نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

یک‌شنبه - ۱۲ آذر ۱۳۹۱

سفر با حاج سیاحسفر با حاج ‌سیاح

احسان نوروزی

نشر افق/ چاپ اول/ ۱۳۹۱

سفرنامه‌نویسی در ایران سابقه‌‌ای درازآهنگ دارد، چه از نوع ادبی و چه از نوع پژوهش‌مندانه‌اش. با این حال، این ژانر هیچ‌وقت آن‌طور که باید و شاید مورد توجه نویسنده‌گان فارسی‌زبان قرار نگرفته است. قبلن نوشته‌ام که یکی از دلایل این امر می‌تواند دشواری سفر برای ما ایرانی‌ها (مسائل مربوط به ویزا و ...) و مشکل «بی‌پولی» قلم‌به‌دست‌های‌مان باشد. تعداد نویسنده‌هایی که هشت‌شان گروی نه‌شان نیست و آن‌قدر پول درمی‌آورند که ‌می‌توانند آن را خرج سیر و سیاحت در دنیا هم بکنند واقعن کم است. وقتی «سفر» کم است، طبیعتن «سفرنامه» هم کم است. به‌رغم همه‌ی این‌ها، چند سالی‌ست که نویسنده‌های جوان‌تر سفرنامه‌نویسی را جدی گرفته‌اند و آثاری پرطرف‌دار در این ژانر پدید آورده‌اند، خواه آن‌ها که به سفرهای «کم‌خرج» رفته‌اند و خواه آن‌ها که دست‌شان بازتر بوده است. از به‌ترین و محبوب‌ترین سفرنامه‌هایی که در چند سال اخیر منتشر شده‌اند می‌توان «مارک و پلو» (منصور ضابطیان) ، «جانستان کابلستان» (رضا امیرخانی)، و سفرنامه‌ی امریکای «مجید حسینی» با نام «هاروارد مک‌دونالد» را نام برد.

جدیدترین سفرنامه‌ای که به فارسی منتشر شده کتابی‌ست با نام «سفر با حاج سیاح» نوشته‌ی احسان نوروزی. چند روزی بیش‌تر نیست که این کتاب میهمان پیشخان کتاب‌فروشی‌ها شده است. نوروزی را با رمان «بطالت» و ترجمه‌های خوب‌اش از آثار خورخه لوییس بورخس، ریموند چندلر، و اسلاومیر مروژک می‌شناسیم. «سفر با حاج سیاح» سفرنامه‌ی او از سفر به ده شهر مشهور اروپایی (وین، بوداپست، براتیسلاوا، پراگ، برلین، آمستردام، پاریس، بارسلون، رم، توسکانی) است. این شهرها در نقاط مختلف و گسترده‌ای از جغرافیای قاره‌ی اروپا قرار دارند و از خلال روایت نوروزی می‌توان تصویری نسبتن جامع از تفاوت‌ها و تشابهات ملل مختلف اروپا به‌دست آورد.

«میرزا محمدعلی محلاتی،» یا همان «حاج سیاح،» از نخستین - و به‌تعبیری: نخستین - جهان‌گردان مدرن ایرانی‌ست. او طی ۱۸ سال به بسیاری از نقاط اروپا و جهان سفر کرد و وقایع این سفرها و دیده‌ها و یافته‌های‌اش را روی کاغذ آورد. «سفرنامه‌ی حاج سیاح» از اولین سفرنامه‌های ایرانی و از پربارترین نوشته‌های یک شرقی درباره‌ی وضعیت اروپا و جهان غرب در نیمه‌ی دوم قرن نوزدهم است. احسان نوروزی عامدانه سعی کرده سفرش به اروپا را جوری برنامه‌ریزی کند که تا جای ممکن با سفر صد و پنجاه سال پیش حاج سیاح مشابه باشد. وجه تسمیه‌ی کتاب نیز همین است. یک قرن و نیم پس از سفر حاج سیاح، بار دیگر یک ایرانی شهرها و مکان‌های تاریخی اروپا را می‌بیند و نگاه خود را با نگاه هم‌وطنی از دوره‌ی قاجار مقایسه می‌کند. البته این‌طور نیست که نوروزی محصور در سفر حاج سیاح مانده باشد. او نه مدام دست به مقایسه می‌زند و نه محدود به شهرهایی‌ست که او دیده بوده است؛ کما این‌که به شهرها و جاهایی می‌رود که پای حاج سیاح به آن‌ها نرسیده است. با این حال، در جاهای مختلف سفرنامه‌اش، و با نکته‌سنجی دل‌نشین و جذاب، بخش‌هایی از نوشته‌های حاج سیاح درباره‌ی مردمان و مکان‌های اروپایی را نقل می‌کند و بین گذشته و حال اروپا پلی می‌سازد.

بارزترین مشخصه‌ی «سفر با حاج سیاح» جنبه‌ی شخصی و خصوصی آن است. نویسنده قصد نداشته به خواننده تاریخ یا جغرافیا بیاموزد یا به مردم‌شناسی و جامعه‌شناسی بپردازد. او فقط دیده‌ها و شنیده‌ها و کرده‌های‌اش در سفر را روایت می‌کند، انگار که دارد داستان می‌نویسد نه سفرنامه. از خلال همین روایت او با افرادی از ملیت‌های مختلف و با وضعیت شهری و اجتماعی نقاط گوناگون قاره‌ی اروپا آشنا می‌شویم و فرصتی می‌یابیم به جاهایی که هرگز ندیده‌ایم نگاهی از نزدیک بیاندازیم، یا تصورات‌مان از یک شهر خاص را با نظرگاه دیگری درباره‌ی آن بسنجیم. از آن‌جا که نویسنده در هتل اقامت نمی‌کند و میهمان میزبان‌هایی‌ست که از طریق اینترنت با آن‌ها آشنا شده، برای نزدیکی به آدم‌ها و هم‌دلی یا ناسازگاری با آن‌ها فرصت بیش‌تری دارد. او این فرصت را برای خواننده‌ی سفرنامه‌اش هم فراهم کرده است.

از جالب‌ترین نکات این کتاب برای من صداقت و صمیمت راوی بود. گویی نویسنده دارد داستان سفرش را برای یکی از دوستان‌اش تعریف می‌کند. او، برخلاف بعضی‌ها، اصلن قصد ندارد فخر بفروشد. به‌همین دلیل، مدام به پول اندکی که هم‌راه دارد و به صرفه‌جویی‌های‌اش اعتراف می‌کند. نویسنده ابایی ندارد ما را در تجربه‌های مفت‌سواری در مترو و اتوبوس، شنیدن صدای قار و قور شکم‌اش از گرسنه‌گی، ورود رایگان به موزه‌ها با یک کارت نه‌چندان معتبر خبرنگاری، و ... شریک سازد.

«سفر با حاج سیاح» از خوش‌خوان‌ترین و به‌ترین کتاب‌های منتشرشده در این روزهاست. یقین دارم از این کتاب استقبال خوبی خواهد شد و به چاپ‌های مکرر خواهد رسید. پس اگر به خواندن سفرنامه علاقه‌مندید، پیش از آن که مجبور شوید چاپ‌های بعدی کتاب را به قیمت‌های بالاتر بخرید، لذت هم‌سفری با حاج سیاح و احسان نوروزی را غنیمت بشمارید.


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 0 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=252
ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۸۱۳۸۸ صفحه
مشاهده امروز: ۱۱۴۱ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۲ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: