نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

پنج‌شنبه - ۲۴ اسفند ۱۳۹۱

لینکلنلینکلن

کارگردان: استیون اسپیلبرگ

بازی‌گران: دنیل دی‌لوییس، سالی فیلد

محصول ۲۰۱۲

آبراهام لینکلن (۱۸۰۹ـ۱۸۶۵) شانزدهمین رییس‌جمهور ایالات متحده و یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین رییس‌جمهورهای تاریخ امریکاست. لینکلن از تاثیرگذارترین شخصیت‌های سیاسی تاریخ جهان هم هست. او بخش عمده‌ی شهرت و اهمیت‌اش را مدیون نقش پررنگ‌اش در تصویب متمم سیزدهم قانون اساسی امریکا ــ که برده‌داری را ملغا کرد ــ و موفقیت‌اش در خاتمه‌ دادن به جنگ داخلی امریکاست.

جایی در انتهای فیلم «لینکلن،» یکی از سناتورهای جمهوری‌خواه تصویب قانون لغو برده‌داری را «بزرگ‌ترین کار بشر در قرن نوزدهم» می‌خواند. سرتاسر فیلم ۱۵۰ دقیقه‌ای اسپیلبرگ بر مبنای همین یک جمله شکل گرفته و نهایت تلاش کارگردان این بوده که، به شکلی ستایش‌گرانه، کار بزرگ و ماندگار لینکلن را به تصویر بکشد. به همین دلیل است که فیلم فقط چهار ماه آخر زنده‌گی لینکلن را روایت می‌کند و با پرهیز از روایت دیگر وقایع شخصی و سیاسی دوره‌ی او، فقط تلاش خستگی‌ناپذیرانه‌ی او و هم‌راهان‌اش را برای آزادسازی برده‌ها و پایان دادن جنگ بازگو می‌کند.

اسپیلبرگ سعی کرده نشان دهد که نگاه بی‌طرفانه‌ای به موضوع دارد. به همین دلیل، تلاش‌های لینکلن برای خرید رای دموکرات‌ها را هم به تصویر کشیده است. با این حال، به دام اسطوره‌سازی لغزیده و گاهی‌اوقات از دایره‌ی انصاف خارج شده است. در فیلم او لینکلن مردی‌ست باهوش، شجاع، مدبر، تیزبین، مهربان، خانواده‌دوست، و بری از خطا. اسپیلبرگ حتا تطمیع دموکرات‌ها برای دادن رای مثبت به لایحه را هم با این جمله، از زبان یکی از شخصیت‌ها، توجیه می‌کند: «با فساد به تصویب رسید، اما با حمایت پاک‌ترین مرد امریکا.»

با همه‌ی این‌ها، «لینکلن» در ژانر خودش ــ فیلم تاریخی ــ ساخته‌ی موفقی‌ست، به‌خصوص از بعد فنی. جلوه‌های ویژه، بازسازی صحنه‌های جنگ، چهره‌پردازی و بازی بازی‌گرها، و تصویری که از امریکای نیمه‌ی قرن نوزدهم ارائه می‌شود فوق‌العاده است. اصلن مگر می‌شود اسپیلبرگ، آن هم حالا که در اوج پختگی و کاردانی‌ست، فیلم بد بسازد؟!

از اسپیلبرگ در کتابلاگ:

The adventures of TINTIN -

 War Horse


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 0 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=264
ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۸۱۳۱۸ صفحه
مشاهده امروز: ۱۰۷۱ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۳ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: