نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

جمعه - ۱۸ اسفند ۱۳۹۱

چگونه خرها خر شدندچگونه خرها خر شدند

ژاک پرور/ ترجمه‌ی ناکتا رودگری

نشر نگاه معاصر/ چاپ اول/ ۱۳۸۴

ژاک پرور (۱۹۰۰ـ۱۹۷۷) را بیش‌تر با شعرهای فوق‌العاده‌اش می‌شناسیم، شعرهایی نه‌چندان بلند اما پر از احساسات و تصاویر زیبا. با این حال، او علاوه بر شاعری، در نویسنده‌گی هم دستی داشت، نمایش‌نامه و فیلم‌نامه می‌نوشت‌ و داستان‌هایی برای کودکان. از جمله دل‌نشین‌ترین آثاری که او برای بچه‌ها نوشته است کتابی‌ست با نام «قصه‌هایی برای بچه‌های بازی‌گوش.» این کتاب را خانم ناکتا رودگری با عنوان «چگونه خرها خر شدند» به فارسی ترجمه و منتشر کرده‌ است.

«چگونه خرها خر شدند» شامل ۸ داستان خیلی کوتاه است. در هر یک از این داستان‌ها پرور زنده‌گی یک حیوان را دست‌مایه‌ قرار می‌دهد و از آن برای بیان درون‌مایه‌ی مدنظرش استفاده می‌کند، جوری که داستان‌ها حالت نمادین به خود می‌گیرند. البته پیام اخلاقی پرور ــ حتا از نگاه بزرگ‌ترها ــ شعاری و گل‌درشت نیست و در پوسته‌ای از طنز رقیق و دل‌چسب نهفته است. پیام پرور در همه‌ی داستان‌ها ثابت است: دوستی و مهربانی با طبیعت و حیوان‌ها و انتقاد از استثمار و آزار جان‌دارها. شاعر نمی‌تواند با طبیعت نامهربان باشد. پرور عاشقانه دنیای اطراف و حیوانات را ستایش می‌کند و از این‌که انسان‌ها، با بی‌رحمی، از جان‌دارهای دیگر برای تغذیه، سرگرمی، بارکشی، و ... بهره می‌گیرند شکایت دارد. او قصد دارد کودکان را با جهان اطراف‌شان آشتی دهد و آن‌ها را به عشق‌ورزی به طبیعت و مخلوقات اعجاب‌انگیز و ستودنی‌اش دعوت کند.

نقطه‌ی قوت کتاب پرور همان چیزی‌ست که معمولن در شعرهای‌اش هم مشهود است: نگاه بدیع و غیرتکراری. پرور این داستان‌ها را جوری نوشته که با گذشت ده‌ها سال، هنوز خواندنی و دوست‌داشتنی‌اند و کهنه نشده‌اند. طنز ناب و زیرپوستی پرور هم در این میان نقش پررنگی دارد.

با آن‌که «چگونه خرها خر شدند» در اصل برای کودکان نوشته شده، اما مخاطبان با هر سنی می‌توانند با مطالعه‌ی این کتاب ساعتی خوش را بگذرانند و از داستان‌های آن لذت ببرند.

«چگونه خرها خر شدند» کتاب کوتاه و جذابی‌ست و تعجب می‌کنم که چرا آن‌طور که باید و شاید از آن استقبال نشده است. تا آن‌جا که من می‌دانم، این کتاب آخرین بار در سال ۱۳۸۶ تجدید چاپ داشته است. شاید کم‌کاری ناشر و ضعف او در پخش و تبلیغات از عوامل دیده نشدن این کتاب باشند، وگرنه هم پرور طرف‌داران پرشماری در ایران دارد، هم داستان‌های این سبکی پرفروش است. به هر حال، امیدوارم «چگونه خرها خر شدند» بازنشر شود و به دست مخاطبان‌اش برسد.  


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 2 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=260
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
shadi
یک‌شنبه - ۲۳ فروردین ۱۳۹۴
عااااااااااااالیه   smile
امکانات: Email Website

الهام
جمعه - ۱۸ اسفند ۱۳۹۱
درو بر شما
وقتی آدم یک جایی می رسد به چیزی که دوستش داشته و دارد دوست دارد تنها لبخند بزند و آن حس شیرین ش را باخودش به طرزی غیرقابل تکرار ، تکرار کند و لذت ببرد
مثل همین کتاب و آن همه شعر که از ژاک پرور خوانده ام :)

لینک شما را در بلاگم قرار دادم . امیدوارم رضایت داشته باشید
شاد زی
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۷۵۲۱۷ صفحه
مشاهده امروز: ۶۷۴ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۶ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: