نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

یک‌شنبه - ۱۱ فروردین ۱۳۹۲

جانگوی آزادشده جانگوی آزادشده

کارگردان: کوئنتین تارانتینو

بازی‌گران: لئوناردو دی‌کاپریو، کریستوفر والتس، جیمی فاکس، ساموئل ال. جکسن

محصول ۲۰۱۲

تارانتینو به‌ترین فیلم‌های معمولی و روشن‌فکرانه‌ترین فیلم‌های عامه‌پسند را می‌سازد! «جانگوی آزادشده» هم از این قاعده مستثنا نیست. سوای ویژه‌گی‌های سبکی ــ که در فیلم‌نامه‌ها و صحنه‌پردازی‌ها و ساختار فیلم‌های او حضور دائم دارد ــ انگار تارانتینوی بعد از «پالپ‌فیکشن» همیشه دنبال ساختن یک «پالپ‌فیکشن» دیگر در قالب جدید بوده است؛ البته او فیلم‌های دیدنی و خوبی هم ساخته، اما هم‌چنان «پالپ‌فیکشن» قله‌ی کار اوست و چنان فیلم خوبی‌ست که حتا خود او هم موفق نشده نظیرش را بسازد!

«جانگو» هم با همان طنز آمیخته با خشونت تارانتینویی آغاز می‌شود، با حادثه‌ای که در آن اولین قتل داستان با شوخ‌طبعی و ظرافت قاتل آمیخته است. این طنازی در قتل‌های دیگر هم ادامه می‌یابد و کنتراست خشونت و لاغ را در داستان شکل می‌دهد. مثل فیلم «لینکلن، » «جانگوی آزادشده» هم به موضوع برده‌داری می‌پردازد، البته از زاویه‌ای متفاوت. کلن ام‌سال فیلم‌های موفق هالیوود یا وقایع‌نگارانه بودند یا تاریخی.

جذابیت «جانگوی آزادشده» برای من تصویرسازی درخشان تارانتینو از امریکای نیمه‌ی قرن نوزدهم بود، اما خود فیلم آن‌چیزی نبود که انتظار داشتم. فکر می‌کردم جانگو خیلی به‌تر از آن‌چه اکنون هست باشد، اما ملغمه‌ای بود از موتیف‌ها و پی‌رنگ‌های فیلم‌های قبلی تارانتینو، به‌خصوص «بیل را بکش.»

«جانگوی آزادشده» ظرفیت ۱۶۵ دقیقه را نداشته و بسیاری از جاها از نفس افتاده است. بخش عمده‌ی فیلم کاملن پیش‌پینی‌پذیر است و بیننده می‌تواند ماجراها را حدس بزند. بنابراین، فقط به انتظار دیدن آن‌چه از قبل توقع داشته می‌نشیند و از لذت هیجان و غافل‌گیری محروم می‌شود. این ضعف را، لااقل در آثار تارانتینو، نمی‌شود نادیده گرفت. فیلم‌نامه‌ی اثر هم تعلیق و قوت لازم را ندارد. به‌ویژه، آن هفت‌تیرکشی‌های یک‌سوم پایانی ماجرا حتا با منطق تارانتینویی هم زیادی فانتزیک و اغراق‌آمیز است. این صحنه‌ها حتا به پای صحنه‌های جنگ با شمشیر در «بیل را بکش» هم نمی‌رسند.

به عقیده‌ی من، «جانگوی آزادشده» در کارنامه‌ی تارانتینو بیش‌تر هم‌سطح فیلم «حرام‌زاده‌های لعنتی»ست. با این حال، تارانتینو همیشه لذت‌بخش است. کارهای متوسط او هم از به‌ترین کارهای کارنامه‌ی بسیاری از کارگردان‌ها جذاب‌ترند!


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 0 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=271
ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۷۵۱۸۹ صفحه
مشاهده امروز: ۶۴۶ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۴ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: