نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

شنبه - ۱۵ مهر ۱۳۹۱

کتاب اصواتکتاب اصوات

مهدی نوید

ناشر: مولف/ چاپ اول/ ۱۳۹۱

«کتاب اصوات» اولین کتاب داستانی دوست قدیمی و عزیز من مهدی نوید است. مهدی را اغلب علاقه‌مندان ادبیات با ترجمه‌های خوب‌اش از آثار مختلف ادبیات انگلیسی می‌شناسند، یعنی برگردان‌‌های‌اش از آثار ریچارد براتیگن و ساموئل بکت. خواننده‌گان قدیمی کتابلاگ لابد به یاد دارند که مهدی نوید مدتی هم، در زیرمجموعه سایت کتابلاگ، وبلاگ «نام‌ناپذیر» را می‌نوشت.

مهدی سال‌هاست که در کنار کار ترجمه، شعر هم می‌گوید و خود من انتظار داشتم اولین کتاب تالیفی او یک مجموعه‌شعر باشد! اما این تصورم به واقعیت تبدیل نشد و «کتاب اصوات،» که یک اثر داستانی کوتاه است، زودتر از شعرهای مهدی انتشار یافت.

«کتاب اصوات،» بیش و پیش از همه‌چیز، ارزش‌اش را از «تفاوت» می‌گیرد، تفاوت در زبان، تفاوت در نگاه، و تفاوت در روایت. فرم در درجه‌ی اول اهمیت قرار دارد و داستان بهانه‌ای‌ست برای رخ‌نمایی تکنیک. البته نه این‌که کتاب هیچ داستانی نداشته باشد یا داستان آن جذاب نباشد، اما این اثر داستانی کوتاه روی تم یا پی‌رنگ استوار نیست. شالوده‌ی مهم هنری آن نوع نگاه و بازی‌ها و آشنایی‌زدایی‌های فرمی‌اش است.

«کتاب اصوات» داستان دختری‌ست به نام انیس که در یک موسسه‌ی انتشاراتی ویراستار است. در چهارده فصل کوتاه و سه روایت ضمیمه قصه‌ی ارتباط عشقی او با یکی از هم‌کاران‌اش و چالش‌های شغلی او در موسسه‌ی نشر را می‌خوانیم. روایت با تمرکز بر صداها شروع می‌شود، پیش می‌رود، و پایان می‌یابد. این مهم‌ترین شاخصه‌ی اثر است و تکنیکی‌ست بدیع و به‌یادماندنی. این شگرد وقتی در تقابل با سکوت زیرپوستی طنین‌انداخته در متن قرار می‌گیرد، کنتراستی تاثیرگذار ایجاد می‌کند که به استحکام و جذابیت اثر می‌افزاید.

«کتاب اصوات» را باید در چارچوب خودش داوری کرد: اثری کوتاه که در به‌ترین حالت می‌تواند یک تجربه‌ی موفق باشد. البته در داستان ضعف‌هایی هم دیده می‌شود؛ مثلن، به عقیده‌ی من، سه روایت انتهایی کتاب – «انتشارات،» «افسانه،» و «منصور خان» - در متن ننشسته‌اند و با تنه‌ی اصلی ماجرا جفت و جور نیستند. نه می‌توان آن‌ها را در روند روایت موثر دانست و نه آن‌قدر کامل‌اند که بخش‌هایی مجزا با کارکردی تکمیلی محسوب شوند. زبان اثر هم، به‌رغم جنبه‌های شاعرانه و آهنگین جالب توجه‌اش، آن هارمونی و پخته‌گی لازم را ندارد.

با همه‌ی این‌ها، «کتاب اصوات» را می‌توان در یک نشست و با لذت خواند و هم‌این جنبه‌ی لذت‌بخشی آن، در کنار نوآوری‌های فرمی‌اش، مزیتی‌ست که آن را به اثری درخور تامل بدل می‌کند؛ به‌ویژه، اگر در نظر بگیریم که این نخستین گام نویسنده و اولین زورآزمایی او با داستان است، چشم‌انداز امیدبخشی از آثار آینده‌ی نویسنده می‌بینیم. این را با صداقت کامل و به‌دور از مناسبات دوستی‌ام با مهدی نوید می‌گویم. مطمئن‌ام اگر مهدی داستان‌نویسی را جدی بگیرد و پی‌گیر کار باشد، در ادبیات داستانی ایران جای‌گاهی برای خودش دست و پا خواهد کرد.

متاسفانه، امکان خرید این کتاب از کتاب‌فروشی‌ها فراهم نیست و نسخه‌های چاپ اول آن هم تمام شده است. «کتاب اصوات» احتمالن به‌زودی به چاپ دوم می‌رسد؛ اگر کسی مشتاق بود این کتاب را بخواند و به مهدی نوید هم دست‌رسی نداشت، می‌تواند به من ایمیل بزند تا او را به مهدی لینک کنم. حتمن امکانی برای رساندن کتاب به دست خواستاران آن پیش‌بینی کرده است.


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 3 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=237
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
meysam
دوشنبه - ۲۶ اسفند ۱۳۹۲
با سلام
من از دوستان نوید هستم..سال هاست که خبری از مهدی نداررم..ممکنه ایمیل یا وب سایت مهدی را برام ایمیل کنید...ممنون می شم.
امکانات: Email Website

بهرام
یک‌شنبه - ۱۶ مهر ۱۳۹۱
سلام حسین عزیز اگر برایت امکان داشت و مایل بودی برنامه روزانه ات را بنویس و مانند خاطره نویسی ویا زندگی نامه خودنوشت ویا هر طور یادداشتی که خودت راحت تر بودی در آن نحوه مدیریت زمان و برنامه ریزی ات را برای مطالعه و نوشتن وکلاً رسیدن به همه کار ها را با قلم خودت توضیح بده .فکر می کنم مفید خواهد بود.( چیزی شبیه نوشته امیر مهدی حقیقت- ترزبان " مترجم درد ها" و... -در مجله مترجم در سال ها پیش که برنامه روزلنه اش را در روزهای ترجمه کردن یکی از کتاب هایش با جزییات نوشته بود وبسیار خواندنی وآموزنده بود)

پاسخ کتابلاگ
بهرام جان، شما لطف داری، اما - به قول معروف - مورچه چیه کله‌پاچه‌اش چی باشه؟!
امکانات: Email Website

میلاد ظریف
یک‌شنبه - ۱۶ مهر ۱۳۹۱
در مورد سه روایت آخر کتاب باهات موافقم حسین... در کل خواندن کتاب اصوات برای من تجربه شیرین و دلپذیری بود. به نظر از آن کتاب‌هایی هست که هر از چندی آدم دلش هوس می‌کند برود سراغش. دست مهدی نوید درد نکند و امیدوارم زود زود کتاب بعدی‌اش با شرایط بهتر و البته ساختار منسجم‌تر روانه بازار کتاب شود.
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۸۱۳۹۰ صفحه
مشاهده امروز: ۱۱۴۳ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۲ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: