نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

چهارشنبه - ۷ فروردین ۱۳۹۲

پیر چنگیپیر چنگی و چند حکایت دیگر

برگرفته از مثنوی/ مولانا جلال‌الدین رومی

به‌اهتمام دکتر سید صادق گوهرین

انتشارات امیرکبیر/ چاپ اول/ بی‌تا (احتمالن ۱۳۳۴)

«جلال‌الدین محمد ابن سلطان‌العلما بها‌ء‌الدین محمد ابن حسین‌ ابن احمد خطیبی بکری بلخی،» که اغلب او را با نام‌های «مولوی» و «مولانا» و ـ در آن‌سوی آب‌ها ـ «رومی» می‌شناسند، از بزرگ‌ترین و تواناترین گوینده‌گان همه‌ی دوران‌ها و خورشید فروزان آسمان ادبیات فارسی است. صحبت از حال و قال مولانا موضوعی نیست که در مجال این نوشته بگنجد و جستارها و یادداشت‌های مفصل و جداگانه‌ای می‌طلبد. در این سال‌ها هم، خوش‌بختانه، منابع کافی در شرح زنده‌گی و مقامات او منتشر شده و به‌جرئت می‌توان گفت چنان که به او پرداخته شده به هیچ گوینده و سراینده‌ی پارسی‌گوی دیگری پرداخته نشده است. کتاب‌هایی که طی اعصار درباره‌ی مولانا نوشته شده بی‌شک کتاب‌خانه‌ی بزرگی را تشکیل می‌دهند.

از بین آثار پرشمار و گران‌بهای مولانا «مثنوی معنوی» او از ارج و قرب ویژه‌ای برخوردار است و به تصدیق سخن‌شناسان نه‌تنها والاترین کار او که یکی از بزرگ‌ترین آثار تاریخ ادبیات فارسی و از عالی‌ترین محصولات ذوق و اندیشه‌ی بشری‌ست. مثنوی در شش جلد، مشتمل بر ۲۵۶۳۲ بیت، است و در بحر رمل محذوف سروده شده‌ است. شعرهای این کتاب، به‌معنای واقعی ترکیب، «سهل و ممتنع» هستند. عامه‌ی کتاب‌خوان‌ها اغلب حکایات مثنوی را ساده و قابل فهم می‌دانند و با خواندن آن‌ها گمان می‌کنند درک کاملی از محتوای‌شان به دست آورده‌اند، در حالی که مثنوی پر است از صناعات ادبی و اصلاحات و رموز صعب صوفیانه و عارفانه و درک ظرایف و طرایف آن نیاز به معلومات فراوانی دارد. به همین دلیل، به‌تر است اشعار مثنوی را با تفسیرهای معتبر و فاضلانه خواند تا بیش‌تر از این شاه‌کار بی‌هم‌تا لذت برد و آموخت.

گزیده‌ها و خلاصه‌های بی‌شماری از مثنوی منتشر شده است، اما وقتی نام استاد زنده‌نام صادق گوهرین در میان است، بدیهی‌ست که کار او یک سروگردن از آثار مشابه بالاتر باشد. «پیر چنگی» به‌انتخاب دکتر گوهرین از اولین آثار مجموعه‌ی «شاه‌کارهای ادبیات فارسی» انتشارات امیرکبیر بود. شاید به همین دلیل است که سطح آن از جلدهای متاخر این مجموعه بالاتر است و برخی از حواشی و توضیحات آن برای مخاطب غیرمتخصص اندکی سنگین و دیریاب است. در کتاب «پیر چنگی» هفت حکایت از مشهورترین و به‌ترین حکایات مثنوی انتخاب شده و شرح داده شده است. این حکایات عبارت‌اند از: «بازرگان و طوطی،» «پیر چنگی،» «محتسب و مست،» «قصه‌ی اعرابی درویش و زن‌اش،» «موسی و شبان،» «قصه‌ی وکیل صدر جهان،» و «یاری خواستن حلیمه از بتان.» البته نام حکایات بسیار طولانی‌تر است و من آن‌ها را با اسامی کوتاه و آشناتری یاد کرده‌ام.

با آن‌که من این حکایات را در دورانی که دانش‌جوی رشته‌ی ادبیات فارسی بودم بارها و بارها خوانده‌ام، از بازخوانی‌شان هرگز سیر نمی‌شوم و هر بار نکته‌ها و لذت‌های تازه‌ای انتظارم را می‌کشد. مولانا دریایی‌ست که هر چه از آن می‌نوشی تشنه‌تر می‌شوی. در آینده‌ی نزدیک، آثار و کتاب‌های بیش‌تری از و درباره‌ی این شاعر و فیلسوف و عارف گران‌قدر در کتابلاگ معرفی خواهم کرد.

از مجموعه‌ی شاه‌کارهای ادبیات فارسی در کتابلاگ:

-         حسنک وزیر (از تاریخ بیهقی)

-         بایزید و جنید (از تذکرة‌الاولیا)

درباره‌ی مولانا در کتابلاگ:

-         سفرنامه‌ی تصویری قونیه


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 1 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=269
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
نسرین قربانی
چهارشنبه - ۷ فروردین ۱۳۹۲
سلام و سال نو مبارک. ممنون از معرفی کتاب.

پاسخ کتابلاگ
ممنون خانم قربانی گرامی، عید شما مبارک.
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۸۱۳۹۳ صفحه
مشاهده امروز: ۱۱۴۶ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۲ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: