نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

شنبه - ۶ آبان ۱۳۹۱

شاعر ترانه‌ی ملیشاعر ترانه‌ی ملی

محمدعلی سپانلو

انتشارات آگاه/ چاپ اول/ ۱۳۶۵

ابوالقاسم عارف قزوینی (۱۲۵۸-۱۳۱۲) از نام‌دارترین سراینده‌گان عصر مشروطه است. حتا آن‌ها که با شعر و ادب بیگانه‌اند، او را با تصنیف شورانگیز «از خون جوانان وطن لاله دمیده» می‌شناسند. کثیری هم عارف را با شعر میهن‌پرستانه‌ی جاویدش، با مطلع «ناله‌ی مرغ اسیر این‌ همه بهر وطن است/ مسلک مرغ گرفتار قفس هم‌چو من است،» در خاطر می‌آورند. عارف از امهات ادبای مشروطه و نادره‌ی روزگار خود بود. صدایی به‌غایت خوش داشت و ذوقی وافر. در جوانی به دربار شاه‌زاده‌گان و شاهان قاجار راه یافت و شهرت و محبوبیت و نفوذش چونان بود که با سه دختر ناصرالدین شاه (تاج‌السلطنه، افتخارالسلطنه، و اخترالسلطنه) عشق‌بازی کرد. هر آن‌چه از ثروت و نام‌وری و نفوذ می‌خواست، در رکاب داشت، اما به همه‌ی این‌ها پشت پا زد و مهر وطن و مردمان رنج‌دیده‌اش را برگزید.

همین شرف و حیثیت بود که نام عارف را بلند کرد و بر تارک مبارزات آزادی‌خواهانه‌ی ملت در آن دوران نشاند. عارف مدح و ثنای قدرت‌مندان را نگفت، مگر هنگامی که آن را به نفع مردم دید، و هم‌واره از صله و مرحمت ستایش زورگویان چشم پوشید. خود او، در شعری که اواخر عمر سروده است، می‌گوید: «نبودم همه‌عمر موقع‌شناس/ خوش‌آمد نگفتم، خدا را سپاس/ از این راه چیزی نیندوختم/ چو دیگر کسان شعر نفروختم.» «محمدعلی سپانلو» عارف را، به‌درستی، یکی از «چهار شاعر آزادی» و شاعر بزرگ مشروطه نام نهاده است. او در رساله‌‌هایی نه‌چندان درازآهنگ اما بسیار پربار به زنده‌گی و آثار این چهار تن پرچم‌دار آزادی‌خواهی می‌پردازد، چهار تن که شعر خود را نفروختند، بل‌که وسیله‌ی احقاق حق مردم قرار دادند: عارف قزوینی، میرزاده‌ی عشقی، ملک‌الشعرای بهار، و فرخی یزدی. «شاعر ترانه‌ی ملی» نخستین رساله از این چهار است و، اولین و آخرین بار، در سال ۱۳۶۵ با تیراژ ۱۵۰۰ نسخه منتشر شده است. هرچند، بعدها، در سال ۱۳۷۵، به‌صورت بخشی از کتاب «شهر شعر عارف» (انتشارات علم) هم به چاپ رسیده است.

«شاعر ترانه‌ی ملی» در چهار فصل - با نام‌‌های «شعر به‌عنوان درس و دلیل و ضربت،» «مهاجرت،» «پیکار در صحنه‌ها،» و «تبعید و دق» - تدوین شده است. تاکید پژوهنده بر زنده‌گی سیاسی و ادبی عارف قزوینی‌ست و البته، در حاشیه، کلیاتی از زنده‌گی خصوصی و فردی او را هم ترسیم می‌کند. کتاب با حضور عارف جوان و سودایی در تهران آغاز می‌شود و، گام‌ به گام، مراحل حیات اجتماعی و هنری او را پی می‌گیرد. برای خواننده جالب خواهد بود وقتی بفهمد عارف نخستین کسی‌ست که شب شعر بر پا می‌کند، مزاجی سخت دم‌دمی و ناسازگار دارد، شب‌های پرشور و شرر و عاشقانه‌ای از سر می‌گذراند، و تقریبن هر جا که ندایی از آزادی‌خواهی و اعتراض به جور و بیداد برپا شده او هم آن‌جا دوشادوش مردم بوده است.

یکی از تلخ‌ترین و اندوه‌زاترین پاره‌های کتاب آن‌جاست که سپانلو به دوستی و هم‌کاری بین عارف و کلنل «محمدتقی خان پسیان» می‌پردازد. عارف از وقتی فهمید پسیان به مبارزه با استبداد «قوام‌السلطنه» و پای‌تخت‌نشینان برخاسته است، به او پیوست و در صف مشاوران و یاران صدیق‌اش درآمد. شهادت کلنل پسیان تیر خلاصی بود به هرآن‌چه عارف عمری را صرف ساختن آن کرده بود. سر بریده‌ی پسیان آخرین امیدها و تلاش‌های عارف برای مبارزه با استبداد را پژمرد. عارف از آن پس دیگر قد علم نکرد. عزلت گزید و به تبعید خودخواسته رفت و به پیری زودرس مبتلا شد. او در سوگ هم‌مسلک شهیدش، فی‌البداهه، شعری سروده که از همان روزگار روی سنگ قبر کلنل نقش بسته است: «این سر که نشان سرپرستی‌ست/ وامروز رها ز قید هستی‌ست/ با دیده‌ی عبرت‌اش ببینید/ این عاقبت وطن‌پرستی‌ست.»

عارف سال‌های آخر عمرش را در همدان و به بیماری و تنگ‌دستی و حسرت گذراند. می‌ترسید تاریخ، تحت القای روزنامه‌ها و مزدوران قلم‌به‌دست دیکتاتوری نظامی، از او به‌عنوان فردی خائن و عقیده‌فروش یاد کند، اما خودش به راهی که پیموده بود ایمان داشت. روز آخر حیات‌اش، در حال احتضار، شعری به لب آورد که عصاره‌ی نیم قرن زیستن‌اش بود: «ستایش مر آن ایزد تاب‌ناک/ که پاک آمدم، پاک رفتم به خاک.» تاریخ مزد زحمات و فداکاری‌های و انسان‌دوستی‌های او را با گرامی‌داشت نام و کارهای‌اش داد و تا شرف و شعور منزلت دارند، عارف را ستایش خواهند کرد.

نگاه سپانلو به عارف نگاهی، تااندازه‌ای، اسطوره‌ساز است و شخصیتی کمال‌مند و تقریبن بی‌نقص از او به نمایش می‌گذارد؛ با وجود این، «شاعر ترانه‌ی ملی» اطلاعات ذی‌قیمتی از زنده‌گی و شعر یکی از شریف‌ترین و تاثیرگذارترین شاعران پارسی‌گوی همه‌ی دوران‌ها در اختیار مشتاقان قرار می‌دهد. آن‌ها که به ادبیات و تاریخ علاقه دارند، به‌خصوص کسانی که در عصر مشروطیت جست‌وجوگری می‌کنند، «شاعر ترانه‌ی ملی» را کتابی خواندنی و بی‌اندازه سودمند خواهند یافت.


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 0 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=242
ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۸۱۳۹۱ صفحه
مشاهده امروز: ۱۱۴۴ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۲ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: