نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

دوشنبه - ۲۶ بهمن ۱۳۸۸

زارع شیکاگو«مارک توین» از مشهورترین نویسنده‌های تاریخ ادبیات ایالات متحده است. این نابغه‌ی همه‌کاره با نوشتن کتاب‌هایی هم‌چون «سرگذشت هکلبری فین،» «شاه‌زاده و گدا،» «زنده‌گی بر روی می‌سی‌سی‌پی،» و «ماجراهای تام سایر» نام‌اش را در تاریخ ادبیات جهان جاودانه ساخت و طرف‌داران پروپاقرصی برای خودش دست و پا کرد.
 از توین کتاب‌های زیادی به فارسی ترجمه شده است. یکی از این کتاب‌ها نمایش‌نامه‌ی کوتاه «زارع شیکاگو»ست که نشر «سپهر،» پیش از انقلاب، با ترجمه‌ی زنده‌نام «کریم کشاورز،» منتشر کرد. چاپ دوم این کتاب در سال ۱۳۵۲ به بازار آمد. از آن تاریخ تاکنون، متاسفانه، «زارع شیکاگو» تجدید چاپ نشده است و سال‌هاست که کتابی نایاب به شمار می‌آید.
روی جلد کتاب «زارع شیکاگو» این عبارت نوشته شده: «اقتباس از مارک تواین، توسط گابریل تیموری.» در منابع فارسی هم از این اثر در کارنامه‌ی مارک توین نام برده شده، اما ـ از شما چه پنهان!ـ من هر چه در سایت‌های خارجی جست‌وجو کردم، نامی از «زارع شیکاگو» ـ چه با هم‌این اسم، و چه با اسم دیگرش: «چه‌گونه ناشر یک روزنامه‌ی کشاورزی شدم» ـ در فهرست نوشته‌های مارک توین نیافتم. احتمال می‌دهم که «گابریل تیموری» این نمایش‌نامه را بر اساس یکی از فکاهی‌های توین نوشته باشد، اما نمی‌دانم این فکاهی در کدام‌یک از کتاب‌های توین، یا کدام نشریه، به چاپ رسیده است. اگر کسی اطلاع دقیق‌تری در این‌باره دارد، سپاس‌گزار خواهم بود، چون‌آن‌چه نقص دانسته‌های من را هم برطرف کند.
باری، «زارع شیکاگو» نمایش‌نامه‌ای‌ست در دو پرده و هجده سن کوتاه. کاراکترهای محدودی هم دارد: مدیر، جسی، بوب، آرتور، سام، و دو مرد.
مدیر روزنامه‌ی «زارع شیکاگو،» که از کار بیست‌ساله‌اش خسته شده است، قصد دارد برای نشریه‌اش سردبیری استخدام کند تا خود فرصتی برای استراحت داشته باشد. ابتدا آرتور به دفتر روزنامه می‌آید و تقاضای کار می‌کند. او تحصیل‌کرده‌ی رشته‌ی کشاورزی‌ست و متخصص این‌کار. با این حال، به علت این‌که از برخی مطالب روزنامه ایراد می‌گیرد و ضعف‌های آن را به مدیر گوش‌زد می‌کند، رد می‌شود. او که به پول احتیاج دارد می‌پذیرد به‌عنوان مستخدم در اداره‌ی روزنامه مشغول به کار شود و مدیر با خواسته‌ی او موافقت می‌کند. سپس، سام ـ که شیادی چاپلوس و بی‌نهایت زرنگ - است نزد آقای مدیر می‌آید. این مرد جوان، که اندک سررشته‌ای از کشاورزی و روزنامه‌نگاری ندارد، با تملق و چرب‌زبانی مدیر را متقاعد می‌کند که با حقوقی بسیار بالا او را استخدام کند. در عوض، قول می‌دهد به‌زودی تیراژ روزنامه را بسیار افزایش دهد. توافق حاصل می‌شود و مدیر به مرخصی می‌رود. سام سرتاسر روزنامه‌ی کشاورزی «زارع شیکاگو» را با مزخرفات و دستورالعمل‌های مسخره پر می‌کند و روزنامه را به چاپ‌خانه می‌فرستد. دیری نمی‌گذرد که خبر می‌رسد «زارع شیکاگو» شهر را به هم ریخته و هزاران نسخه از آن به فروش رفته است. این در حالی‌ست که پیش از آن این روزنامه‌ی تخصصی خریداران و آبونه‌های محدودی داشته است.
مدیر تعطیلات‌اش را نیمه‌کاره رها می‌کند و به شهر بازمی‌گردد. در دفتر روزنامه، به سراغ سام می‌رود و او را به علت این‌که روزنامه‌ی وزین «زارع شیکاگو» را به «روزنامه‌ای پر از جفنگ» و «یک روزنامه‌ی احمق‌ها» بدل ساخته بازخواست می‌کند و متهم‌اش می‌کند که چیزی از روزنامه‌نگاری نمی‌فهمد. جواب سام دندان‌شکن، و با واقعیتی تلخ هم‌راه، است: «که به شما گفته روزنامه‌نویسی علم و اطلاع لازم دارد؟ راجع به اوضاع مالی و بانک‌داری که مقاله می‌نویسد؟ کسانی ‌که یک قاز ندارند. ره‌بر مبارزه با مشروبات الکلی کیست؟ بد مست‌ها. راجع به مسائل نظامی چه کسی اظهار نظر می‌کند؟ آدم‌های چلاق و بی دست و پایی که هرگز پا توی یک سربازخانه نگذاشته‌اند. روزنامه‌های کشاورزی را که اداره می‌کند؟ احمق‌هایی که ...»
مشاجره ادامه دارد تا این‌که سام شاه‌بیت نمایش‌نامه را رو می‌کند:
«روزنامه‌ی مخصوص احمق‌ها خواننده زیاد دارد و هر قدر احمقانه‌تر باشد، خواننده‌گان بیش‌تر خواهد داشت. اگر کسی بخواهد در نوشتن روزنامه عقل سلیم و هوش و حسن سلیقه و نکته‌سنجی را به‌ کار برد، ورشکسته‌گی عاجل نصیب‌اش خواهد شد. یک خرده به اطراف خود نگاه کنید. ببینید روزنامه‌نویس‌ها چه می‌کنند؟ جز این است که با کمال وقاحت، ابلهی، و لئامت تمام غرایز پست و صفات بد بشری را مورد استفاده قرار می‌دهند؟ پرسش‌نامه‌های ابلهانه درج می‌کنند، مسابقه‌های احمقانه می‌گذارند، داستان‌های ناشیانه و بی‌موضوع می‌نویسند. سر موفقیت‌شان هم در هم‌این است...»
این پاراگراف چکیده‌ی تمام آن چیزی‌ست که نمایش‌نامه سعی در بیان‌اش دارد.
«زارع شیکاگو» از طنزی ناب برخوردار است و، با همه‌ی کوتاهی‌اش، نوشته‌ای‌ست خواندنی و دوست‌داشتنی. امیدوارم، به زودی، یا ناشری آن را تجدید چاپ کند و یا مترجمی آستین بالا بزند و ترجمه‌ی مجددی از آن انجام دهد تا همه بتوانند این نمایش‌نامه‌ی جذاب اما نایاب را مطالعه کنند.


::: یادداشت بعدی کتابلاگ: معرفی «شش قطعه‌ی آسان» نوشته‌ی «ریچارد فاینمن.»


feedلطفن، مشترک فید کتابلاگ شوید تا آسان و همیشه مطالب را بخوانید.
http://www.ketablog.ir/xml/blogs.xml.php


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 5 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=29
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
این نظر به صورت خصوصی نوشته شده است و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده می باشد.

ناتاشا
یک‌شنبه - ۵ خرداد ۱۳۹۲
سلام   کتاب «زارع شیکاگو» هستم خواهش میشه پی دی اف کتاب «زارع شیکاگو» به نشانی ایمیل ام  ایمیل کنید برای اینکه این کتاب در کتابخانه ها هم موجود نمی باشد  مرسی
امکانات: Email Website

شمس
یک‌شنبه - ۵ خرداد ۱۳۹۲
سلام  خیلی دنبال کتاب «زارع شیکاگو» هستم لطفن پی دی اف این داستان زیبا را در سایت وزین خود قرار دهید با توجه به اینکه خودتان گفتند که «زارع شیکاگو» تجدید چاپ نشده است و سال‌هاست که کتابی نایاب به شمار می‌آید.

یا حق
امکانات: Email Website

ناصر
شنبه - ۸ اسفند ۱۳۸۸
سلام
امیدوارم خوب باشید.از خوانندگان دائمی وبلاگ شما هستم.شما نوشتید که دانش آموخته ادبیات هستید.درخواستی دارم. درسنامه هایی  از آثار کلاسیک ادبیان  ایران (نطم ونثر) با توضیحات استادان  ادبیات فارسی به همت ناشران مختلفی مانند نشر قطره،سخن ، فرزان روز و .. چاپ شده است که امیدوارم روزی چند تا از بهترین درسنامه ها را برای استفاده خوانندگان در این وبلاگ معرفی کنید.
امکانات: Email Website

مهدی فاتحی
سه‌شنبه - ۲۷ بهمن ۱۳۸۸
احتمالا بر گرفته از داستان کوتاه مارک تواین به نام how I Edited an  Agricutural paper
است.
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۸۱۴۰۹ صفحه
مشاهده امروز: ۱۱۶۲ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۲ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: