نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

سه‌شنبه - ۶ فروردین ۱۳۹۲

فارسی بخندفارسی بخند

سپیده سیاوشی

انتشارات ترگمان و نشر قطره/ چاپ اول/ ۱۳۹۰

مجموعه‌داستان «فارسی بخند» کتاب اول خانم سپیده سیاوشی است. این مجموعه به همراه مجموعه‌ی «من ژانت نیستم» نوشته‌ی محمد طلوعی جایزه‌ی هوشنگ گلشیری را به‌عنوان به‌ترین مجموعه‌داستان سال از آن خود کرد. البته اگر بخواهیم این کتاب را با برنده‌گان سال‌های دور جایزه‌ی گلشیری مقایسه کنیم، سرخورده خواهیم شد، اما نباید فراموش کنیم که اولن اوضاع نشر بسیار به‌هم‌ریخته و نابه‌سامان است (و در این شرایط آثار کم‌‌شماری منتشر می‌شوند) و دیگر این‌که «فارسی بخند» اولین کتاب نویسنده‌اش است. در مقام کار اول، «فارسی بخند» اثر نسبتن خوبی‌ست و بارقه‌هایی را از ظهور یک نویسنده‌ی طراز اول نشان می‌دهد.

داستان‌های خانم سیاوشی ساختار حرفه‌ای دارند و کاملن پیداست که نویسنده‌شان هم با اصول تکنیکی داستان‌نویسی آشنایی دارد و هم استعداد نوشتن، اما از بی‌تجربه‌گی و نداشتن نگاه ویژه لطمه می‌بینند. در هیچ‌یک از ۹ داستان این کتاب با سوژه یا زبان یا درون‌مایه‌ای مواجه نیستیم که بارها و بارها در داستان‌های سال‌های اخیر آن‌ها را تجربه نکرده باشیم. درواقع، هیچ داستان درخشانی در کتاب وجود ندارد و هر ۹ داستان مجموعه به‌طرز عجیبی «معمولی» و هم‌سطح‌اند. نویسنده موفق نشده است جهان داستانی خاص خود را خلق کند و مهر نثر و نگاه خود را روی داستان‌های‌اش بزند. داستان‌های او کلاژی تکراری از داستان‌های دو دهه‌ی اخیرند، فقط بزک‌ شده‌اند.

درون‌مایه‌ی اغلب داستان‌های کتاب رابطه‌های شکست‌خورده و بیمار انسان ام‌روزی‌ست، درست همان‌‌طور که در واقعیت می‌بینیم و با آن رودرروی‌ایم. در «فارسی بخند» زوج‌ها، فرزندها و والدین، خواهرها و برادرها، و حتا دوست‌ها از برقراری ارتباط با یک‌دیگر عاجزند و حرف هم را نمی‌فهمند. «دیگری،» به تعبیر ژان پل سارتر، «دوزخ» آن‌هاست، حتا اگر این دیگری نزدیک‌ترین کس‌شان باشد. آن‌ها درگیر خیانت و شانه خالی کردن از مسئولیت‌اند. اگر این مضامین در فرم مناسب قرار می‌گرفتند، داستان‌های کتاب حتمن بسیار به‌تر از آن‌چه اکنون هستند می‌بودند.

سیاوشی موفق نشده تنش‌ها و کنش‌های لازم را در داستان‌های‌اش بپروراند و اغلب آن‌ها در سطح مانده‌اند. بزرگ‌ترین ضربه را پی‌رنگ‌های بیش از حد دم‌دستی و سرهم‌بندی‌شده به داستان‌ها زده‌اند. به‌عنوان مثال، داستان «گم‌شده» که پتانسیل تبدیل به یک داستان ماندگار را داشته به همین شیوه هدر رفته است. در این داستان کودکی گم شده و خانواده‌اش درگیر یافتن او هستند، اما، درست در جایی که باید داستان اوج بگیرد، یک‌دفعه سروکله‌ی زنی پیدا می‌شود که دست کودک گم‌شده را در دست دارد و همه‌چیز را ختم به خیر می‌کند و البته فاتحه‌ی داستان را هم می‌خواند! در داستان «قرمز خاکی» تغییر بی‌منطق نظرگاه وظیفه‌ی به سقوط‌کشیدن داستان را به عهده می‌گیرد و در داستان «خوبی عزیزم» چالشی که می‌توانسته نقطه‌ی قوت داستان باشد با خودکشی کاراکتر زن از تک و تا می‌افتد. به همین منوال، اغلب داستان‌ها از اوج‌گیری بازمی‌مانند.

سه داستان کتاب ــ «فارسی بخند،» «همه‌ی زن‌ها شبیه به هم‌اند،» و نیمی از «قرمز خاکی» ــ از نظرگاه راوی مرد نوشته شده. من اعتقاد دارم راوی اول شخص باید هم‌جنس با نویسنده باشد و داستان موفقی را به یاد نمی‌آورم که راوی آن جنسیتی متفاوت با جنسیت نویسنده‌اش داشته باشد. جنسیت جهان‌بینی افراد را اساسن تغییر می‌دهد. وقتی نویسنده‌ای ــ آن هم نویسنده‌ی بسیار جوانی مثل خانم سیاوشی ــ راوی‌ای انتخاب می‌کند که جنسیتی مخالف با جنسیت خودش دارد، خیلی طبیعی‌ست که کمیت داستان‌اش بلنگد و نتواند جزییات و ریزه‌کارهای‌ها را، اصطلاحن، «دربیاورد.»

۸ داستان از ۹ داستان کتاب رئالیستی‌اند و فقط داستان «برف» جنبه‌های فراواقعی دارد. این نشان می‌دهد که سیاوشی نویسنده‌ای‌ست که به روایت زنده‌گی روزمره و پررنج انسان‌ها بیش‌تر راغب است تا خلق جهان‌های خیالی و تمثیلی. براساس سلیقه‌ی من، داستان‌های «از آخر به اول» و «تاریکی» شاخص‌ترین داستان‌های کتاب‌اند، اولی به‌دلیل فضاسازی و کنش‌آفرینی موفق‌اش و دومی به‌خاطر تصویر جدیدی که از خیانت و واکنش به آن ارائه می‌کند.

گمان می‌کنم آثار بعدی خانم سیاوشی حرف‌های بیش‌تری برای گفتن داشته باشند. امیدوارم دریافت جایزه‌ی گلشیری انگیزه و اشتیاق سیاوشی را بیش‌تر کند تا از شتاب‌زده‌گی بپرهیزد و با وسواس و حوصله‌ی بیش‌تری بنویسد.  


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 2 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=268
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
سینا
جمعه - ۲۱ تیر ۱۳۹۲
کاملا با شما موافقم
امکانات: Email Website

این نظر به صورت خصوصی نوشته شده است و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده می باشد.

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۸۱۳۹۲ صفحه
مشاهده امروز: ۱۱۴۵ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۲ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: