نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

سه‌شنبه - ۳۱ مرداد ۱۳۹۱

اصول شکسته‌نویسی اصول شکسته‌نویسی

علی صلح‌جو

نشر مرکز/ چاپ اول/ ۱۳۹۱

زبان فارسی از معدود زبان‌هایی‌ست که سویه‌ی نوشتاری آن با سویه‌ی گفتاری آن تفاوت بسیار زیادی دارد. ما هیچ‌وقت آن‌طور که حرف می‌زنیم نمی‌نویسیم! املا، اصطلاحات، و نحو زبان گفتاری و زبان نوشتاری ما از هم متفاوت‌اند. علت‌اش را باید زبان‌شناس‌ها و روان‌شناسان زبان بررسی و تحلیل کنند، اما کاربران حرفه‌ای زبان دهه‌هاست که از بی سر و سامانی و بی‌قاعده‌گی این حوزه رنج می‌برند. یکی از بزرگ‌ترین معضلات داستان‌نویس‌ها و مترجم‌ها، و، به‌ویژه، نمایش‌نامه‌نویس‌های ما جست‌وجو برای یافتن شیوه‌ی مناسب شکسته‌نویسی دیالوگ‌هاست، شیوه‌ای که یک‌دست و منظم باشد.

برخلاف مسائل دیگر در زمینه رسم‌الخط و ویرایش، بحث تئوریک شکسته‌نویسی هیچ‌وقت مورد توجه نبوده است؛ شاید به این علت که شکسته‌نویسی مبحثی دش‌وار و آشفته است و همه‌کس شجاعت نظریه‌پردازی و نسخه‌پیچیدن برای آن را نداشته است. خوش‌بختانه، اولین کتاب مستقل درباره‌ی این موضوع چند روزی‌ست که با نام «اصول شکسته‌نویسی،» و با عنوان فرعی «راه‌نمای شکستن واژه‌ها در گفت‌وگوهای داستان،» میهمان پیشخان کتاب‌فروشی‌ها شده است. نویسنده‌ی این کتاب علی صلح‌جو، ویراستار ارشد و از صاحب‌نظران نامی عرصه‌ی ویرایش، است. صلح‌جو کارش را در سال‌های قبل از انقلاب و با «ویراست‌یار»ی در موسسه‌ی مطرح فرانکلین آغاز کرد و بعدها به اسم و رسم رسید. آن‌ها که دغدغه‌ی درست‌نویسی یا ترجمه دارند او را با کتاب‌هایی مانند «نکته‌های ویرایش» و «گفتمان ترجمه» می‌شناسند. شخصن آرای علی صلح‌جو را خیلی قبول دارم و، از بین همه‌ی صاحب‌نظران حوزه‌ی نگارش و ویرایش، استنباط‌ها و باورهای او با نگرش من نسبت به زبان هم‌‌خوان است.

«اصول شکسته‌نویسی» کتاب کوتاهی‌ست، اما کاملن مشخص است که یک‌دنیا دانش، تجربه، تحقیق، و تفکر پشت آن قرار دارد. خلاصه‌ی نظریات صلح‌جو در این کتاب از این قرار است: شکسته‌نویسی می‌تواند به فضا و لحن داستان کمک کند. بنابراین، استفاده از آن اشکال ندارد، اما باید ضابطه‌مند باشد و افراطی هم نباشد. در شکسته‌نویسی تا جای ممکن باید از تغییر شکل تصویری کلمات خودداری شود. هم‌چون‌این باید توجه داشت که خیلی از کلمات را خود خواننده، ناخودآگاه، به‌صورت گفتاری درمی‌آورد و می‌خواند. آن‌چه باید گفتاری بشود نحو دیالوگ‌هاست نه شکل آن‌ها. به‌همین دلیل، فقط باید کلماتی را شکسته نوشت که صورت شکسته‌ی آن‌ها از صورت غیرشکسته‌ی آن‌ها یک‌ هجا (یا بیش‌تر) کم‌تر دارد. صلح‌جو اسم این قاعده را «قاعده‌ی کاهش هجایی» می‌گذارد. مثلن، دیگر (دیگه)، نان (نون)، اتاق را (اتاقو)، و می‌دانم (می‌دونم)، هم در حالت شکسته و هم در حالت نشکسته، تک‌هجایی هستند؛  پس، باید شکل آن‌ها حفظ شود. اما می‌گویم (می‌گم)، می‌توانم (می‌تونم)، می‌گذارم (می‌ذارم)، و هندوانه (هندونه) در حالت شکسته یک هجا کم‌تر از حالت نشکسته دارند؛ بنابراین، باید آن‌ها را شکسته نوشت.

علی صلح‌جو به استثنائات هم می‌پردازد و نوشتن کلماتی مانند چته، کیه، چیه، و ... را مجاز می‌داند. نیز کلماتی را که صورت رسمی‌شان قاعده‌ای برای تبدیل به‌صورت شکسته ندارد معرفی می‌کند. مثلن «چون» و «برای این‌که» به‌جای «زیرا» و «تو» به‌جای «داخل» و «در.» به‌طور کلی، مختصر و مفید، اغلب ریزه‌کاری‌های منسجم‌کردن شکسته‌نویسی، در زمان‌های مختلف فعل و در ترکیبات گوناگون، بیان می‌شود.

من با همه‌ی نظراتی که آقای صلح‌جو در این کتاب ارائه داده‌اند موافق نیستم. مثلن، گمان می‌کنم شیوه‌ی شکسته‌نویسی پیش‌نهادی ایشان برای دیالوگ‌نویسی خوب و مناسب است، اما هنگام روی کاغذ آوردن سیلان ذهن اصلن جواب نمی‌دهد و بیش از اندازه رسمی و منسجم می‌نماید. و این‌که نباید از مختل‌شدن حافظه‌ی تصویری مخاطب این‌قدر بترسیم. خیلی وقت‌ها صورت‌های جدید نوشتاری می‌توانند به‌آسانی به حافظه‌ی تصویری ما از کلمات اضافه شوند و هیچ خللی هم در روند و سرعت مطالعه ایجاد نکنند. «دیگه» با «دیگر» تفاوت هجایی ندارد، اما خیلی به‌تر از آن می‌تواند صمیمیت و حس محاوره را به متن تزریق کند.

با همه‌ی این‌ها، گمان می‌کنم کار خواندنی و فوق‌العاده‌ی آقای صلح‌جو آغازی‌ست برای پایان تشتت و سلیقه‌محوری در شکسته‌نویسی دیالوگ‌ها. اگر صاحب‌نظران دیگر هم وارد گود بشوند و معدود ایرادهای طرح پیش‌نهادی آقای صلح‌جو را رفع کنند، می‌شود امیدوار بود که به‌زودی شکسته‌نویسی در زبان فارسی - اگر نه در چت و پیامک و وبلاگ، دست‌کم در کتاب‌ها - قانون‌مند بشود. باری، باید منتظر ماند و دید که نظریات صلح‌جو در این کتاب تا چه اندازه‌ پذیرفته می‌شوند و چه کمکی به سامان‌دهی آشفته‌بازار شکسته‌نویسی خواهند کرد.

کتاب «اصول شکسته‌نویسی» را نشر مرکز روانه‌ی بازار نشر کرده است. مطمئن‌ام از این کتاب استقبال بسیار خوبی خواهد شد و کتاب به چاپ‌های مکرر خواهد رسید. پس، تا مجبور نشده‌اید، با این نوسان قیمت کاغذ، چاپ‌های بعدی را گران‌تر بخرید، سری به نزدیک‌ترین کتاب‌فروشی بزنید و آن را تهیه کنید. برای آن‌ها که دستی بر آتش نوشتن دارند «اصول شکسته‌نویسی» از نان شب هم واجب‌تر است!


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 8 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=225
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
nima
چهارشنبه - ۱۵ شهریور ۱۳۹۱
سلام
کتاب رو خوندم و با شما موافقم که آقای صلح‌جو می‌تونست کمی سهل‌تر بگیره قضیه رو و گریبان شکسته‌نویسی رو اینقدر محکم نگیره! مخصوصاً توی واژه‌ها و تکواژ‌های دستوری.
به عنوان مثال، جمله‌ای از متن کتاب می‌نویسم که آقای صلح‌جو اون رو طبق مدل خودشون از شکسته نویسی نوشتن، اما نتیجه‌ی کار به مزاق من اصلاً خوش نمیاد :
"شنیده‌ام رفته عسلویه، می‌گند آنجا خوب پول می‌دند."

امکانات: Email Website

محسن
یک‌شنبه - ۵ شهریور ۱۳۹۱
دقیقن همین‌طور است که شما می‌گویید. من هرجور که بخواهم حرف می‌زنم و می‌نویسم، و طبعن عواقبش هم به‌عهده‌ی خودم است. اما کسی حق ندارد از بیرون چیزی به من تحمیل کند. ممنونم که در بحث شرکت کردید.

پاسخ کتابلاگ
خواهش می‌کنم :)
امکانات: Email Website

محسن
یک‌شنبه - ۵ شهریور ۱۳۹۱
بسیار خوب، پس فکر کنم در این مورد با هم به توافق رسیدیم که شما، آقای صلح‌جو، یا هر کس دیگری، اگر دلش بخواهد حق دارد برای هر جنبه از زندگی‌اش (من‌جمله حرف زدن و نوشتن) قاعده و قانون و اصول تعیین کند. و هر کس دیگری هم اگر دلش بخواهد می‌تواند از این اصول پی‌روی کند. و البته کسانی هم هستند، مثل این کوچک‌ترین، که ممکن است دل‌شان نخواهد به این اصول پای‌بند باشند. ایرادی هم به‌شان وارد نیست و ممکن است آن‌ها اصول دیگری برای خودشان داشته باشند. کسی حق ندارد اصول خودش را به دیگران تحمیل کند. قبول؟

پاسخ کتابلاگ
قبول! اما فراموش نکنید اگر قصد داشته باشید کتابی چاپ کنید، مطلبی در روزنامه بنویسید، با اداره‌ای مکاتبه کنید، و ... (ده‌ها موقعیت دیگر)، مجبور خواهید شد از زبان با قواعد مرسوم و تثبیت‌شده‌اش استفاده کنید. وگرنه، احتمالن خودتان تنها خواننده‌ی نوشته‌ی‌تان خواهید بود.
امکانات: Email Website

محسن
یک‌شنبه - ۵ شهریور ۱۳۹۱
دقیقن حرف من همین است. شما می‌فرمایید: «وقتی پای نوشتار در میان است، باید قواعدی وجود داشته باشند.» سوال من این است که این «باید» از کجا می‌آید؟ این «باید»ی که شما می‌گویید اخلاقی ست؟ (اگر هر جور دلم بخواهد بنویسم کاری غیراخلاقی کرده‌ام؟) قانونی ست؟ (اگر هر جور دلم بخواهد بنویسم می‌اندازندم زندان؟) شرعی ست؟ (اگر هر جور دلم بخواهد بنویسم مرتکب گناه شده‌ام؟) یا چیز دیگری؟ و اصولن این باید را کی تعیین می‌کند؟ من؟ شما؟ آقای صلح‌جو؟

پی‌نوشت: گفتن ندارد، از نظر من این فقط یک بحث دوستانه است. من چیزهای زیادی از شما یاد گرفته‌ام و خیلی به‌تان احترام می‌گذارم.

پاسخ کتابلاگ
این «باید» را ذات زبان تعیین می‌کند. منحصر به زبان فارسی هم نیست و همه‌ی زبان‌های دنیا به این بایدها و نبایدها محتاج‌اند.
ما یا می‌پذیریم که زبان اصول و قواعدی دارد یا خیر.
اگر شما نمی‌پذیرید، آزادید با هر شیوه و هرجور که دوست دارید بنویسید.
اما ما که پذیرفته‌ایم زبان درست و نادرست و باید و نباید دارد باید تعیین کنیم چه چیزهایی غلط هستند و چرا. بعد هم باید سعی کنیم به صحیح‌ترین و صریح‌ترین و سلیس‌ترین شیوه‌ی ممکن بنویسیم.
امکانات: Email Website

محسن
یک‌شنبه - ۵ شهریور ۱۳۹۱
نه، من افراطی نیستم. فقط حرفم این است که کی به آقای صلح‌جو، یا هر بزرگوار دیگری، اجازه داده است به دیگران بگوید زبان‌شان غلط است یا نیست؟ من اجازه دارم به شما بگویم لباس پوشیدن‌تان، یا راه رفتن‌تان، یا زندگی کردن‌تان غلط است؟ گیرم که بگویم، شما اهمیت می‌دهید؟! اگر من به شما بگویم شما باید لباس سفید بپوشید و نباید لباس صورتی بپوشید، شما به حرف من گوش می‌کنید؟! نمی‌گویید این زندگی شخصی خودم است و به تو ربطی ندارد؟! البته که می‌گویید، و درست هم می‌گویید. حالا چرا من باید به حرف آقای صلح‌جو، یا نجفی، یا هر کس دیگری گوش کنم؟! عنادی با این سروران ندارم‌ها، فقط این حق را برای خودم قائلم که هر جور دلم بخواهد حرف بزنم، نه آن‌جوری که این عزیزان می‌خواهند.

پاسخ کتابلاگ
البته اغلب بحث‌های ویرایشی مربوط به نوشتار هستند نه گفتار. واضح است که شما آزادید هرطور می‌خواهید حرف بزنید. زبان خودش مسیر خودش را تعیین می‌کند و کاری هم به آیین‌نامه و درست و غلط‌های فرمایشی ندارد. اما وقتی پای نوشتار در میان است، باید قواعدی وجود داشته باشند.
نباید بحث آزادی انتخاب لباس یا شیوه‌ی راه‌رفتن یا سلیقه‌ی موسیقایی و ... را با بحث ضوابط نگارش قیاس کرد.
امکانات: Email Website

محسن
یک‌شنبه - ۵ شهریور ۱۳۹۱
با خالصانه‌ترین احترام‌ها برای شما و آقای صلح‌جو؛
نه ایشان و نه هیچ‌کس دیگری حق ندارند برای زبان و رسم‌الخط دیگران تعیین تکلیف کنند که چه چیزی «مجاز» هست و چه چیزی نیست، یا «استثنا»ها کدامند. «باید» و «نباید»ی در کتر نیست. همه مجازند هر جور که دل‌شان می‌خواهد بنویسند و حرف بزنند، همان‌طور که مجازند هر لباسی که دوست دارند بپوشند و هر سبک موسیقی‌ای که می‌پسندند را گوش کنند. «درست» و «غلط» در زبان معنا ندارد...

پاسخ کتابلاگ
هیچ زبانی از تعیین درست و غلط‌ها و حد و حدودها بی‌نیاز نیست. اگر غیر از این باشد، هرج و مرج زبانی رخ می‌دهد. تصور کرده‌اید اگر قاعده و قانونی نداشته باشیم، چه وضعی بر نگارش حاکم می‌شود و اصلن چه‌طور می‌خواهم به نوآموزان نوشتن یاد بدهیم؟
با احترام به شما، نظرتان خیلی افراطی‌ست.
امکانات: Email Website

زهرا تکرلی
پنج‌شنبه - ۲ شهریور ۱۳۹۱
سلام.
منیر خانم چادرش را سر کرد و با عجله دمپایی های سبز جلو بسته اش را روی زمین کشید و رفت.صدای محکم بسته شدن در که آمد قلبم هرّی ریخت.مامان النگو فنری ها را برداشت و محکم پرتشان کرد طرفم.النگو ها خوردند به شیشه ی پنجره و افتادند روی تاقچه....

سرم را انداختم پایین و رفتم تا استکان های چایی را بردارم.


ادامه این داستان را به روزم و به شدت منتظر نقد نظر یا نگاهی از سوی شما[گل]
امکانات: Email Website

سلمان امین
چهارشنبه - ۱ شهریور ۱۳۹۱
سلام
خیلی معرفی خوب و به جایی بود. شخصن فکر می کنم در عرصه شکسته نویسی، پیش از آن که به یک روش درست احتیاج داشته باشیم به یک روش جامع نیازمندیم؛ حتی اگر در همه ریزه کاری هایش با یک دیگر هم داستان نباشیم. چون الان هر نویسنده ای سبک خود را برای شکسته نویسی دارد که گاه حتی در صدر و ذیل یک اثر واحد نیز به آن پایبند نیست. این مشکلی  بود که خود من در مورد « قلعه مرغی» به شدت با آن درگیر بودم و در مورد کتاب جدیدم هم با آن لحن های خیابانی، احتمالن وضع از این بهتر نخواهد بود. منتظر می شوم اگر طی این هفته کتاب را با دست های خودت به م هدیه ندادی، حتمن یکی برای خودم می خرم.
مانا مانی

پاسخ کتابلاگ
سلمان، اتفاقن خودم می‌خواستم برات هدیه بگیرم، از لحاظ رمان جدید! ولی دیگه زورگیری کردی! :دی
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۸۱۴۰۲ صفحه
مشاهده امروز: ۱۱۵۵ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۲ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: