نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

چهارشنبه - ۲۹ شهریور ۱۳۹۱

آموزش زبان، آموزش ادبیات آموزش زبان، آموزش ادبیات

دکتر محمد استعلامی

ناشر: مرکز بازشناسی اسلام و ایران/ چاپ اول/ ۱۳۷۹

دکتر محمد استعلامی (متولد ۱۳۱۵) برای دوست‌داران ادبیات کلاسیک فارسی نام آشنایی‌ست. او آثار تحقیقی و تالیفی فراوانی دارد و، به‌ویژه، با شرح و تفسیرهایی که بر آثار کلاسیک نوشته است شناخته می‌شود. دکتر استعلامی، در کنار کار پژوهشی، چهره‌ای آکادمیک است و نزدیک به چهل سال است که، به‌ انحای مختلف، ادبیات فارسی تدریس می‌کند. از جمله، او سال‌های سال در امریکا و ژاپن و کانادا، به دانش‌جویان خارجی رشته‌های مطالعات ایرانی و خاورشناسی، زبان فارسی آموزانیده است.

سخن‌کوتاه، مرکز بازشناسی اسلام و ایران، در دهه‌ی هفتاد، نشستی با موضوع چه‌گونه‌گی آموزش زبان فارسی به خارجی‌ها برگزار کرد. سخن‌رانی دکتر محمد استعلامی در آن نشست تبدیل به کتابی شد با نام «آموزش زبان، آموزش ادبیات.» در این کتاب، دکتر استعلامی تجربیات گران‌بهای‌اش را، مختصر و مفید، در اختیار خواننده‌گان قرار می‌دهد.

جان کلام دکتر استعلامی ‌این است: آموختن زبان و آموختن ادبیات دو مقوله‌ی مجزا و متفاوت هستند. همیشه آموزش زبان بر آموزش ادبیات مقدم است و فقط هنگامی می‌توان به آموزش ادبیات فارسی پرداخت که دانش‌جو زبان فارسی را به‌خوبی فرا گرفته باشد. در آموزش زبان ملاحظاتی وجود دارد. باید در نظر داشت که زبان‌آموزان اهل چه کشوری هستند و فارسی را برای نیل به چه هدفی یاد می‌گیرند. مثلن، دانش‌جویان ژاپنی، عمومن، فارسی را به این انگیزه یاد می‌گیرند که از آن در مناسبات تجاری و سیاسی استفاده کنند، اما دانش‌جوی موسسه‌ی مطالعات اسلامی در دانش‌گاه مک‌گیل کانادا فارسی را می‌آموزد تا بتواند از منابع و کتب فارسی مطالعات اسلامی بهره ببرد. شیوه‌ی آموختن زبان به این دو و مهارت‌های زبانی و دایره‌ی واژگانی مورد نیاز آن‌ها متفاوت است. دکتر استعلامی، در پایان کتاب، به مسئله‌ی آموزش فارسی پیش‌رفته و تدریس آثار کلاسیک (مانند شعرهای حافظ و سعدی و فردوسی) به زبان‌آموزان خارجی هم گریزی می‌زند و، اگرچه کوتاه، راه‌کارهایی برای آن‌ها ارائه می‌دهد.

سخنان دکتر استعلامی به‌طور خاص درباره‌ی آموزش فارسی به خارجی‌هاست، اما نکات خوبی درباره‌ی مباحث کلی زبان‌آموزی دارد. به‌عنوان مثال، دکتر استعلامی با آموزاندن دستور زبان به‌شکل مجزا - در آموزش هر زبانی، نه فقط فارسی - مخالف است. نیز، خط و زبان را در ارتباط تنگاتنگ با یک‌دیگر می‌داند و می‌گوید باید این دو را هم‌زمان آموخت، وگرنه نمی‌توان تلفظ‌ها و ریزه‌کاری‌های زبان را، کامل و صحیح، درک کرد.

«آموزش زبان، آموزش ادبیات» برای آن‌ها که با موضوع آموزش زبان فارسی سر و کار دارند، کتاب مفیدی‌ست؛ هرچند، این موضوع نیازمند تتبع و کندوکاو فراوان است و زوایای پیچیده و دش‌وار آن در یک سخن‌رانی کوتاه نمی‌گنجد.


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 1 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=232
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
کاظمی
شنبه - ۸ مهر ۱۳۹۱
خیلی از وبلاگتون استفاده می کنم متشکرم بابت زحمتی که می کشید
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۸۱۳۸۹ صفحه
مشاهده امروز: ۱۱۴۲ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۲ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: