نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

جمعه - ۱۸ مرداد ۱۳۹۲

هایکوی مرگهایکوی مرگ

گردآورنده: یوئل هافمن/ ترجمه‌ی معصومه فخرایی

نشر شاملو/ چاپ اول/ ۱۳۹۱

در سال‌های اخیر، هایکو در ایران طرف‌داران پروپاقرصی پیدا کرده و اندک‌اندک دارد محبوب می‌شود. حتا هایکوسرایی هم رونق گرفته و بعضی از شاعران ایرانی، به سبک ژاپنی‌ها، کوتاه‌سرایی را در پیش گرفته‌اند. سال گذشته، یک مجموعه‌‌‌ی دیگر از هایکوهای ژاپنی به فارسی ترجمه و منتشر شد: «هایکوی مرگ.» این کتاب دربرگیرنده‌ی حدود ۹۰ هایکو از ۸۸ هایکوسراست.

ظاهرن بین هایکوسرایان ژاپن رسم بوده که هنگام نزدیک شدن زمان مرگ‌شان شعری برای مرگ خود بسرایند. البته این شعر همیشه در بستر مرگ سروده نمی‌شده و گاهی شعرا شعرهای مرگ‌شان را مدت‌ها پیش از مردن‌شان می‌سروده‌اند. «هایکوی مرگ» شامل اشعاری‌ست که مضمون اصلی آن‌ها مرگ است و البته هنر شاعران ژاپنی این‌جاست که این مضمون را در لفافه‌ای از نمادها و تصاویر طبیعی پیچیده‌اند. در فرهنگی که با مرگ عجین است و سپوکو و هاراگیری (خودکشی‌های ژاپنی) بخشی لاینفک از زنده‌گی بوده سرودن هایکوی مرگ نباید چیز عجیبی باشد.

مثل اغلب هایکوهای ژاپنی، در هایکوهای مرگ هم طبیعت نقشی پررنگ و محوری دارد و شاعران از المان‌های طبیعی ــ مثل گل‌ و کوه و باران و فصل‌ها و ... ــ برای استعاره‌سازی و آفرینش تمثیل بهره می‌گیرند. شاعر ژاپنی حتا وقتی از مرگ صحبت می‌کند نمی‌تواند از زیبایی‌های طبیعت غافل باشد.

خانم فخرایی «هایکوی مرگ» را از زبان انگلیسی به فارسی ترجمه کرده‌اند و یکی از محاسن کتاب این‌ است که متن انگلیسی هایکوها هم در کنار فارسی آن‌ها چاپ شده است. پیداست که مترجم انگلیسی هایکوها بسیار زبردست و متخصص بوده، چون ریتم و هجاهای شعرها را تا حد ممکن حفظ کرده و انگلیسی‌اش هم بسیار پرداخته و پاکیزه است. البته، از حق نگذریم، کار مترجم فارسی هم در بازآفرینی آهنگ و قالب هایکوها خوب است و با حوصله و ذوق شعرها را به فارسی برگردانده است.

«هایکوی مرگ» از آن کتاب‌هایی‌ست که حتمن به مذاق دوست‌داران شعرهای کوتاه، و به‌خصوص علاقه‌مندان هایکو، خوش خواهد آمد. من که از خواندن آن واقعن لذت بردم. چند نمونه از هایکوهای این کتاب:

ـ خنکا، ناگاه در آب فرو می‌رود، یک مرغ دریایی.

ـ باد پاییزی، گل‌ها همه پژمرده‌اند، اگر می‌خواهی بوز.

ـ تن سال‌خورده‌ام، سنگین شده بر نوک برگ، قطره‌ی شبنمی.

ـ کاش مرگ‌ام، مرگ ناگهانی باشد، با چشمانی دوخته به کوه فوجی.

ـ در شگفت‌ام به کجا می‌برند، ابرهای باران‌زا را، بادهای زمستانی.

ـ رگبار زمستانی، از جاده بالا می‌آید، چتری.

از هایکوسرایان ژاپنی در کتابلاگ:

ـ آوای جهیدن غوک


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 4 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=293
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
رضا
شنبه - ۱۶ شهریور ۱۳۹۲
می توانیم به هم سلام نکنیم....
امکانات: Email Website

کافه نشین
دوشنبه - ۱۱ شهریور ۱۳۹۲
کافه نشین به روز شد
امکانات: Email Website

سعید مسعود
دوشنبه - ۴ شهریور ۱۳۹۲
سلام به شما و خوانندگان
یک پیکان نوستالژیک  دارم که داخلش و چعبه اش پر است از کتاب.کتابهای خاص ، کمیاب و نایاب(کهنه و نو) .همه کتابهای برگزیده و باارزش..حتی عامع پسنداش هم مورد تایید عده ای کتابخون حرفه ای هستند چه برسه به کتابهای خواندنی و عمیقش.
بصورت سیار می چرخیم و هر جا ، جا دیدیم و چشم ماموران سد معبر را دور ، کتابها را روی کاپوت جلو و جعبه عقب و دور تا دور سقف و باربند می چینیم.دل نازکی هم داریم که به تقاضاهای تخفیف نه نمی توانیم بگوییم.البته در حد معقولش.
به رفتارهای اجتماعی مردم هم علاقه مندیم.برای همین برخوردهایشان با مقوله کتاب را به زبانی نزدیک به طنز ، در همین وبلاگ وهمچنین در پیجی در فیس بوک می نویسیم.(صفحه ای به نام کتابفروشی سیار سعید)
سفارش کتاب می پذیریم..
لیست کتابها را تا جایی که ممکن بوده در یکی دوتا از پستها نوشته ام.ولی نه همه ی آنها را ،ولی با مطالعه همینها دستتان می آید که چه مدل کتابهایی را عرضه می کنم.تقریبا همه ی کتابهایی که دستفروش ها و نایاب فروشی های انقلاب دارند را دارم.
بعضی از دوستان که این پیام را در کامنت دونیشان دیدند گفتند با وجودیکه عادت ندارند کامنتهای تبلیغی را تایید کنند اما این یکی فرق می کند و ارزشش را دارد.شما نیز چنین کنید خیرشو ببینید.لینک هم بدهید ، هم دسترسی بعدی برای خودتان آسان می شود و نمی خواد به ذهن هزار سوداییتان فشار بیاورید که اسمش چی بود اونیکه کتاب سیار می فروخت و ... قول میدم به یادتون هم نیاد.بعلاوه لینک کنید ما هم دل رحم ، شاید که نه ، حکما برای جبران این لطفتان در پارت اول خرید تخفیفی می دهیم که راضی برگردید و هی ما را لینک کنید و هی برای ما تبلیغ کنید.باور کنید ما همچی آدم خوبی هستیم .
مشاوره تخصصی هم می دهیم.خودمان کتابخوان تیری هستیم.
کتابخانه شخصی شما را هم به قیمتی که نه سیخ بسوزد و نه کباب می خریم.
در تهران کتابها را یا به پیک می دهیم یا خودمان می آوریم خدمتتان(اگر از سه جلد بیشتر بخواهید) یا خودتان می آیید می برید یا هر مدل دیگه ای که بخواهید.شهرستانها هم با پست یا اتوبوس یا تی پاکس (البته با پرداخت هزینه)
اگر کتاب هم نمی خرید قول می دهم مطالب وبلاگ برایتان جدابیت خواهد داشت.
امکانات: Email Website

مانا
شنبه - ۲ شهریور ۱۳۹۲
سومین نمونه هایکو بسیار زیبا بود.
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۸۱۴۰۴ صفحه
مشاهده امروز: ۱۱۵۷ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۲ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: