نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

جمعه - ۱۳ مرداد ۱۳۹۱

نوروزآقا و منیژه‌خانم نوروزآقا و منیژه‌خانم

قصه‌ی منظوم از ش. ا

انتشارات نیل/ چاپ اول/ ۱۳۴۹

«نوروزآقا و منیژه‌خانم» اولین مجموعه‌شعری‌ست که انتشارات نیل برای نوجوانان چاپ کرد. قرار بود نیل در کنار چاپ کتاب‌های داستانی برای نوجوانان و جوانان، چاپ شعر برای این گروه از مخاطبان را هم در برنامه داشته باشد. این بخش زیرنظر شاعر و نویسنده‌ی معروف «محمود کیانوش» اداره می‌شد. با اختلافاتی که بین شرکا و مالکان انتشارات نیل پدید آمد و به تعطیلی این موسسه انجامید، چاپ این سری از کتاب‌ها هم بی‌سرانجام ماند.

«نوروزآقا و منیژه‌خانم» فقط یک‌بار، در فروردین ۱۳۴۹، منتشر شد و سال‌هاست که کتابی نایاب است. عجیب آن‌جاست که اطلاعات این کتاب حتا در فهرست‌های کتاب‌خانه‌ی ملی ایران وجود ندارد و شاید خیلی‌ها از چاپ این اثر اطلاعی نداشته باشند!

این کتاب راوی قصه‌ی دختربچه‌ای‌‌ست به نام «یکتا.» یکتا در شهری کنار دریا زنده‌گی می‌کند. اکثر هم‌سایه‌های آن‌ها فقیرند و لباس و خوراک درست و حسابی ندارند. یک روز که یکتا کنار دریا خوابیده منیژه خانم از آسمان به زمین می‌آید و او را به شهر ستاره‌ها می‌برد، شهری پر از خوراک و پوشاک، شهری زرین‌فام، با قصرهای نقره‌فام. منیژه هم‌آن کسی‌ست که چرخ آسمان را در طول سال می‌چرخاند و به امید رسیدن و دیدار معشوق‌اش، نوروز، خود را می‌آراید و انتظار می‌کشد. عاقبت لحظه‌ی آخر خواب‌اش می‌برد و:«نوروز میومد، نگاش می‌کرد، یواشکی یه بوسه بر لبش می‌زد و غیب می‌شد.» آخر «می‌گن اگه یه روز منیجه نخوابه، نوروز بیاد، تو چشم هم نگاه کنن، دنیا به آخر می‌رسه.»

مادر و مادربزرگ یکتا قصه‌ی منیژه را برای او تعریف کرده‌اند و ضمنن گفته‌اند که «هر پسری یا دختری که روز عید دنیا بیاد/ یک روز به‌دنبال منیجه راه میفته و میره/ میره تو شهر نقره‌ای/ وقتی که رفت/ اگر همش به ‌فکر خود باشه/ تا دنیا دنیاست، همون‌جا می‌مونه/ مثل شتر عصارخونه/ تا روز محشر هم باید/ چرخ جهانو بچرخونه/ اگر نه تنها به‌ خودش فکر کنه/ به فکر دیگرون باشه/ نه فکر آب و نون باشه/ منیجه خانم/ طلا مرواری‌هاشو بهش می‌ده و می‌فرستش تو شهرشون.»

یکتا وسوسه نمی‌شود و فریب زرق و برق شهر نقره‌فام را نمی‌خورد. به منیژه می‌گوید: «اگر همه از این غذاها بخورن/ از این لباس‌ها بپوشن/ تو قصرهای نقره‌ای خونه کنن/ منم می‌خوام.» برای هم‌این وقتی چشم باز می‌کند، می‌بیند کنار دریا افتاده است و یک مروارید اصل روی دامن‌اش قرار دارد.

«نوروزآقا و منیژه‌خانم» قصه‌ای‌ست اخلاقی و، مثل اغلب شعرهای کودکان، هدف‌اش این است که افسانه‌ها را وسیله‌ای کند برای پروراندن صفات مثبت رفتاری در بچه‌ها. رگه‌هایی از چپ‌گرایی متداول دهه‌ها‌ی چهل و پنجاه در این اثر دیده می‌شود و انگار شاعر بدش نمی‌آمده شعر کودکانه‌اش هم از جنبه‌های ایدئولوژیک خالی نباشد.

متاسفانه من نمی‌دانم که «ش. ا» نام مستعار چه کسی بوده است. اگر کسی از نام واقعی سراینده‌ی کتاب «نوروزآقا و منیژه‌خانم» اطلاع دارد، لطفن من را هم مطلع کند.


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 3 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=222
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
محسن
سه‌شنبه - ۱۷ مرداد ۱۳۹۱
شهره آغداشلو؟!
امکانات: Email Website

سلمان
شنبه - ۱۴ مرداد ۱۳۹۱
مال شارون استونه
ولی مطمءن نیستم زیاد. باز خودتم یه پرس و جو بکن

پاسخ کتابلاگ
شایدم شلمان امین! :دی
امکانات: Email Website

لیلا میرباقری
جمعه - ۱۳ مرداد ۱۳۹۱
سلام دوست عزیز

چون شک داشتم قبلا واسه خوانش داستانکم ازتون دعوت کرده بودم باز مزاحم شدم ومنتظر حضور گرمتون
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۸۱۴۰۱ صفحه
مشاهده امروز: ۱۱۵۴ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۲ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: