نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

سه‌شنبه - ۲۲ اسفند ۱۳۹۱

در تاریکی سی دقیقه بامداد در تاریکی سی دقیقه‌ی بامداد

کارگردان: کاترین بیگلو

بازی‌گران: جسیکا چاستین، جیسن کلارک

محصول ۲۰۱۲

از همان لحظه‌ای که در ۱ مه ۲۰۱۱ چهره‌ی باراک اوباما روی صفحات تلویزیون ظاهر شد و رییس‌جمهور ایالات متحده از کشته شدن دشمن شماره‌ی یک امریکا خبر داد، می‌شد حدس زد که به‌زودی هالیوود دست به کار خواهد شد و فیلم این واقعه را خواهد ساخت. اسامه بن‌ لادن به‌طرزی دراماتیک و واقعن سینمایی به قتل رسیده بود. همین کار سینماگرها را راحت‌تر می‌کرد! به فاصله‌ی حدود یک سال از این اتفاق، فیلم کاترین بیگلو اکران شد. با توجه به این‌که ساخت این فیلم ۱۵۷ دقیقه‌ای پروژه‌ای عظیم و زمان‌بر بوده، می‌شود حدس زد که دست‌اندرکاران به فاصله‌ی فقط چند روز پس از مرگ بن‌ لادن ساخت فیلم را کلید زده‌اند! «در تاریکی سی دقیقه‌ی بامداد» اولین فیلمی بود که درباره‌ی این واقعه‌ی مهم ساخته شد، اما قطعن آخرین‌اش نخواهد بود.

«در تاریکی سی دقیقه‌ی بامداد» آمیزه‌ای‌ست از واقعیت و تخیل. بسیاری از وقایع آن مطابق با واقعیت‌اند و بعضی هم خیالی. حقیقت این است که ساخت فیلمی پلیسی و معمایی درباره‌ی موضوعی که تقریبن همه‌ی دنیا از آن باخبرند کار دشواری‌ست. با وجود این، فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان نسبتن موفق بوده‌اند و توانسته‌اند تعلیق لازم را به کار تزریق کنند. از همه مهم‌تر این‌که، برخلاف رسم معمول هالیوود، هیچ چاشنی عاشقانه‌ای به داستان نزده‌اند و سعی نکرده‌اند با عواملی خارج از چارچوب اصلی ماجرا به فیلم جذابیت بدهند. البته این را هم نمی‌شود انکار کرد که بعضی از خط‌های داستانی فیلم بیش از حد طولانی‌ است و گاهی اوقات چنان غرق روایت جزییات می‌شود که تا مرز کسل‌کننده‌گی پیش می‌رود.

از نقاط قوت فیلم می‌توان به روایت صادقانه‌ا‌ی اشاره کرد که از شیوه‌های سازمان‌های اطلاعاتی و ارتش امریکا ارائه می‌کند. صحنه‌های شکنجه‌ی زندانی‌ها و شیوه‌های اعتراف‌گیری از آن‌ها خیلی خوب و باورپذیر از آب درآمده و کاملن با افشاگری‌های رسانه‌ها و واقعیت‌های لورفته مطابقت دارد. به‌طور کلی، بازسازی ماجراها بسیار حرفه‌ای و دیدنی‌ست. اوج هنرنمایی تیم سازنده در بازسازی حمله به خانه‌ی بن لادن نمود پیدا کرده که واقعن به تصاویر و روایات مستند ارائه‌شده از آن ماجرا طعنه می‌زند و با رسالت فیلم هم‌خوان است.

«مایا،» افسر اطلاعاتی جوان سازمان سی. آی. ای، در کنار تیمی از نظامیان و کارشناسان خبره‌ی جاسوسی و امنیتی، مامور پیدا کردن اسامه بن لادن می‌شود. عملیات جست‌وجو بارها به بن‌بست می‌رسد و خیلی از بالادستی‌ها نیز از پیدا کردن رهبر القاعده ناامید می‌شوند. مایا تعدادی از به‌ترین دوستان‌اش را هم در حملات تلافی‌جویانه‌ی تروریست‌ها از دست داده و حالا علاوه بر وظیفه‌ی شغلی، انگیزه‌ی شخصی هم برای یافتن بن لادن و هم‌دستان‌اش و انتقام‌گیری از آن‌ها دارد. در نهایت، جست‌وجوی ده ساله‌ی مایا و هم‌کاران‌اش نتیجه می‌دهد و کماندوهای امریکایی بن لادن را در مخفی‌گاه‌اش، واقع در ابیت‌آباد پاکستان، می‌کشند.

من «در تاریکی سی دقیقه‌ی بامداد» را دوست داشتم و از دیدن آن لذت بردم.   


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 1 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=263
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
دکتر ریتالین
شنبه - ۱۰ فروردین ۱۳۹۲
من هم از دیدن این فیلم لذت بردم. فیلم در عین داستانی بودن ته مایه ای از فیلمهای مستند و پژوهشی رو هم تو دل خودش داره که اونو جالب تر می کنه.
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۷۵۲۲۱ صفحه
مشاهده امروز: ۶۷۸ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۶ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: