نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

شنبه - ۱۹ اسفند ۱۳۹۱

سنگ صبورسنگ صبور

کارگردان: عتیق رحیمی

بازی‌گران: گل‌شیفته فراهانی، حمید جاودان، مسیح مروت

محصول ۲۰۱۲

«سنگ صبور» فیلمی‌ست که عتیق رحیمی، نویسنده‌ی نام‌دار افغان، برپایه‌ی رمانی با همین نام نوشته‌ی خودش آن را ساخته است. فیلم‌نامه‌ی اثر را عتیق رحیمی و ژان کلود کاریر با هم‌کاری هم نوشته‌اند.

متاسفانه، من رمان «سنگ صبور» را نخوانده‌ام، اما با دیدن فیلم آن می‌توانم حدس بزنم که رمان از فیلم بسیار به‌تر و جان‌دارتر است. دلیل این پیش‌داوری‌ام در ساختار فیلم نهفته است. کارگردان اثر در مصاحبه‌ای گفته که فیلم را برای مخاطب غربی نساخته است اما کاملن پیداست که خلاف این حرف واقعیت دارد! «سنگ صبور» برای مخاطبی ساخته شده که فضای افغانستان را نمی‌شناسد و با واقعیات زنده‌گی روزمره‌ی مردم این کشور در سایه‌ی جنگ ناآشناست. به همین دلیل، اثری‌ست اغراق‌آمیز و آمیخته با تخیل، در حالی که بنا به ماهیت‌اش قرار است فیلمی باشد که حقایق تلخ زنده‌گی افغان‌ها را به تصویر می‌کشد. شک دارم که افغان‌ها آن‌چه را در این فیلم ارائه می‌شود تایید کنند. البته این‌طور نیست که همه‌ی ماجراهای فیلم عاری از حقیقت باشند، اما بخش عمده‌ی آن‌ها رنگ تصنع و تکلف گرفته‌اند و به وضعیتی درآمده‌اند که مخاطب غربی دوست دارد آن را ببیند، نه آن‌چه واقعن هست.

فیلم‌نامه‌ی اثر از قوت لازم برخوردار نیست و در بسیاری از جاها کمیت آن می‌لنگد. ضعف فیلم‌نامه به رابطه‌ی منطقی وقایع آسیب رسانده و بعضی از صحنه‌های اصلی فیلم را باورناپذیر ساخته است. صحنه‌های جنگ و تجاوز هم بسیار مصنوعی از کار درآمده‌اند. از این بگذریم که کل ماجرای بیماری کاراکتر مرد فیلم و زنده‌گی نباتی‌اش عجیب و غریب است؛ حتا تصاویر جنگ‌های خیابانی، یورش مجاهدها به منازل، و قتل مردها و زن‌ها هم با آن‌چه از واقعیات جنگ افغانستان می‌دانیم تضاد دارد. اوج ضعف فیلم‌نامه هم به هوش آمدن مرد بیمار در انتهای اثر و تلاش او برای قتل هم‌سرش است. البته از حق نگذریم، صحنه‌های درخشانی هم در فیلم دیده می‌شود که تک‌گویی‌های کاراکتر زن و ماجرای عاشقانه‌ی او با سرباز متجاوز از جمله‌ی آن‌هاست.

جالب این‌جاست که همه‌ی بلاهایی که بر سر مردم می‌آید ــ از قتل و غارت گرفته تا تجاوز و فحشا ـ به خود افغان‌ها مربوط است و هیچ کاراکتر خارجی‌ای در اثر دیده نمی‌شود، در حالی که می‌دانیم دست‌کم از حدود سی سال پیش به این سو یک پای ثابت همه‌ی آوارگی‌ها و رنج‌های ملت افغان نیروهای اشغال‌گر خارجی بوده‌اند.

اگر آثار داستانی نویسنده‌هایی مثل «محمدحسین محمدی» را خوانده باشید، در قیاس آن‌ها با فیلمی مثل «سنگ صبور،» درمی‌یابید که این فیلم چه‌قدر سطحی‌نگر، کلی‌، و ناموفق است. «سنگ صبور» بازسازی روایت‌های کلیشه‌ای‌شده از زنده‌گی افغان‌ها و جنگ‌های دائمی در آن سرزمین است و نتوانسته از بازسازی گفتمان‌های رایج بگذرد و به نگاه بدیع و نوآورانه‌ی خاص خودش برسد.

با گذشت بیش از ده سال از آغاز جنگ جدید در افغانستان، هنوز هم غربی‌ها تشنه‌ی دانستن از این کشور و مردمان آن هستند. با این حال، انگار همیشه تصویری به آن‌ها ارائه می‌شود که با واقعیت هم‌خوانی ندارد، خواه خود افغان‌ها آن را ارائه داده باشند و خواه هنرمندانی از غرب. «سنگ صبور» از لحاظ تکنیکی هیچ چیز خاصی ندارد. فقط محتوای آن است که توجه‌ها را به سمت‌اش جلب کرده و اسم‌اش را سر زبان‌ها انداخته است، و عجب آن‌که محتوای فیلم با آن‌چه در واقعیت گذشته و می‌گذرد فاصله‌ دارد!


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 4 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=261
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
محراب
یک‌شنبه - ۲۷ مرداد ۱۳۹۲
سلام علیکم
نقدی برای فیلم سنگ صبور the patience stone نوشته ام.
مقدمتان گرامی
امکانات: Email Website

سندباد
پنج‌شنبه - ۲۴ اسفند ۱۳۹۱
البته بخش اخر فیلم و به هوش آمدن مرد در متن داستان هم هست
من که داستان رو خوندم بیشتر به نظرم اومد ماجرای ظلم به زن و عدم شناخت درست اون به عنوان یه انسان و نیازهاش باشه اونم در جوامع بسته ،  تا اینکه مسالۀ افعپغانستان و جنگ و... مطرح باشه
امکانات: Email Website

مانا
دوشنبه - ۲۱ اسفند ۱۳۹۱
حتا با دیدن چند صحنه کوتاه از این فیلم هم می شود سطحی بودنش را فهمید
امکانات: Email Website

حسین
دوشنبه - ۲۱ اسفند ۱۳۹۱
متنفرم از آمریکا و دارو دسته اش.
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۷۵۲۱۹ صفحه
مشاهده امروز: ۶۷۶ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۶ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: