نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

دوشنبه - ۲۷ آبان ۱۳۹۲

دوقلوهای عجیبدوقلوهای عجیب

مارک توین/ ترجمه‌ی احمد قاضی

سازمان کتاب‌های جیبی/ چاپ اول/ ۱۳۴۶

قبلن هم نوشته‌‌ام که مارک توین از نویسنده‌های مورد علاقه‌ی من است و خواندن یا بازخوانی آثارش را با علاقه و رغبت پی‌گیری می‌کنم. «دوقلوهای عجیب» از رمان‌های کوتاه توین است که آن را برای اولین بار خواندم و البته ــ به‌رغم این‌که از موضوع‌اش در این سال‌ها بارها تقلید شده ــ از مطالعه‌اش بسیار لذت بردم.

ضرب‌آهنگ «دوقلوهای عجیب،» مثل ضرب‌آهنگ اغلب کارهای توین، تند است و خواننده را از ابتدا تا انتهای داستان مشتاق نگه می‌دارد. ماجرا درباره‌ی دو برادر به نام‌های آنژلو و لوژی است که دوقلو هستند، اما نه دوقلوهایی عادی. آن‌ها به هم چسبیده‌اند و دو سر و دو تنه و چهار دست و دو پا دارند!

طنز خاص توین در سراسر کتاب موج می‌زند. او ماجرای این دوقلوها را بر اساس عکسی نوشت که در آن سال‌ها از دوقلوهای عجیب ایتالیایی در شهرهای امریکا نمایش داده می‌شد. البته، توین فقط اصل ماجرا را از این عکس واقعی گرفت و همه‌ی پلات جذاب کتاب را با تخیل خارق‌العاده‌ی خودش خلق کرد.

آنژلو و لوژی دوقلو هستند اما برخلاف باقی دوقلوها سرشتی کاملن متفاوت و حتا متناقض دارند. آنژلو مردی خوش‌قلب و آداب‌دان و با باورهای مذهبی‌ست و لوژی فردی جسور و ماجراجو و می‌گسار. چون پاهای این دو مشترک است، قراری با هم گذاشته‌اند و هر هفته پاها در اختیار یک نفر است. هر کس در نوبت خودش حق دارد به جاهایی که دوست دارد برود و کارهایی را که دوست دارد انجام بدهد. این منشا همه‌ی اتفاقات جالب و کمیک و تراژیک کتاب است.

همان‌طور که گفتم، طی این بیش از یک قرنی که از انتشار «دوقلوهای عجیب» می‌گذرد، موضوع آن بسیار مورد تقلید قرار گرفته و اکنون تکراری به نظر می‌رسد. با این حال، باید این کتاب را در ظرف زمانه‌ی خودش دید و سنجید تا هنر توین و قدرت آفرینش‌گری او را درک کرد. در ایران، فیلم «چارچنگولی » برداشتی مستقیم (و البته سطح پایین) از این کتاب مارک توین است و جالب این‌جاست که اشاره‌ای هم به این موضوع نشده است!

مقدمه‌ای که توین بر «دوقلوهای عجیب» نوشته به اندازه‌ی خود داستان جذاب و خواندنی‌ست. توین شرح می‌دهد که چطور این داستان را از دل یک داستان دیگر ــ با عمل سزارین! ــ بیرون کشیده و وقتی دیده نمی‌تواند نقش مناسبی برای بعضی کاراکترها پیدا کند تصمیم گرفته آن‌ها را دسته‌جمعی در چاه بیندازد و از شرشان خلاص شود!

آن‌طور که اطلاعات سایت کتاب‌خانه‌ی ملی ایران می‌گوید، انتشارات علمی و فرهنگی ــ صاحب مرده‌ریگ انتشارات سازمان کتاب‌های جیبی ــ کتاب «دوقلوهای عجیب» را در دهه‌ی هشتاد دو بار تجدید چاپ کرده است. همه‌ی نوشته‌های توین گران‌قدرند و «دوقلوهای عجیب» نیز. ارزش‌اش را دارد این کتاب را پیدا کنید و بخوانید.

از مارک توین در کتابلاگ:

ــ سرگذشت هاکلبری فین

ــ ماجراهای تام سایر

ــ شرط‌بندی دو میلیاردر


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 4 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=298
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
بهرام
شنبه - ۹ آذر ۱۳۹۲
سلام بر حسین
سال ها پیش در دهه پنجاه و شاید  حتی قبل از آن  تعداد زیادی از آثار كلاسیك جهان در قالب كتاب ها یی به نام كتاب های طلائی و به صورت خلاصه برای كودكان آن روز ( بزرگسالان امروز) به چاپ می رسید. گمان می كنم كه اقدامی منحصر به فرد بود و  دریچه ای را برای كودكان آن روز ها به سوی ادبیات جدی  وماندگار دنیا باز می كرد. من كه به عنوان  دانش آموز سال دوم ابتدایی خواننده آن كتاب ها در سال  58 و 59 بودم ، در حال جمع آوری آن دوره كتاب ها هستم كه مجموعاً به همراه داستان های ایرانی اش به حدود 80 جلد كم حجم و خواندنی می رسید  ( البته ظاهراً  كمیاب هستندو به راحتی یافت نمی شود). خواستم بدانم كه اطلاعی از این كتاب ها كه بخشی از تاریخچه ادبیات كودكان این دیار را تشكیل می دهد داری یا نه؟ آیا مورد برسی قرار گرفته اند از لحاظ تاثیر گذاری، ترجمه و ....  دوستدارت بهرام
امکانات: Email Website

وحید عمرانی
دوشنبه - ۴ آذر ۱۳۹۲
سلام،
از یادداشت های ارزشمندتان بهره بردم دوست عزیز. لینکتان کردم. همچنان پر انرژی ادامه بدهید. سایت ارزشمندی دارید. درود بی پایان.
امکانات: Email Website

زینب
جمعه - ۱ آذر ۱۳۹۲
like :)
امکانات: Email Website

هایکوکتاب
جمعه - ۱ آذر ۱۳۹۲
جناب آقای جاوید بزرگوار

تلاش شما برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی حقیقتا ستودنی است. به حضور شما نیازمندیم تا با یک بازی خلاقانه در گسترش این فرهنگ سهیم باشیم. ما در ابتدای راه هستیم و بسیار ممنون خواهیم شد اگر به وبسایت haikubook.ir سر بزنید و انتقادات/پیشنهادات خود را به عنوان یک کتابخوان حرفه‌ای مطرح بفرمایید. لطف شماست که اگر پسندیدید، به دوستانتان هم معرفی کنید.

منتظرتان هستیم.
قلمتان سبز
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۷۵۱۵۶ صفحه
مشاهده امروز: ۶۱۳ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۴ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: