نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

دوشنبه - ۱۷ مهر ۱۳۹۱

سرگذشت یک غریقسرگذشت یک غریق

گابریل گارسیا مارکز/ ترجمه‌ی رضا قیصریه

انتشارات نیلوفر/ چاپ اول/ ۱۳۶۸

مارکز روزنامه‌نگاری را پیش از نویسنده‌گی آغاز کرد و تجربه‌های رپورتاژنویسی بود که پایه‌های رمان‌های ماندگارش را ساخت. در سال‌های میانی دهه‌ی پنجاه میلادی، او در روزنامه‌ی آزادی‌خواه «ال‌اسپکتادور» می‌نوشت. ال‌اسپکتادور در بوگوتا، پای‌تخت کلمبیا، منتشر می‌شد و از معروف‌ترین روزنامه‌های منتقد حکومت بود. در آن سال‌ها، ژنرال «گوستائو روخاس پی‌نیلا» سکان دیکتاتوری نظامی کلمبیا را در دست داشت و هرگونه صدای مخالفی را خفه می‌کرد.

در ۲۸ فوریه‌ی ۱۹۵۵ خبر رسید که یک رزم‌ناو نیروی دریایی کلمبیا در دریای کارائیب دچار حادثه شده و هرچند توانسته از مهلکه جان به در ببرد، هشت ملوان آن در دریا افتاده‌اند و از سرنوشت آن‌ها اطلاعی در دست نیست. رزم‌ناو از موبیل، در امریکای شمالی، می‌آمد، شهری که چند ماه برای تعمیر سیستم الکترونیکی و تجهیزات دفاعی‌اش آن‌جا لنگر انداخته بود. جست‌وجو برای نجات ملوان‌ها آغاز شد، اما بی‌نتیجه ماند. چهار روز بعد از حادثه، نیروی دریایی کلمبیا رسمن مرگ نظامیان مفقودشده‌اش را اعلام کرد و عملیات نجات پایان گرفت.

ورای این اتفاق و خبر، رویداد خارق‌العاده و باورناپذیر دیگری در جریان بود. یکی از ملوان‌ها توانسته بود خود را به یک کلک برساند و از غرق‌شدن نجات پیدا کند. امواج سهم‌گین و جریان‌های تند دریایی کلک را به جایی دور از دید گروه‌های نجات برده بودند و آن‌ها نتوانسته بودند ملوان را بیابند و از آب بگیرند. کلک هیچ امکاناتی نداشت، نه آب آشامیدنی، نه غذا، و نه حتا قطب‌نما و قلاب ماهی‌گیری. با وجود این، «لوئیس آلخاندرو ولاسکو،» ملوان بیست‌ساله، مصمم بود زنده بماند. او ده روز با امواج خروشان، آفتاب سوزان، گرسنه‌گی و تشنه‌گی، درد زخم‌ها، کوسه‌های وحشی، و سرگشته‌گی و هراس مبارزه کرد. بالاخره، با اراده و امید و با چاشنی شانس و اقبال، به ساحل پرت‌افتاده‌ای رسید و توسط مردم محلی نجات داده شد.

خبر این ماجرای هیجان‌انگیز به‌سرعت کلمبیا را درنوردید و ولاسکو را به شهرت رساند. رییس‌جمهور به او نشان افتخار اعطا کرد و درجه‌ی نظامی او به افسری ارتقا یافت. روزنامه‌ها او را روی جلد بردند، در رادیو و تله‌ویزیون سخن‌رانی کرد، و آگهی‌های تبلیغاتی ثروت‌مندش کردند.

بالاخره، روزی رسید که ماجرای قهرمان دیگر تکراری شده بود و کسی هم حاضر نبود برای شنیدن آن پول بدهد. او دوره می‌گشت و به این و آن پیش‌نهادهای مختلف می‌داد. از جمله، گذرش به ال‌اسپکتادور هم افتاد و از آن‌ها پرسید برای چاپ ماجرای‌اش حاضرند چه‌قدر بپردازند؟ مسئولان روزنامه علاقه‌ای به این کار نشان ندادند، اما به‌زودی نظرشان عوض شد و ولاسکو را به مارکز سپردند. مارکز در بیست جلسه‌ی شش‌ساعته همه‌ی داستان ملوان را شنید و آن را بازنویسی و بازسازی کرد. روایت مارکز از این ماجرا در ۱۴ شماره‌ی ال‌اسپکتادور چاپ شد و بسیار موفقیت‌آمیز بود؛ تیراژ روزنامه دو برابر شد و مردم برای خواندن و خریدن قسمت‌های مختلف ماجرا جلوی روزنامه صف می‌کشیدند.

علاوه بر قلم جادویی مارکز، آن‌چه روایت او را از همه‌ی روایت‌ها متمایز می‌کرد نکته‌ای بود که نیروی دریایی تا آن روز مانع شده بود ملوان نجات‌یافته آن را به زبان بیاورد. روز ۲۸ فوریه، برخلاف آن‌چه تصور می‌شد، توفانی در کار نبود. رزم‌ناو به علت دیگری دچار حادثه شده بود. در حالی که حمل بار با رزم‌ناو ممنوع بود، رزم‌ناو کالداس قسمتی از عرشه‌اش را با کالاهایی مانند یخ‌چال و ماشین لباس‌شویی و بخاری پر کرده بود. وزن کالاها بیش از حد بود. از همه بدتر، کالاها قاچاق بودند!

با انتشار نوشته‌ی مارکز و لورفتن این ماجرا، رسوایی بزرگی گریبان‌گیر دیکتاتوری شد. طی یک اعلامیه‌ی رسمی، تکذیب کردند که رزم‌ناو کالای قاچاق حمل می‌کرده است، اما دیگر کار از کار گذشته بود و مردم حقیقت را فهمیده بودند. گوستائو روخاس پی‌نیلا، چند ماه بعد، با بستن روزنامه‌ی «ال‌اسپکتادور» انتقام این ضربه را از مارکز و هم‌کاران‌اش گرفت.

در سال ۱۹۷۰، روایت مارکز از ماجرای ملوان ولاسکو در کتابی با نام «سرگذشت یک غریق» بازنشر شد. با آن‌که مارکز این اثر را در ۲۷ ساله‌گی نوشته است، اما نوشته‌ای‌ست بی‌نقص و بسیار خواندنی. برای این‌که چیره‌دستی مارکز را به‌‌تر درک کنید، تصور کنید بخواهید حدود صد صفحه از زنده‌گی ده‌روزه‌ی یک مرد روی کلکی وسط دریا بنویسید. مارکز جوان از این موقعیت یک‌نواخت و ساکن روایتی پرکشش و سرگرم‌کننده ارائه داده است، جوری که خواننده مشتاقانه از ابتدا تا انتهای کتاب را می‌خواند و حس تعلیق او را رها نمی‌کند. جذابیت این داستان مستند گاهی یادآور آن نبرد معروف در «پیرمرد و دریا» نوشته‌ی ارنست همینگ‌وی است و در معدود صحنه‌هایی هم تداعی‌کننده‌ی «رابینسون کروزو» نوشته‌ی دانیل دفو.

«سرگذشت یک غریق» دو بار به فارسی ترجمه شده و البته ترجمه‌ی آقای قیصریه، با آن‌که بر اساس متن ایتالیایی کتاب است، به‌ترین برگردان این اثر است. انتشارات نیلوفر، از سال ۱۳۶۸ تا کنون، چندین بار این کتاب را تجدیدچاپ کرده است.

از مارکز در کتابلاگ:

- خاطره‌ی دل‌برکان غم‌گین من

- ماجرای اقامت پنهانی میگل لیتین در شیلی


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 1 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=238
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
ممو
سه‌شنبه - ۱۸ مهر ۱۳۹۱
ممنون از معرفی کتاب مارکز!یه سوال داشتم! من دیروز لینک سایت شما رو برای کتاب دوستان گذاشتم....همون لینکی که شما آدرس دو جایی که کتاب ارزون قیمت می شه پیدا کرد مثل بازار صفوی اول کارگر شمالی رو توش معرفی کردین!
هنوز هم جمعه ها برقراره؟یعنی هنوز هم حراج کتاب هست؟این جمعه برم به در بسته نمی خورم؟چون کتابهای مورد علاقه م رو می خوام اونجا پیدا کنم...
ممنون می شم...

پاسخ کتابلاگ
سلام. پاساژ ایران جمعه‌ها بسته است،‌ اما حراج کتاب پاساژ صفوی برقرار است و می‌توانید تشریف ببرید. اگر دنبال کتاب‌های خاصی هستید، به‌تر است روز غیرتعطیل بروید که پاساژها باز باشند. حراج فقط برای این خوب است که به‌طور اتفاقی کتاب‌هایی که می‌پسندید را ببینید و بخرید.
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۷۵۲۱۲ صفحه
مشاهده امروز: ۶۶۹ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۶ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: