نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

پنج‌شنبه - ۱۵ بهمن ۱۳۸۸

 «جی. دی. سلینجر» هفته‌ی گذشته مرد و به تمام حرف و حدیث‌ها درباره‌ی زنده‌گی خصوصی‌اش پایان داد. پیش از این، مهم‌ترین نکته‌ای که درباره‌ی او وجود داشت عزلت‌نشینی و گوشه‌گیری‌اش بود. هیچ یادداشتی درباره‌ی سلینجر و آثارش نوشته نمی‌شد مگر این‌که نویسنده نقبی هم به زنده‌گی اسرارآمیز و پنهانی او بزند. او خود عقیده‌ی داشت: «احساس گم‌نامی و ابهام دومین دارایی ارزش‌مندی‌ست که به نویسنده به عاریت داده شده.» باری، هر چیز که پوشیده باشد، لاجرم، کنج‌کاوی برانگیز است - و، به‌جرات، می‌توان ادعا کرد که این تز عجیب و غریب به شهرت و محبوبیت سلینجر کمک بزرگی کرد.
اکنون، این پیرمرد امریکایی دیگر نه نفس می‌‌کشد و نه می‌نویسد. دیوارهای آن خانه‌ی معروف، در شهر کورنیش ایالت نیوهمپشایر، هم دیگر کسی را نخواهند دید که از آن‌ها بالا می‌کشد تا بل‌که برای لحظه‌ای کاشانه‌ی نویسنده‌ی محبوب‌اش ـ یا، شاید، خود او ـ را برانداز کند. ما هستیم و سی و اندی داستان کوتاه و بلند و یک رمان دوست‌داشتنی، مگر این‌که معجزه‌ای رخ دهد و آقای نویسنده مرده‌ریگی داشته باشد که به دست هواخواهان پرشور او برسد.
از قضا، مرگ سلینجر مصادف شد با انتشار برگردان فارسی جدیدی از ده داستان کوتاه او: «من دیوونه‌ام،» «طغیان علیه خیابان مدیسون،» «آخرین روز آخرین مرخصی،» «سربازی در فرانسه،» «غریبه،» «برادران واریونی،» «ملودی بلو،» «دختری که می‌شناختم،» «این ساندویچ مایونز ندارد،» و «گروه‌بان احساساتی.» این داستان‌ها در کتابی با نام «این ساندویچ مایونز ندارد،» توسط نشر افق، در ۲۳۵ برگ، و با بهای ۵۵۰۰ تومان منتشر شده‌اند. ترجمه‌ی کتاب کار دو خانم جوان است: «سارا آرامی» و «مرجان حسنی‌راد.»
هم‌این ابتدا خیال‌تان را راحت کنم! همه‌ی داستان‌های این کتاب، پیش از این، به فارسی ترجمه و منتشر شده بودند. اگر «نغمه‌ی غم‌گین» (با ترجمه‌ی امیر امجد و بابک تبرایی) و «هفته‌ای یه بار آدمو نمی‌کشه» (با ترجمه‌ی امید نیک‌فرجام و لیلا نصیری‌ها) را دارید، لازم نیست این کتاب را بخرید، اما چون‌آن‌چه غیر از این است، «این ساندویچ مایونز ندارد»  پیش‌نهاد خوبی برای این روزهاست که سلینجرخوانی وسوسه‌برانگیزتر شده است.
بیش‌تر داستان‌های کتاب ـ اگر دقیق‌تر بگویم، شش داستان آن ـ حول زنده‌گی دو نفر از اعضای خانواده‌ی «کالفیلد» می‌گذرد، یعنی «هولدن» و «وینسنت.» کسانی که «ناتور دشت» را خوانده‌اند ممکن است گمان کنند که این داستان‌ها مربوط به بعد از نشر این رمان هستند ـ خواهم گفت چرا ـ اما چون‌این نیست! همه‌ی آن‌ها پیش از انتشار رمان معروف سلینجر در نشریات ادبی منتشر شده‌اند و می‌توان این‌طور گفت که سلینجر با نوشتن آن‌ها، درواقع، برای نوشتن «ناتور دشت» زورآزمایی و تجربه‌اندوزی می‌کرده است. به‌‌ترین گواه برای این ادعا دو داستان نخستین کتاب هستند. کاراکتر اصلی «من دیوونه‌ام» و «طغیان علیه خیابان مدیسون» هولدن کالفیلد است. دقیقن، هم‌آن هولدنی که بعدها سر و کله‌اش در «ناتور دشت» پیدا می‌شود. البته، شخصیت او در این‌جا هنوز یک شخصیت دینامیک و کامل نیست و بیش‌تر به یک طرح اولیه از هولدن «ناتور دشت» شباهت دارد. جالب این‌جاست که اتفاقات این دو داستان کوتاه هم در رمان سلینجر پرداخته‌تر و گسترده‌تر مورد استفاده قرار گرفته‌اند.
«من دیوونه‌ام» شرح اخراج هولدن از مدرسه‌ی شبانه‌روزی‌ست، روی‌دادی که استارت و پی‌ریزنده‌ی تمام پلات «ناتور دشت» است. او به دیدن «اسپنسر» پیر، معلم تاریخ‌اش، می‌رود و پس از آن سوار قطار می‌شود و به خانه‌ی‌شان در نیویورک بازمی‌گردد. در «ناتور دشت» هم چون‌این اتفاقی می‌افتد و هولدن در سرگردانی‌های‌اش سری به خانه‌ی یکی از معلم‌های‌اش می‌زند. البته این دو معلم و ماجراهایی که در خانه‌ی هر یک برای او رخ می‌دهد تفاوت‌هایی دارند، اما چارچوب پیش‌آمدها هم‌سان است، هم‌آن‌طور که جزییات دیگری هم با آن‌‌چه در «ناتور دشت» نقل می‌شود فرق دارند. «طغیان علیه خیابان مدیسون» هم شرح یکی از سبک‌سری‌هایی‌ست که در «ناتور دشت،» به‌و‌فور، از هولدن سر می‌زند.
چهار داستان دیگر، مستقیم و غیرمستقیم، به کالفیلدها مربوط‌اند، بیش‌تر به وینسنت و کم‌تر به هولدن. این داستان‌ها «آخرین روز آخرین مرخصی،» «سربازی در فرانسه،» «غریبه،» و «این ساندویچ مایونز ندارد،» هستند. در سه داستان اول «بیب،» دوست و هم‌رزم وینسنت، نقش مهمی دارد. به روایتی، از دید اوست که به‌زنده‌گی وینسنت پرداخته و ماجراهای عشق‌ها و، نهایتن، کشته‌شدن او روایت می‌شود. در «این ساندویچ مایونز ندارد،» خود وینسنت راوی داستان است و به شرح ماجرایی در بحبوحه‌ی جنگ می‌پردازد.
در بازه‌ی بزرگ‌تر، پررنگ‌ترین درون‌مایه‌ای که در داستان‌های کتاب دیده می‌شود نشان دادن زشتی‌های جنگ و انتقاد از آن است. به غیر از داستان‌های مربوط به کالفیلدها، «گروه‌بان احساساتی» و «دختری که می‌شناختم» هم پلات‌های مرتبط با جنگ دارند و، با ایجاد کنتراست تکراری اما همیشه‌ زیبا بین عشق و جنگ، تلاش می‌کنند هول‌ناکی و پوچی آن‌را عریان‌تر و تاثیرگذارتر به نمایش بگذارند.
در داستان‌های مربوط به کالفیلدها وینسنت در جنگ کشته می‌شود و هولدن مفقودالاثر، در حالی که هر دوی آن‌ها در «ناتور دشت» حضور دارند و هولدن در رمان کم‌تر از آن‌چه در این داستان‌ها می‌بینیم سن دارد. از این جهت گفتم که خواننده‌‌ی ناآگاه ممکن است گمان کند این داستان‌های کوتاه مربوط به پس از نگارش رمان «ناتور دشت» هستند.
«برادران واریونی» و «ملودی بلو» نه به جنگ ارتباط دارند و نه به کالفیلدها، اما از زیباترین داستان‌های کتاب هستند. «ملودی بلو» نغمه‌ی غم‌گینی‌ست از زمانی که در ایالات متحده میان سیاه و سفیدها تبعیض فراوانی وجود داشت و بیمارستان‌های خصوصی حتا از پذیرش سیاه‌پوستان رو به موت خودداری می‌کردند. «برادران واریونی» ماجرای دو برادر است که در موسیقی شهرتی به هم می‌زنند و یکی از آن‌ها قربانی آن دیگری می‌شود، هم در رسیدن به علاقه‌های‌اش و هم در این‌که، به اشتباه، به تاوان شیادی برادرش کشته می‌شود.
اگر بخواهم یک نظر کلی درباره‌ی داستان‌های کتاب بدهم، باید بگویم که داستان‌هایی متوسط هستند و، به‌ هیچ وجه، به پای شاه‌کاری مثل «ناتور دشت» نمی‌رسند. این نکته، در تناقض با این واقعیت نیست که این داستان‌‌ها فضاسازی، لحن و پلات‌های قدرت‌مند و بسیار دوست‌داشتنی دارند و خواندن‌شان برای مخاطبان لذت‌بخش است. به‌خصوص، برای آن‌ها که سلینجر را چون یک اسطوره می‌پندارند.
من درباره‌ی دقت ترجمه‌ی کتاب صاحب صلاحیت نظر دادن نیستم، اما فارسی کتاب می‌توانست بسیار به‌تر از آن‌چه اکنون هست باشد. متاسفانه، ویراستار کتاب از اصول نگارشی و ویرایشی آگاهی نداشته و تاثیر منفی خود را به کار دو مترجم جوان تزریق کرده است. نقطه‌گذاری کتاب سرتاسر غلط و ناهم‌گون است و زبان آن، بی‌دلیل، بین زبان گفتار و نوشتار نوسان می‌کند. پانویس‌ها شعور خواننده را دست‌کم گرفته‌اند و هر نکته‌ی بدیهی را برای او توضیح می‌دهند، از جمله یادآوری می‌کنند که «وین» پای‌تخت اتریش است و «اس اس» نیروهای حزب نازی‌اند، «جین» نوشیدنی‌ست و «بلندی‌های بادگیر» را «امیلی برونته» نوشته است! بگذریم از گرته‌برداری‌ها و این‌که حتا تعداد داستان‌های سلینجر در پشت کتاب به اشتباه ذکر شده است. در اصل، این‌ خطاها کار مترجمان جوان کتاب است، اما چون نام یک ویراستار در شناس‌نامه‌ی کتاب ذکرشده باید همه‌ی آن‌ها را به پای او نوشت. واقعن، حیف است که کتابی چون‌این خواندنی قربانی بی‌سوادی ویراستار شود.

::: یادداشت بعدی کتابلاگ:  معرفی «سرزمین هرز» با ترجمه‌ی «بهمن شعله‌ور.»


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 0 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=27
ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۷۵۲۲۲ صفحه
مشاهده امروز: ۶۷۹ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۶ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: