نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

سه‌شنبه - ۳ اردیبهشت ۱۳۹۲

امروز شنبهامروز شنبه

یوسف انصاری

انتشارات افراز/ چاپ اول/ ۱۳۹۰

«امروز شنبه» اولین مجموعه‌داستان یوسف انصاری (متولد ۱۳۶۲) است. این مجموعه ۸ داستان کوتاه را در ۱۱۰ صفحه شامل می‌شود: «برف،» «احساسی که فقط یک آرایش‌گر می‌تواند تجربه کند،» «عروسی،» «امروز شنبه، فهمیدم ناصر مردی که فکر می‌کردم نیست،» «کله‌ی گنجشک،» «دیوار به دیوار،» «سگسار،» و «اسماعیل.»

با خواندن همان یکی دو داستان اول کتاب می‌فهمیم با نویسنده‌ای حرفه‌ای و کارآشنا سروکار داریم، نویسنده‌ای که عرصه‌ی کارش و ابزار آن را به‌خوبی می‌شناسد و داستان‌های‌اش اسطقس دارند. نقطه‌ی قوت کار یوسف انصاری فضاسازی‌های درخشان او و کاراکترهای خاصی‌ست که می‌آفریند و به بازی می‌گیرد. شخصیت‌های داستان‌های او هویت خاص خودشان را دارند و از قالب‌های کلیشه‌ای و مرسومی که معمولن در داستان‌های نویسنده‌های جوان دیده می‌شود فاصله دارند. فضاسازی‌های‌اش هم جان‌دار و جذاب‌اند و خواننده را گیر داستان می‌کنند.

با وجود این، به نظر من، اغلب داستان‌های مجموعه، به‌رغم نقاط قوت‌شان، از اوج گرفتن بازمانده‌اند و به داستان‌هایی معمولی فروکاهیده‌‌اند. این نقطه‌ی ضعف دقیقن از همان‌ جایی نشئت گرفته که یکی از نقاط قوت داستان‌ها هم هست! منظورم پلات یا پی‌رنگ داستان‌هاست. انصاری از پلات‌های خطی و ساده اجتناب کرده و روی ماجراهایی دست گذاشته که ابعاد و گستره‌ی زمانی وسیعی دارند. وقایع خاصی که او برای داستان‌های‌اش انتخاب کرده از نویسنده‌ای بااستعداد و خلاق حکایت دارند که به‌خوبی می‌تواند از قوه‌ی تخیل‌اش برای پروراندن کشمکش‌ها و خط و ربط‌های داستانی استفاده کند. با این حال، او قربانی تجربه‌ی کم‌اش شده و اغلب پی‌رنگ‌ها به‌خاطر ضعف‌های کوچکی که دارند نتوانسته‌اند قوام لازم را پیدا کنند.

پرداخت پلات‌ها به قوت خود آن‌ها نیست. درواقع، نویسنده خمیرمایه‌ها را خوب ساخت و پرداخت کرده اما موفق نشده آن‌ها را به شکل‌های مطلوب دربیاورد. فاکت‌ها و سرنخ‌هایی که طی ماجراها ارائه می‌شود در میانه و انتهای داستان‌ها رها می‌شود و داستان مسیر دیگری را پیش می‌گیرد. این ضعف گاهی به گنگی می‌انجامد و گاهی به ناپخته‌گی. پلات‌ها نمی‌توانند به اندازه‌ی کافی ماجراها را روشن کنند. کمیت چفت و بست‌‌ها می‌لنگد و داستان افت می‌کند. مثلن، در «برف» رابطه‌ی سقوط ماشین آقا معلم به ته دره و یافتن جسد او در چاه ابهام دارد؛ در «امروز شنبه فهمیدم...» حضور ناصر در ترکیه و عکس‌العمل او به وقایع کمی دور از ذهن است؛ «اسماعیل» هم چرایی شرایط برادر راوی و عکس‌العمل خود او را خوب مشخص نمی‌کند. آن صحنه‌ی حضور در بیمارستان، در اول داستان، هم حسابی گنگ است.

«برف» قصه‌ی معلمی‌ست که بین حقیقت و دروغ گیر می‌افتد و جان‌اش را سر بزدلی و شرافت‌اش (چه ترکیب غریبی!) از دست می‌دهد. «احساسی که فقط یک آرایش‌گر می‌تواند تجربه کند» از داستان‌های خوب کتاب است. در این داستان از خلال پنجره‌ی کوچکی که نویسنده باز می‌کند چشم‌اندازی از زنده‌گی کاراکترها نمایان می‌شود و خواننده می‌تواند فضاهای خالی را با تخیل‌اش پر کند. داستان بازگوکننده‌ی زنده‌گی مرد میان‌سالی‌ست به‌نام داود که در مخمصه‌ی رابطه‌اش با زنی به‌نام مریم گیر کرده و در رنج روزمره‌گی. «عروسی» حکایت مردی‌ست مرموز با رفتار و سرگذشتی عجیب، مردی که مستخدم مدرسه‌ی دخترانه است اما هرگز ازدواج نکرده است.  «امروز شنبه، فهمیدم ناصر مردی که فکر می‌کردم نیست» از داستان‌های هدررفته‌ی مجموعه است. این داستان می‌توانسته به یکی از به‌ترین داستان‌های دهه‌ی اخیر تبدیل شود اما متاسفانه این‌طور نشده. داستان از زنده‌گی زن و مردی سخن می‌گوید که درگیر ماجرایی به‌غایت افسون‌وار می‌شوند و هیچ راه خلاصی نمی‌یابند. «کله‌ی گنجشک» و «دیوار به دیوار» از داستان‌های ضعیف مجموعه‌اند. اولی حکایتی‌ست از پسری که در شش‌ ساله‌گی هنوز زبان باز نکرده و دیگری داستانی‌‌ست از پشت میله‌های زندان. «سگسار» از مردی می‌گوید که طی یک سلسله وقایع هراس‌ناک و ابهام‌آلود به سگ تبدیل می‌شود، مثل مشد حسن که گاو شد. «اسماعیل» هم روایتی‌ست از بازگشتی بعد از ۳۵ سال، بازگشتی به جست‌وجوی گذشته و البته بدون هیچ امید.

به‌نظر من داستان «عروسی» به‌ترین داستان کتاب است. شخصیت‌ «غلام‌علی» و سرگذشت او واقعن خوب از آب درآمده و جوری‌ست که مدت‌ها در یاد خواننده خواهد ماند، درست مثل کاراکترهای داینامیک یک رمان.

نمی‌خواهم از کلمه‌ی «تاثیر» استفاده کنم، اما کاملن پیداست که دلبسته‌گی یوسف انصاری به جهان داستانی «غلام‌حسین ساعدی» در ناخودآگاه او جاگیر شده و تاثیرش را روی سوژه‌ها و فرم‌های داستان‌های او گذاشته است. بخشی از این تاثیر به فضایی بازمی‌گردد که نویسنده از تبریز و زنده‌گی مردمان آن می‌آفریند. شهر تبریز و مکان‌های اطراف آن تقریبن در همه‌ی داستان‌ها حضور دارند و بستر اتفاقات و ماجراها هستند. این حضور حضوری موثر و بنیادی‌ست، جوری که خیلی‌وقت‌ها هویت تبریز و آدم‌های آن با هویت داستان گره خورده است. دیگر تاثیری که به نظر می‌رسد انصاری از ساعدی گرفته است فضاها و رویدادهای وهم‌آلودی‌ست که در اثر دیده می‌شود. دست‌کم نیمی از داستان‌های مجموعه فضاها و آدم‌هایی دارند که غرق خیال و توهم‌اند و از مرز بین واقعیت و فراواقعیت عبور کرده‌اند. هراس ناشناخته‌ای که در کارهای ساعدی موج می‌زند و انگار همه‌جا پراکنده است در داستان‌های انصاری هم هست و مثل باد می‌وزد، هراس و دل‌هره‌ای که گاهی فقط حس قریب‌الوقوع بودن فاجعه را در خود دارد و گاهی پیش‌قراول خود فاجعه است.

«امروز شنبه،» در مقام کتاب اول، اثر قابل توجه و امیدوارکننده‌ای‌ست. مطمئن‌ام کارهای بعدی نویسنده یک سروگردن بالاتر از این داستان‌ها خواهند بود.


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 3 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=279
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
R2W
یک‌شنبه - ۸ اردیبهشت ۱۳۹۲
چهارشنبه های یکی در میان داستان کوتاه
"دو تا آیینه"
وحید شیخ احمد صفاری
به همراه یادداشتی بر این داستان.
با معرفی مجموعه داستان "زندگی طبق خواسته تو پیش می رود"

دو هفته اخیر ویترین ادبیات داستانی دو هفته اخیر
امکانات: Email Website

نسرین قربانی
چهارشنبه - ۴ اردیبهشت ۱۳۹۲
سلام و خسته نباشید. آقای انصاری از دوستان من هستند و درجلسه ی نقد کتابشان شرکت داشتم. با نقدتان درمورد کتاب موافقم.
امکانات: Email Website

نعمت‌اللهی
چهارشنبه - ۴ اردیبهشت ۱۳۹۲
من فکر می کنم باید  این حق را برای نویسندگان (خصوصاً نویسندگان جوان) قائل باشیم که اجازه دهیم با افزایش سن و مطالعه‌ی بیشتر و تغییر نوع نگاه به زندگی و البته کسب تجارب جدیدتر و غنی‌تر، به درجات متعالی‌تر اندیشه و تفکر و بالطبع زبردستی افزونتر و چیرگی بیشتر در کارشان نایل گردند
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۸۱۳۸۳ صفحه
مشاهده امروز: ۱۱۳۶ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۲ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: