نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

دوشنبه - ۳ مهر ۱۳۹۱

ماجرای اقامت پنهانی میگل لیتین در شیلی ماجرای اقامت پنهانی میگل لیتین در شیلی

گابریل گارسیا مارکز/ ترجمه‌ی باقر پرهام

انتشارات آگاه/ چاپ اول/ ۱۳۶۷

دیکتاتوری در امریکای لاتین یک سنت سیاسی ریشه‌دار و دیرپاست. از حدود دو دهه‌ی پیش، اصلاحات بزرگی در کشورهای آن منطقه انجام گرفته و دولت‌های دموکراتیک سر کار آمده‌اند، اما، پیش از آن، امریکای لاتین در تسخیر خودکامه‌گان توتالیتر قرار داشت. از مصیبت اجتماعی و فاجعه‌ی انسانی که بگذریم، دیکتاتوری برای ادبیات و هنر نعمت بود! بدون آن فضای سیاسی بسته، شاه‌کارهای یوسا و آستوریاس و فوئنتس و کورتاثار و ساباتو و ... را - دست‌کم، در شکل فعلی - نداشتیم. نویسنده‌ها و هنرمندها و سینماگرهای امریکای لاتین هرگز در برابر دیکتاتورهای کشورشان کوتاه نیامدند و به مبارزه با سرکوب و وحشت و تمامیت‌خواهی آن‌ها برخاستند؛ کتاب نوشتند و فیلم ساختند و راوی صادق پوچی و ویرانی و ترس و حسرتی شدند که زیر ظاهرسازی‌ها و پروپاگاندای حکومت‌ها نفس می‌کشید.

«میگیل لیتین،» فیلم‌ساز تبعیدی شیلیایی، یکی از به‌ترین نمادهای مبارزه با دیکتاتوری‌ست. لیتین، پیش از کودتای خونین و دردناک ۱۱ سپتامبر ۱۹۷۳، از سینماگران مشهور شیلی و از یاران سالوادور آلنده، رییس جمهور محبوب و قانونی کشور، بود. هنگامی که آگوستو پینوشه و یاران‌اش کاخ «مونه‌دا،» مقر ریاست جمهوری، را زیر بمباران هواپیماها و چکمه‌های سربازان له کردند و زمینه‌ساز مرگ آلنده شدند، شیلی وارد فصل تازه‌ای از حیات تاریخی‌اش شد، فصلی تاریک و سرد و خون‌بار. ژنرال پینوشه به‌سرعت دیگر مدعیان قدرت را کنار زد و خودش را رییس جمهور شیلی معرفی کرد. هزاران نفر از یاران آلنده کشته و ناپدید و زندانی شدند و ژنرال‌ها هر آن‌چه مختصر رنگ و بویی از خواست و اراده‌ی مردم و نسبتی با دموکراسی داشت نابود کردند. میگل لیتین هم از موج انتقام‌گیری‌ها و تصفیه‌ها در امان نبود. در روز کودتا، به‌طرز معجزه‌آسایی، از اعدام خیابانی نجات پیدا کرد و بعد از سه ماه، موفق شد به هم‌راه هم‌سر و سه فرزند خردسال‌اش شیلی را ترک کند و به مکزیک پناهنده شود.

لیتین تمام دوران پینوشه را در تبعید گذراند و در همه‌ی این مدت، نام‌اش جزو فهرست پنج هزار شیلیایی بود که ورودشان به کشور «اکیدن ممنوع» است. در سال ۱۹۸۵، دوازده سال بعد از کودتا و تبعید، لیتین تصمیمی شجاعانه و البته بسیار مخاطره‌آمیز گرفت. او نقشه کشید که با قیافه‌ی مبدل و به‌طور غیرقانونی وارد شیلی بشود و آن‌جا فیلمی از زنده‌گی ملت زیر سلطه‌ی دیکتاتوری بسازد و ضمن نمایاندن رنج و درد و فقر و سرخورده‌گی مردم و آزادی‌خواهان، دست‌گاه‌های پلیسی و امنیتی پینوشه و ابهت پوشالی ژنرال را به تمسخر بگیرد.

با حمایت امنیتی و تشکیلاتی گروه مقاومت زیرزمینی شیلی و به‌لطف برنامه‌ریزی دقیق، چهره‌پردازی چیره‌دستانه، و آموزش‌های دش‌وار روحی و روانی و جسمی، میگل لیتین سرانجام در قالب یک بازرگان اوروگوئه‌ای و با گذرنامه‌ای جعلی وارد خاک شیلی شد. پیش از او، سه گروه فیلم‌بردای اروپایی با مجوزهای قانونی از دولت شیلی و با هم‌کاری سفارت‌های‌شان وارد خاک این کشور شده بودند. فقط سرپرستان گروه‌ها از ماجرا آگاه بودند و می‌دانستند که قرار است آن‌جا، با کارگردانی و هدایت لیتین، فیلمی مستند بسازند.

بازی مرگ و زنده‌گی بود و اگر ماجرا لو می‌رفت، هم جان لیتین در خطر بود و هم جان کسانی که اعضای گروه‌های فیلم‌برداری بودند. با وجود این، همه‌چیز طبق برنامه جلو رفت و لیتین شش هفته از هر جا و هر کس که دل‌اش خواست فیلم گرفت و به هر جا که هوس کرد مسافرت رفت. او، از طریق مجوز گروه ایتالیایی، حتا موفق شد که به داخل کاخ مونه‌دا، مقر پینوشه، راه پیدا کند و از آن‌جا فیلم بگیرد!

نتیجه دل‌گرم‌کننده و کوبنده بود: لیتین و گروه‌اش سی و دو هزار متر فیلم از شیلی بیرون آوردند و، بعد، در اسپانیا یک فیلم دو ساعته‌ی سینمایی و یک فیلم چهارساعته‌ی تله‌ویزیونی تدوین کردند. این فیلم‌ها و نحوه‌ی ساخت‌شان ضربه‌ای کاری بر پینوشه و حکومت‌اش بود. همه‌ی غرور و اتوریته‌‌ی آن‌ها زیر سوال رفته بود. لیتین شش هفته آزادانه گشته بود و تا بیخ گوش پینوشه جلو رفته بود و فیلم گرفته بود، بدون آن‌که نیروهای امنیتی بویی از ماجرا ببرند! از دیگر سو، همه‌ی دروغ‌ها و تبلیغات و ظاهرفریبی‌ها، بیش از پیش، نمایان شده بود: حالا، مردم دنیا تصویری واضح و انکارناپذیر از نابودی اقتصادی و سیاسی و فرهنگی شیلی، زیر لوای دیکتاتوری نظامی، در پیش چشم داشتند.

کار لیتین آن‌قدر بزرگ و چشم‌گیر بود که گابریل گارسیا مارکز تصمیم گرفت آن را تبدیل به یک کتاب کند. مارکز و لیتین از خیلی قبل با هم آشنایی و دوستی داشتند و در سال ۱۹۸۰، لیتین فیلم «بیوه‌ی مونتیل» را بر اساس سرگذشت مارکز ساخته بود. لیتین پای گفت‌وگو با مارکز نشست و ۱۸ ساعت از تجربه‌های سفرش سخن گفت. مارکز نوارها را پیاده کرد و به متنی شش‌صد صفحه‌ای رسید. متن را پیرایش و بازنویسی کرد تا به یک کتاب دویست صفحه‌ای تبدیل شد و با نام «ماجرای اقامت پنهانی میگل لیتین در شیلی» انتشار یافت.

«ماجرای اقامت پنهانی میگل لیتین در شیلی،» در اصل و بنا بر شیوه و مصالح کار، یک «رپرتاژ» است، اما ناگفته پیداست هر نوشته‌ای که از زیردست مارکز بیرون بیاید رنگ و بویی از خلاقیت تام و تمام او به خود می‌گیرد و به اثری خواندنی بدل می‌شود. «ماجرای اقامت پنهانی میگل لیتین در شیلی» هم از این قاعده مستثنا نیست. متن با جذابیتی خیره‌کننده و روایتی مسحورکننده پیش می‌رود و چیزی از رمان‌های دست اول نویسنده کم ندارد. مارکز در ماجرای میگل لیتین با تخیل خودش تغییراتی ایجاد کرده و اثری آفریده که، به‌رغم پایه‌ی مستندش، مثل یک رمان پلیسی، جذاب و پرکشش و گیراست.

کتاب مارکز هم، به‌نوبه‌ی خودش، تیری بود بر پیکر حکومت ژنرال‌ها در شیلی و پایه‌های حکومت پینوشه را لرزاند. این اثر در سرتاسر دنیا با استقبال مواجه شد و مردم را با واقعیات تیره و اندوه‌بار شیلی آشنا کرد. پینوشه آن‌قدر از این کتاب زخم خورد که در فوریه‌ی ۱۹۸۷، وزارت کشور شیلی اعتراف کرد ۱۵۰۰۰ نسخه از آن را مصادره کرده و در شهر «والپاره‌زو» سوزانده است.

«ماجرای اقامت پنهانی میگل لیتین در شیلی» از آن دسته آثار مارکز است که، متاسفانه، چندان مورد توجه بازار کتاب ایران قرار نگرفته است. این رمان را دو نفر به فارسی ترجمه کرده‌اند: باقر پرهام و محمد حفاظی. ترجمه‌ی آقای حفاظی را نشر خامه، با عنوان «بازگشت پنهانی به شیلی،» در سال ۱۳۶۹ به بازار فرستاد و دیگر تجدید چاپ نداشت. ترجمه‌ی آقای پرهام هم، بعد از چاپ اول‌اش در سال ۱۳۶۷، فقط یک‌بار بازنشر شد. ترجمه‌ی آقای حفاظی دقیق است، اما فارسی آن به پای فارسی پخته و جان‌دار ترجمه‌ی پرهام نمی‌رسد و چند سطری هم حذفیات دارد که در ترجمه‌ی پرهام اعمال نشده‌اند.

به دوستان توصیه می‌کنم اگر این کتاب را یافتند، لذت مطالعه‌اش را از خودشان دریغ نکنند.

از مارکز در کتابلاگ:

- خاطره‌ی دل‌برکان غم‌گین من


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 0 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=234
ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۷۵۲۲۰ صفحه
مشاهده امروز: ۶۷۷ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۶ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: