نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

جمعه - ۶ آذر ۱۳۸۸

«درون و ناخوانده»، دو نمایش‌نامه‌ی تک‌پرده‌ای از موریس ماترلینکدوست‌داران ادبیات «مینو مشیری» را بیش‌تر با ترجمه‌اش از رمان «کوری» نوشته‌ی «ژوزه ساراماگو» می‌شناسند. کتابی که تاکنون به چاپ پانزدهم رسیده و ده‌ها هزار نسخه فروش کرده است. خانم مشیری یکی از خوش‌سلیقه‌ترین و، به جرات می‌گویم، زبده‌ترین مترجمان ایرانی‌ست. برگردان او از «ژاک قضا و قدری و ارباب‌اش» نوشته‌ی «دنی دیدرو،» شاه‌کاری‌ست ستودنی، درست مثل خود اثر که از به‌ترین آفریده‌ها در تاریخ چهارسد ساله‌ی رمان محسوب می‌شود و بزرگانی هم‌چون گوته، شیلر، هگل، مارکس، فروید، ستاندال، بالزاک، بودلر و ژید از ستایش‌گران‌ آن بوده‌اند.
مینو مشیری ام‌سال دو کتاب جدید منتشر کرد. نخست، رمان «آدلف» نوشته‌ی «بنژامن کنستان،» و دیگری «درون و ناخوانده،» که دو نمایش‌نامه‌ی تک‌پرده‌ای‌ست از «موریس ماترلینک،» نویسنده‌ی نوبلیست بلژیکی. درست است که یادداشتی که پیش چشم دارید به انگیزه‌ی شناساندن کتاب دوم نوشته شده، اما دریغ‌ام می‌آید از فرصت استفاده نکنم و پیش‌نهاد مطالعه‌ی «آدلف» را به شما ندهم. «آدلف» از ستون‌های ادبیات کلاسیک جهان به شمار می‌رود، رمانی که می‌توان آن‌را فرزند «رنج‌های ورتر جوان» گوته دانست و، از جنبه‌ا‌ی دیگر، پدر معنوی شاه‌کارهایی هم‌چون «سرخ و سیاه» ستاندال. یک رمان عاشقانه‌ی تکان‌دهنده که دیدگاه خواننده نسبت به مساله‌ی گریزناپذیر و بغرنج عشق را روشن‌تر می‌کند و به‌ساده‌گی ممکن است که سرنوشت‌ او را تغییر دهد. حالا چه‌گونه؟ باید رمان را بخوانید و خودتان داوری کنید!
و اما «درون و ناخوانده.» راست‌اش را بگویم، پیش از خواندن کتاب گمان نمی‌کردم آثاری به این کوتاهی این چون‌این به مذاق‌ام خوش بیایند و تحسین‌ام را برانگیزند.
هر دو نمایش‌نامه درباره‌ی مرگ‌اند و استیصال انسان در برابر این بزرگ‌ترین واقعیت زنده‌گی را به تصویر می‌کشند، آن هم با کم‌ترین کلمات و مینیمالیستی‌ترین شکل ممکن. در «درون» خانواده‌ای را شاهد هستیم که در کمال آرامش و روزمره‌گی ساعت ابتدایی شب را در کنار هم می‌گذرانند، بی‌خبر از این‌که دختر زیبا و جوان‌شان در رودخانه غرق شده و حالا اهالی روستا دارند جنازه‌اش را به سمت خانه‌ی آن‌ها می‌آورند. «ناخوانده» هم روایت حضور ناخوانده‌ی مرگ بر بستر یک زائوست. خانواده‌ی بیمار گمان می‌کنند که زن از چنگال مرگ گریخته، ناآگاه از این‌که مرگ از شکاف در به درون خزیده و به سراغ قربانی‌اش رفته است.
صرف‌نظر از درون‌مایه‌ی فوق‌العاده پرداخته و تکان‌دهنده‌، شیوه‌ی روایت این دو نمایش‌نامه هم بسیار چیره‌دستانه است. مرگ با همه‌ی هول‌ناکی و شکست‌ناپذیری‌اش در تقابل با ساده‌گی و دل‌خوشی‌های عادی زنده‌گی نمایش داده شده و یک پارادوکس هنرمندانه را خلق کرده است. اتمسفر این نمایش‌نامه‌ها من را به یاد کارهای هارولد پینتر ـ که آثارش را بسیار دوست دارم ـ انداخت، که البته مترجم هم به تاثیرپذیری پینتر از ماترلینک اشاره‌ی کوتاهی کرده است.
«درون و ناخوانده» فقط ۷۰ صفحه است و مطالعه‌اش ساعتی بیش‌تر به درازا نمی‌کشد، اما درون‌مایه‌اش ذهن خواننده‌ی پویا را به کنکاش وامی‌دارد و در عین حال لذتی عمیق را برای او در بر دارد. این کتاب را نشر «فرزان روز» منتشر کرده و ۲۰۰۰ تومان هم قیمت‌اش است.
راستی، دقت کرده‌اید که شیوه‌ی نوشتن نام این نویسنده‌ی بلژیکی در این یادداشت اندکی متفاوت‌ترست از آن‌چه پیش از این با آن برخورد داشته‌اید؟! بیش از نیم‌قرن است که آثار ماترلینک به فارسی ترجمه می‌شوند و همه‌ی مترجمان ـ به پیروی از اسلاف خود ـ آن را «مترلینگ» ضبط کرده‌اند. مینو مشیری تن به این اشتباه رایج نداده و برای اولین‌بار شیوه‌ی درست ضبط فارسی Maurice Maeterlinck  را به کار برده است.

امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 3 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=4
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
¿
چهارشنبه - ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱
امکانش هست لینک کتاب ژاک قضا و قدری و ارباب‌اش رو اصلاح کنید ؟

پاسخ کتابلاگ
سلام. متاسفانه چون سایت شهروند امروز از کار افتاده امکان اصلاح لینک نیست.
امکانات: Email Website

پ.پژوهش
جمعه - ۶ آذر ۱۳۸۸
راستش زیاد هم درست تلفظشو نذاشته. چون تلفظ اصلی‌ش باید از روی تلفظ فرانسوی‌ش باشه. توی تلفظ فرانسوی به صورت م -َ -ِ ترلینک تلفظ می‌شه نه ماترلینگ. که اگه بخوایم بنویسیمش به فارسی می‌شه به صورت مَئِترلینک یا همون مترلینک نوشتش. تلفظی که ایشون ضبط کردن، تلفظ انگلیسی اونه.
اینم لینک تلفظش: http://www.forvo.com/word/maurice_maeterlinck

پاسخ کتابلاگ
نظر شما را به خانم مشیری خواهم گفت، و اگر مقدور بود، پاسخ‌شان را به شما.
امکانات: Email Website

parnian
جمعه - ۶ آذر ۱۳۸۸
mamnoon be khatere shoroee dobare.
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۷۵۲۲۸ صفحه
مشاهده امروز: ۶۸۵ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۶ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: