نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

سه‌شنبه - ۱۱ تیر ۱۳۹۲

طاهره، طاهره‌ی عزیزمطاهره، طاهره‌ی عزیزم

نامه‌های غلام‌حسین ساعدی به طاهره کوزه‌گرانی

نشر مشکی/ چاپ اول/ ۱۳۸۸

معمولن نامه‌هایی که از نویسنده‌های بزرگ باقی مانده‌اند نامه‌های خواندنی و مهمی هستند و باعث می‌شوند آگاهی دقیق و موثقی از سرگذشت آن نویسنده، عقایدش، دوستی‌ها و دشمنی‌های‌اش، و روند خلق آثارش حاصل شود. اما، صادقانه بگویم، «طاهره، طاهره‌ی عزیزم» هیچ دریچه‌‌ی ارزشمندی به دنیای پیچیده و عجیب غلام‌حسین ساعدی باز نمی‌کند. این کتاب شامل ۴۱ نامه است، نامه‌هایی عاشقانه که ساعدی آن‌ها را طی سال‌های ابتدای دهه‌ی سی تا اواسط دهه‌ی چهل شمسی نوشته‌ است. ساعدی دل‌باخته‌ی «طاهره،» دختر هم‌سایه‌شان، بوده و این عشق را تا دم مرگ با خود حفظ کرده است. عشق طاهره و ساعدی هیچ‌وقت به وصال نرسیده و همیشه ناکام بوده است. با این حال، ظاهرن این دو نفر سال‌های سال رابطه‌شان را از طریق نامه و تلفن و دیدارهای گه‌گاه حفظ کرده‌اند.

از وجود چنین نامه‌هایی اطلاع متقنی در دست نبود؛ بعد از فوت طاهره کوزه‌گرانی، نامه‌های ساعدی در میان مرده‌ریگ این زن پیدا شد و چندی بعد به چاپ رسید.

زبان و نثر نامه‌های ساعدی به طاهره در اغلب موارد شلخته و آبکی و بیش از حد رمانتیک است و با زبان و نثر نوشته‌های رسمی او زمین تا آسمان تفاوت دارد. محتوای اغلب نامه‌ها مشابه است: ابراز عشق و دوستی و وفاداری، ستایش از زیبایی طاهره و شکوه از دوری، تقاضای پاسخ به نامه‌ها، و شرح مختصری از وقایع روزمره.

محتوای نامه‌ها تناقض‌آمیز است. گاهی به نظر می‌رسد عشق طاهره و ساعدی عشق دوطرفه‌ای‌ست، اما مدام با بی‌محلی‌های طاهره و التماس‌های بی‌پایان ساعدی به او برای نوشتن پاسخ نامه‌ها مواجه می‌شویم. از خلال نامه‌ها نمی‌توان به اطلاعات بیش‌تری دست یافت. مثلن، نمی‌فهمیم چرا این دو به هم نرسیدند. گردآورنده و ناشر کتاب هم توضیح روشن‌گری در این باره نداده‌اند و به چاپ نامه‌ها و یک سری اطلاعات کلی اکتفا کرده‌اند.

قاعدتن باارزش‌ترین وجه این نامه‌ها باید توضیحات ساعدی درباره‌ی وقایع زنده‌گی و نوشته‌های‌اش باشد؛ قربان‌صدقه‌های او که به دردی نمی‌خورد! با این حال، کم‌ترین چیزی که در خلال نامه‌ها رد و بدل می‌شود اطلاعات زنده‌گی و کار ساعدی و نظرات او درباره‌ی اتفاقات سیاسی و اجتماعی‌ست، نظراتی از آن دست که در ابتدای نامه‌ها‌ی مربوط به چند روز پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ می‌بینیم.  به همین دلیل است که متن نامه‌ها، به نظر من،  چیز دندان‌گیری ندارد و فقط ما را اندکی با خلق و خو و حال و هوای عاشقانه‌ی ساعدی آشنا می‌کند. البته همین مقدار هم می‌تواند برای دوست‌داران ساعدی جذاب و خواندنی باشد.

ای کاش ناشر کتاب نامه‌ها را اسکن می‌کرد و تصویر آن‌ها را هم در کنار متن‌شان منتشر می‌کرد. آن‌طوری هم از خواندن نامه‌ها با دست‌خط خود ساعدی لذت بیش‌تری می‌بردیم و هم اطمینان به اصالت نامه‌ها آسان‌تر بود.

از غلام‌حسین ساعدی در کتابلاگ:

ــ جانشین


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 0 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=286
ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۸۱۳۵۱ صفحه
مشاهده امروز: ۱۱۰۴ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۱ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: