نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

یک‌شنبه - ۱۴ آبان ۱۳۹۱

تیستو، سبزانگشتی تیستو، سبزانگشتی

موریس دروئون/ ترجمه‌ی لیلی گلستان

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان/ چاپ سوم/ ۲۵۳۶

موریس دروئون (۱۹۱۸-۲۰۰۹) از مشهورترین نویسنده‌گان فرانسوی قرن بیستم و عضو فرهنگستان فرانسه بود. او برای رمان «خانواده‌های بزرگ» جایزه‌ی گنکور را گرفته بود و چند سمت سیاسی - از جمله وزیر فرهنگ در کابینه‌ی «پیر مسمر» - هم در سابقه‌ی فعالیت‌های‌اش داشت. دروئون به‌واسطه‌ی رمان‌های تاریخی‌اش به شهرت رسید و نویسنده‌ی آثاری برای بزرگ‌سالان بود. با این حال، به گفته‌ی خودش، هنگامی که داشت کتاب «شاهان نفرین‌شده» را می‌نوشت، برای «نفس‌تازه‌کردن،» به فکر نوشتن قصه‌ای افتاد که «بسیار دور از نوشته‌های همیشه‌گی»اش باشد و «دست به کار نوع دیگری از ادبیات» شد. حاصل این تصمیم بسیار درخشان بود: «تیستو، سبزانگشتی.» این کتاب، با آن‌که تنها کتابی‌ست که دروئون برای نوجوانان نوشته، به مذاق کتاب‌خوان‌های مختلف سرتاسر دنیا خوش آمد و به یکی از محبوب‌ترین و مشهورترین آثار نویسنده‌اش بدل شد.

«تیستو، سبزانگشتی» در دسته‌ی آثار فانتزی، مثل «شازده کوچولو»ی سنت‌اگزوپری، قرار می‌گیرد. تیستو پسر کوچکی‌ست با نیرویی جادویی. او در شهر خیالی «میرپوال» ساکن است، در خانه‌ای بزرگ و زیبا. پدر او مرد ثروت‌مندی‌ست که کارخانه‌ی «توپ‌سازی» موفقی در شهر دارد و با آن‌که انسان خوش‌قلب و مهربانی‌ست، از درگرفتن جنگ‌ها خوش‌حال می‌شود، چون این درگیری‌ها فروش اسلحه‌ها و توپ‌های کارخانه‌اش را بالا می‌برند. آرزوی «آقای پدر» و «خانم مادر» این است که تیستوکوچولوی‌شان از تربیت صحیح برخوردار شود و روزی در آینده جای پدر را در کارخانه‌اش بگیرد، همان‌طور که پدر جای پدربزرگ را گرفته بود. اما تیستو پسرکی‌ست از دنیایی دیگر؛ به‌عبارت به‌تر: او یک فرشته است!

نیروی جادویی تیستو انگشت‌های سبزکننده‌ی اوست. انگشت‌هایی که به هر جا می‌خورند گیاهان و درختان و سبزه‌ها را می‌رویانند و صلح و صفا و خوش‌بختی را به آن‌جا می‌آورند. او با کمک این انگشت‌ها زندان و محله‌های فقیرنشین و بیمارستان شهر را زیبا می‌کند و ساکنان آن‌ها را شاد و امیدوار می‌سازد. تیستو نمی‌تواند ببیند توپ‌های ساخت کارخانه‌ی پدرش بچه‌های دیگر را بی‌پدر می‌کنند. پس سراغ آن‌ها هم می‌رود و همه را تبدیل به سلاح‌هایی پوشیده از ارغوان و نسترن و یاسمن و پیچک می‌کند که  گلوله‌ای جز گل از آن‌ها شلیک نمی‌شود. بعد از آن‌که ماموریت تیستو تمام می‌شود، او با نردبانی از جنس درخت و گل به آسمان می‌رود، یعنی همان‌جایی که به آن تعلق دارد.

«تیستو، سبزانگشتی،» مثل اغلب کارهای نوشته‌شده برای کودکان و نوجوانان، در کنار تعریف یک قصه‌ی سرگرم‌کننده و جذاب، هدف تربیتی و اخلاقی هم دارد. اصلی‌ترین تم کتاب در همان دو خط پایانی فصل هجدهم آن آمده است: «به جنگ بگویید نه، به گل بگویید آری.» دروئون زیبایی را در مقابل زشتی، صلح را در مقابل جنگ، دوستی را در مقابل دشمنی، و نیکی را در مقابل بدی به نمایش می‌گذارد و کودکان دی‌روز و ام‌روز و فردا را در مقابل تصویری از جهان نویدبخش و بی‌کینه قرار می‌دهد، با این پیام و امید که دنیا می‌تواند جای به‌تری باشد.

«تیستو، سبزانگشتی» را در سال‌های اخیر انتشارات ماهی دو دفعه، با نام «تیستوی سبزانگشتی،» بازنشر کرده است. تا آن‌جا که من مقایسه کردم، غلط‌های چاپی و ویرایشی چاپ‌های قبل از انقلاب در چاپ نشر ماهی اصلاح شده است و کتاب هم که، طبیعتن، چیزی برای حذف و اضافه ندارد. بنابراین، اگر هنوز «تیستو، سبزانگشتی» را نخوانده‌اید، می‌توانید نسخه‌ی‌ نشر ماهی را از بازار بخرید. لذت‌بردن از این قصه محدودیت سنی ندارد. چند نسل از کتاب‌خوان‌های ایرانی خاطرات خوشی از تیستو دارند.


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 0 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=246
ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۷۵۲۵۲ صفحه
مشاهده امروز: ۷۰۹ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۵ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: