نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

یک‌شنبه - ۹ مهر ۱۳۹۱

ام‌روز صبح، به‌طور اتفاقی، به یکی از شعرهای نادر نادرپور برخوردم که تا حالا آن را نخوانده بودم:

«کافی نبود و نیست هزاران سال تا بازگو کند/ آن لحظه‌ی گریخته‌ی جاودانه را/ آن لحظه را که تنگ در آغوش‌ام آمدی/ آن لحظه را که تنگ در آغوش‌ات آمدم/ در باغ شهر ما/ در نور بامداد زمستان شهر ما/ شهری که زادگاه من و زادگاه توست/ شهری به روی خاک/ خاکی که در میان کواکب ستاره‌ای‌ست.» (از کتاب «دختر جام»)

بعد از خواندن شعر، کمی تامل کردم و به‌نظرم خیلی آشنا آمد. بعد، یاد شعر معروف «ژاک پرور،» شاعر فرانسوی، افتادم، شعری به‌نام «لو ژردن» یا «باغ:»

le jardin

 ترجمه‌ی این شعر، البته با توجه به فرانسه‌ی شکسته‌بسته و فراموش‌شده‌ی من، چیزی می‌شود در این حدود:

«هزاران و هزاران سال/ کافی نیست/ تا بازگو کند/ آن لحظه‌ی کوچک جاودانه‌گی را/ که مرا در آغوش گرفتی/ که تو را در آغوش گرفتم/ سحرگاهی، در نور زمستانی/ در پارک "مون سوری" پاریس/ در پاریس/ روی زمین/ زمینی که ستاره است.»

نمی‌دانم نادرپور چرا و بر اساس چه تصوری این کار را کرده است، اما ظاهرن کپی‌کاری حتا در میان بزرگان شعر و هنر ما هم سابقه دارد.


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 10 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=235
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
مریم
جمعه - ۱ دی ۱۳۹۱
کاش یاد بگیریم اول خوب تحقیق کنیم بعد نظریه بدهیم خصوصا در مورد آدمهایی که از ما بزرگترند کتابی دارم چاپ 1353 به نام برگزیده شعرهای نادر نادر پور که در آن از این شعر به عنوان ترجمه دقیق و منظوم یکی از اشعار  ژاک پره ور نام برده شده
دوستان گلم بیایید با کمک هم فرهنگ مهربانی و گذشت در سایه شعور و آگاهی را به آیندگان  ومعاصرا ن ابران عزیزمان بیاموزانیم
امکانات: Email Website

پیمان
پنج‌شنبه - ۲ آذر ۱۳۹۱
سلام

مطلبی که شما نوشته‌اید در «دوشنبه» با برچسب «سرقت ادبی» برجسته شده است. نوشته‌ی شما چون از چگونگی آن سروده اطلاع درست و همه‌جانبه‌ای ندارید با عنوان «سرقت ادبی نادر نادرپور؟!» جلوه‌گر شده است. اگر به کتاب «با چراغ و آینه» رجوع کنید فصلی به «جای پای شعر فرنگی» اختصاص داده شده است. از این موارد با عنوان فریفتار سرقت ادبی یاد نمی‌شود. به این‌ها ترجمه‌ی منظوم می‌گویند و نادرپور همچون بسیاری از شاعران از این دست سروده‌ها دارد:

«شماره‌ی اول اندیشه و هنر در فروردین 1333 انتشار یافت، به مدیریت ناصر وثوقی. در شماره‎ی دوم، ص 114، «باغ» از ژاک پره‎ور، به ترجمه‎ی منظوم و زیبای نادر نادرپور:
کافی نبود و نیست هزاران هزار سال
تا بازگو کند
آن لحظه‌های گریخته‎ی جاودانه را ...
که خود یک شعر زیبای فارسی آن سال‎ها می‎تواند به حساب آید؛ ...» (شفیعی کدکنی، 1390: 182).
نیز آنچه دیگر خوانندگان درباره‌ی «روباه و زاغ» نوشته‌اند از همین منطق برخوردار است.
امکانات: Email Website

حسین
شنبه - ۱۵ مهر ۱۳۹۱
اعتماد به نفس آن آقای بزرگ وار منو کشته خیلی زیاد.
امکانات: Email Website

مهدی ملک‌زاده
جمعه - ۱۴ مهر ۱۳۹۱
من نمی‌خواهم بگویم نادرپور شعر را دزدیده یا ندزدیده اما احساس می‌کنم که وقتی صدای شاعر نیست که حرف بزند و بگوید ما چه می‌دانیم مقصود و ادعایش چه بوده.چه می‌دانیم که شعر را وقتی گفته ،در هزار محفل و جمع این موضوع برداشت عینی از یک شعر دیگر را ابراز کرده.نمی‌دانم ...
خواستم چیز دیگری بگویم.
خواستم گفته باشم که اگر من یک شعری از یک بزرگی،از یک کوچکی را بردارم و تغییرات جزئی بدهم به شکلی که مثلا از چند لغتش خوشم نیاید و مثلا پایانش را عوض کنم،آن‌وقت این دزدی‌ست؟(جدا دارم می‌پرسم)یعنی تا وقتی که من ادعا نکنم که این شعر مال من است فکر می‌کنم دزدی نیست.یک نوع سیخ‌کاری از روی علاقه است.که حتی به نظر من،به شعر اصلی حرمت و احترام هم می‌گذارد.

البته حالا نمی‌شود گفت که:«نادرپور که نگفته این شعر مال من است.»برای این‌که بگوییم شعر را دزدیده کافی‌ست فقط مطمئن باشیم که به شعر اصلی معترف نبوده.که این هم از اطرافیان و محفل دوستان او قابل یافتن است.

گرچه شاید همین که توی کتاب،زیر شعر موضوع را ننوشته خودش ادله‌ی کامل برای دزدی باشد.

در نهایت خواستم بگویم که این‌طور که بیاییم و سریع ادعایی بکنیم،همچین قاطعانه و سالم نخواهد بود.
شاید هزاران شاید وجود داشته باشد.هرچند که ظاهرا می‌شود گفت ماجرا همان سرقتی‌‌ست که فرمودید...
مخلص
امکانات: Email Website

رویا
سه‌شنبه - ۱۱ مهر ۱۳۹۱
نمونه ی دیگش هم حسین پناهی خودمونه. شعری داره که درست یادم نیست چیزیه تو این مایه ها :ببخشید مادر٬ شیربرنج تو را من خوردم
و تقلید مستقیمیه از شعر آلوهای ویلیام کارلوس ویلیامز. البته ناگفته نماند که شعر حسین پناهی تا حدود زیادی و از نظر من عمیق تر از نمونه ی انگلیسی شه. با این حال تقلیده و نمی شه نادیده ش گرفت ....  
امکانات: Email Website

این نظر به صورت خصوصی نوشته شده است و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده می باشد.

محمد حسین
سه‌شنبه - ۱۱ مهر ۱۳۹۱
آدم باورش نمیشه...... یعنی شاعرای معروفم؟!1
امکانات: Email Website

سلمان
سه‌شنبه - ۱۱ مهر ۱۳۹۱
سلام
این ظاهرن اولین نمونه از این کپی برداری های فرانسوی نیست. مگه داستان روباه و زاغ معروف کلاس یادت نیست که سال هاست داره به نام حبیب یغمایی بزرگ! توی کتاب های فارسی دوم ابتدایی چاپ می شه در حالی که از اساس مربوط به ژان لافونتن فرانسویه(The Crow and the Fox) و هنوز هم هیچ کس به روی مبارک خودش نمیاره. حالا باز دم نادر پور گرم که اسم «پاریس» و «مون سوری» رو توی متنش نیاورده که لااقل شعرش! با متن اصلی یه خورده تفاوت کنه. این کارها اسمش اقتباس نیست، اختلاسه.
اما من به ت اطمینان می دم که در مورد«تصمیم کبری» و «نامه ای از یک کودک آواره فلسطینی» هیچ سرقت ادبی ای در کار نیست و همه می تونن از خوندن یک داستان صد در صد ایرانی لذت ببرن.

پاسخ کتابلاگ
سلام. سلمان، روباه و زاغ در اصل برای ازوپ است و در افسانه‌های ازوپ آمده. لافونتن شعرها و افسانه‌های‌اش را بر اساس متن ازوپ نوشته است. بنابراین، درباره‌ی تصمیم کبرا هم خیلی مطمئن نباش!  
امکانات: Email Website

نادر نادرپور
یک‌شنبه - ۹ مهر ۱۳۹۱
جوان!
آنوقت ها به این می گغتند ترجمه. این دنیا هم ولمان نمی کنند. اشتباه چاپی است آقا جان من یه شدت تکذیب می کنم. wink  
امکانات: Email Website

س.ن.
یک‌شنبه - ۹ مهر ۱۳۹۱
اگر به کتاب مکتب‌های ادبی رضا سید حسینی مراجعه کنید خواهید دید که این شعر در آن‌جا به‌عنوان ترجمه‌ی شعر باغ ژاک پرور درج شده است. در نسخه یی که من دارم، بدون ذکر نام مترجم.

پاسخ کتابلاگ
خوب آخر شعر نادرپور در سطرهای پایانی چیز دیگری‌ست و نمی‌شود گفت ترجمه است. دقت کنید که بخش عمده‌ی : «در نور بامداد زمستان شهر ما/ شهری که زادگاه من و زادگاه توست/ شهری به روی خاک/ خاکی که در میان کواکب ستاره‌ای‌ست،» به این شکل، در شعر پرور نیست. چه‌طور می‌تواند ترجمه باشد؟
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۸۱۳۳۸ صفحه
مشاهده امروز: ۱۰۹۱ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۳ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: