نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

دوشنبه - ۶ آذر ۱۳۹۱

خانه‌ی نینوخانه‌ی نینو

جووانی گوارسکی/ ترجمه‌ی منوچهر محجوبی

شرکت سهامی کتاب‌های‌ جیبی/ چاپ اول/ ۱۳۵۰

خیلی از کتاب‌خوان‌های ایرانی «جووانی گوارسکی،» طنزنویس شهیر ایتالیایی، را با کتاب «دنیای کوچک دن کامیلو» می‌شناسند. طنز ناب گوارسکی ماجراهای کشیش و په‌پو‌نه را در آن «قصبه‌ی توی دره‌ی پو» آن‌قدر خواندنی و جذاب کرده که بعید است شیرینی خواندن‌ آن کتاب از یاد خواننده برود. «دنیای کوچک دن کامیلو» نه تنها از به‌ترین طنزهای انتقادی ادبیات ایتالیا که از شاخص‌ترین کتاب‌های طنز ادبیات اروپاست.

زنده‌نام منوچهر محجوبی اولین کسی بود که گوارسکی را به فارسی‌زبانان شناساند. او در سال ۱۳۵۰ ترجمه‌ی کتاب «زنده‌گی خانواده‌گی» گوارسکی را با نام «خانه‌ی نینو» به چاپ سپرد و چندی بعد، سریالی هم بر اساس این کتاب برای تلویزیون ملی ایران تهیه کرد. بعد از انقلاب، به‌غیر از «دنیای کوچک دن کامیلو» (با ترجمه‌ی جمشید ارجمند)، از گوارسکی چهار کتاب دیگر به فارسی ترجمه و منتشر شده است: «شوهر مدرسه‌ای» (ترجمه‌ی جمشید ارجمند) [ترجمه‌ی جاهد جهانشاهی از همین کتاب با نام «کارلوتا و عشق» به بازار آمده است]، «دن کامیلو و پسر ناخلف،» «دن کامیلو و شیطان،» و «دن کامیلو بر سر دو راهی» (هر سه با برگردان مرجان رضایی).

«خانه‌ی نینو،» مثل اغلب آثار نویسنده‌اش، رمانی‌ست طنز با فرم اپیزودیک. سبک کتاب هم سبک آشنای نویسنده‌ی «دن کامیلو»ست. ماجرا در سال‌های دهه‌ی ۱۹۵۰ میلادی می‌گذرد. این کتاب، برخلاف دیگر کتاب‌های ترجمه‌شده از نویسنده، جنبه‌های اتوبیوگرافیک دارد. شخصیت اصلی کتاب هم‌نام نویسنده است و مثل او یک زن و دو بچه دارد. شغل‌اش هم نویسنده‌گی‌‌ست.

«خانه‌ی نینو» سی و دو داستان مجزا را، در ۳۰۳ صفحه، روایت می‌کند. در هر یک از این داستان‌ها با یک اتفاق بامزه مواجه‌ایم که در خانواده نینو رخ می‌دهد. گاهی از یکی از اعضای خانواده - شامل خود نینو، همسرش مارگریتا، دخترش دوشس، و پسرش آلبرتینو – در مرکز ماجرا هستند و گاهی دسته‌جمعی دسته‌گل به آب می‌دهند! البته قدرت طنز نویسنده در همه‌ی کتاب یک‌سان نیست و بعضی داستان‌ها قوی‌ترند و بعضی کم‌جان‌تر. اما به‌صورت کلی، طنز کتاب واقعن درخشان است و مدام خنده بر لب خواننده می‌نشاند. ماجراها در یک بازه‌ی زمانی طولانی، بیش از ۳ سال، رخ می‌دهند و ما خانواده‌ی نینو را در نقل مکان به شهرهای مختلف و خانه‌های مختلف هم‌راهی می‌کنیم و به تماشای بزرگ‌شدن بچه‌ها می‌نشینیم.

تمرکز نویسنده در این کتاب بر خلق موقعیت‌های طنزآمیز بوده و نه طنز کلامی. به‌طور کلی، گوارسکی استاد آفریدن موقعیت‌های خنده‌دار و طنزآمیز است و همین مولفه است که آثار او را فاخر و طراز اول می‌کند و او را در جای‌گاه یک نویسنده‌ی حرفه‌ای و چیره‌دست قرار می‌دهد.

در «خانه‌ی نینو» کم‌تر نشانه‌ای از اشارات و کنایات سیاسی و انتقادهای زیرپوستی از شرایط اجتماعی دیده می‌شود و این برخلاف آن چیزی‌ست که در اغلب داستان‌های گوارسکی دیده‌ایم. انگار این‌جا نویسنده فقط می‌خواسته لذت خواندن داستان و سرخوشی خندیدن را به مخاطب هدیه کند و قصد نداشته پیام‌های سیاسی‌اش را در زیرلایه‌ی داستان بگنجاند.

زنده‌نام منوچهر محجوبی از آن‌جا که خودش طنزپژوه و طنزنویس قهاری بود، به‌خوبی از پس ترجمه‌ی طنز جووانی گوارسکی برآمده است. هنگام خواندن «خانه‌ی نینو» آن‌قدر غرق داستان و شوخی‌های‌اش می‌شوید که گاهی فراموش می‌کنید دارید یک کتاب ترجمه‌شده می‌خوانید.

«خانه‌ی نینو» فقط یک‌بار، با تیراژ ۳۰۰۰ نسخه، منتشر شده و سال‌هاست که کتابی نایاب است. شرکت سهامی کتاب‌های جیبی متعلق به انتشارات امیرکبیر بود. با مصادره‌ی انتشارات امیرکبیر، امتیاز و دارایی‌های این شرکت هم مصادره شد و سال‌های سال است که بسیاری از کتاب‌های آن بلاتکلیف‌اند و امکان انتشار مجدد ندارند. امیدوارم مدیرانی که بر صندلی ریاست انتشارات امیرکبیر تکیه زده‌اند امکان بازنشر «خانه‌ی نینو» - که مطلقن مشکلات ممیزی ندارد - را فراهم کنند یا دست کم حقوق چاپ آن را به یکی از ناشران خوب کشور واگذار کنند.    


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 2 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=249
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
سهیلا
یک‌شنبه - ۱۱ اسفند ۱۳۹۲
من عاشق این کتاب -خانه نینو-هستم .اصل شو دارم .و هر از چند گاهی اونو با لذت می خونم.ترجمه اش عالیه .در واقع من یکی از ان 3000 نفری هستم که این کتاب رو خریدم و تا الان نگهداری کردم!!
امکانات: Email Website

حمیدرضا خوش کردار
دوشنبه - ۶ آذر ۱۳۹۱
بدبختانه این کتاب به جای مشکل ممیزی مشکل مترجم دارد. دنیای کوچک دن کامیلو (و شوهر مدرسه ای)هم بدلیل ناکاری انتشارات پرواز نایابند. حتا انتشارات پرواز وعده ی انتشار رفیق دن کامیلو را هم داده بود که آن هم منتشر نشد. (گویا مجوز نگرفته بود). اگر جایی سراغ دارید که این کتاب را دارند، مستحق در اولویت وجود دارد.
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۷۵۲۱۱ صفحه
مشاهده امروز: ۶۶۸ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۶ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: