نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

سه‌شنبه - ۲۱ شهریور ۱۳۹۱

گریزگریز

احمد غلامی

نشر پیدایش/ چاپ دوم/ ۱۳۸۸

«گریز» از کتاب‌هایی‌ست که احمد غلامی برای نوجوانان نوشته است. این کتاب را نشر پیدایش اولین‌بار در سال ۱۳۸۱ به بازار فرستاد و در سال ۱۳۸۸ در مجموعه‌ای با نام «معمای پلیسی» (که شامل داستان‌های ترجمه‌ای و تالیفی‌ست) بازنشر کرد. «گریز» مجموعه‌ای‌ست شامل سه داستان با نام‌های «گریز،» «خانه‌های ته شهر،» و «قاتلی که برای شام آمد.» داستان‌ها با طرح‌های زیبایی از «علی نامور» آراسته شده‌اند.

مولفه‌های کلی سبک کار احمد غلامی در این کتاب هم دیده می‌شود. شخصیت‌پردازی، کنش‌آفرینی، و پیش‌برد روایت به هم‌آن شیوه‌ای‌ست که در اغلب داستا‌ن‌های غلامی دیده‌ایم. هر سه داستان بر مبنای معما و حادثه شکل می‌گیرند، موضوع یکی خراب‌کاری‌ست، دیگری سرقت، و آخری جنایت. با وجود این، اگر بتوان این تعبیر را به‌کار برد، نوعی «رقیق‌سازی فاجعه» در هر سه‌ی آن‌ها محسوس است، طوری که انگار نویسنده قصد داشته ماجراها را مناسب حال مخاطبان کنج‌کاو اما حساس نوجوان بپردازد. این ترفند البته تکنیک مناسبی بوده است، زیرا به‌قول مولانا: «چون که با کودک سر و کارت فتاد/ پس زبان کودکی باید گشاد.» کاراکترهای هر سه داستان نوجوان و هم‌سن و سال خواننده‌گان احتمالی کتاب هستند.

«گریز،» داستان اول مجموعه، روایتی‌ست از زنده‌گی دو نوجوان با نام‌های مرتضا و علی‌رضا. این دو در مغازه‌ی موتورسازی اوستا رضا، پدر علی‌رضا، مشغول کارند و رفیق گرمابه و گلستان‌اند. هر دو عاشق داستان‌های پلیسی هستند و دوست دارند وقتی بزرگ شدند، بازرس جنایی بشوند. روزی، پای آن‌ها به یکی از هم‌آن ماجراهای مرموز کتاب‌های پلیسی باز می‌شود. آن‌ها، به‌‌طور اتفاقی، با مردی که یک بمب در کیف‌اش جاسازی کرده مواجه می‌شوند. گروه خراب‌کاران، برای لو نرفتن، آن‌ها را می‌دزدند و به خانه‌ای متروکه در خارج از شهر منتقل می‌کنند. بچه‌ها، طی یک سری ماجرا، موفق به فرار می‌شوند و پلیس تبه‌کاران را دست‌گیر می‌کند.

«خانه‌های ته شهر» بازگویی ماجرای مردم فقیری‌ست که بزرگ‌ترین پرسش زنده‌گی‌شان «از کجا درآوردن» است، اما معرفت و انسانیت را فراموش نکرده‌اند. کاظم افجعی آب‌دارچی شرکتی در خیابان جردن است. روزی، یکی از کارمندها در شرکت مرتکب سرقت می‌شود؛ همه به کاظم ظن می‌برند و مدیر او را اخراج می‌کند. رضا، پسر کاظم، که آن روز در شرکت بوده، به‌طور اتفاقی دزد را دیده است. با وجود این، او لب باز نمی‌کند و پدرش هم، با آن‌که بعدن می‌فهمد دزدی کار چه کسی بوده، دزد را لو نمی‌دهد.

«قاتلی که برای شام آمد» به‌ترین داستان کتاب است. روایت از هنگامی آغاز می‌شود که جسد مردی را در کاروان‌سرای متروکه‌ی یک روستا پیدا می‌کنند. قرار می‌شود مامور پاس‌گاه شب را در کاروان‌سرا بگذراند تا اگر قاتل به محل جنایت برگشت، او را دست‌گیر کند. دو پسر نوجوان، از روی کنج‌کاوی، به کاروان‌سرا می‌روند. آن‌جا نزدیک است که مامور پاس‌گاه، به‌اشتباه، به آن‌ها شلیک کند. با این حال، جان به‌در می‌برند و کمی بعد، سر و کله‌ی قاتل واقعی پیدا می‌شود. او ساعت‌ها هم‌آن‌جا در تاریکی در کمین بوده و حتا شام پسربچه‌ها را هم خورده است!

«گریز» مجموعه‌ی بسیار خوش‌خوانی‌ست و با آن‌که برای نوجوانان نوشته شده است، مخاطبان بزرگ‌سال هم می‌توانند از مطالعه‌ی آن لذت ببرند.

از احمد غلامی در کتابلاگ:

- آدم‌ها

- جیرجیرک


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 0 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=229
ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۸۱۳۶۹ صفحه
مشاهده امروز: ۱۱۲۲ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۲ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: