبابی چیزی
امکانات: Email Website

ممو
دوشنبه - ۹ مرداد ۱۳۹۱
به نکته خیلی جالبی اشاره کردید...منم موافقم که باید جمعه ها باز باشن! اما فروشنده بیچاره چه گناهی کرده که می خواد استراحت کنه! خودتون می دونید که مغازه داری سخته! از صبح تا شب باید توش وایستی و اگر دست تنها باشی که بدتر!
من به شخصه خودم دنبال جایی هستم که بتونم کتابفروشی باز کنم اما اگه بخوام جمعه ها رو هم کار کنم،می برم!
در ضمن چند تا کتابفروشی رو می شناختم که طرفهای شهرک نفت پونک و غرب تهران بودن که به خاطر کمبود مشتری پس دادن و شدن آژانس مسکن!
من به شخصه خودم هر بار از انقلاب رد می شم کلی محظوظ می شم از کتابفروشیهای اونجا! چون همیشه خدا پر از مشتریه!حتی وسط تابستون ساعت 2 بعدازظهر!
یه سوال: کتابفروشی فرهنگسرای ابن سینا منظورتونه؟پشت خیابون گلستان مهستان؟رمان هم داره؟

پاسخ کتابلاگ
قرار نیست فروشنده هفت روز هفته را کار کند. با شیفت‌بندی کارمندها دو هفته یا سه هفته یک‌بار نوبت هر کارمند می‌شود. کتاب‌فروشی که فقط یک فروشنده ندارد (مگر این‌که خیلی کوچک باشد).
فرهنگ‌سرای ابن سینا کتاب‌فروشی ندارد. شهر کتاب ابن سینا (دقیقن با هم‌این نام) ساختمان بزرگی‌ست که روبه‌روی فرهنگ‌سرای ابن سینا (سر ایران زمین) است. سه طبقه است و همه‌نوع کتابی دارد، ازجمله هزاران رمان.
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۸۱۳۴۳ صفحه
مشاهده امروز: ۱۰۹۶ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۱ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: