نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

شنبه - ۱۵ اسفند ۱۳۸۸

شوخی با ژانر وحشت!

حسین جاوید – چاپ شده در روزنامه‌ی بهار – ۱۵ اسفند ۸۸

کاوه میرعباسی را همه‌ی ما با ترجمه‌های خوبی که سال‌های سال از نویسنده‌ها و نوشته‌های نام‌دار خارجی چاپ کرده می‌شناسیم، کارهایی از مارکز، لارنس، آندره برتون، ژرژ سیمنون، سیمون دو بوار، بورخس و ... . اخیرن، میرعباسی تمرکز خود را روی نوشتن گذاشته و از عرصه‌ی ترجمه دور شده است. او ابتدا کتاب «چه کردند نام‌وران» را منتشر کرد و حالا کوتاه‌زمانی‌ست که نشر نیک مجموعه‌داستان «هفت روز نحس» او را هم به بازار فرستاده است. این مجموعه چهار داستان بلند دارد که از اولین تجربه‌های نویسنده‌های ایرانی در ژانر وحشت محسوب می‌شوند و در عین حال رگه‌های پررنگ طنز نیز در آن‌ها مشهود است. میرعباسی معتقد است روی‌کردی پارودیک به ژانر وحشت داشته است. گفت‌وگوی ما با او را بخوانید.

 

- آقای میرعباسی، پشت جلد «هفت روز نحس» نوشته شده که داستان‌های این کتاب تجربه‌هایی در «ژانر وحشت» هستند، و اشاره شده که این گونه‌ی ادبی در ایران مهجور است. برای ورود به بحث، خواهش می‌کنم شما خیلی کوتاه تعریفی از ژانر وحشت و مولفه‌های آن ارائه دهید و تفاوت‌های‌اش با ژانر جنایی را تبیین کنید. احساس می‌کنم ممکن است این دو ژانر با هم اشتباه گرفته شوند.

من فکر می‌کنم که نمی‌شود یک تعریف جامع و مانع از ژانر وحشت ارائه داد، چون ـ هم‌آن‌طور که گفتید ـ حیطه‌های مشترکی با روایت جنایی – معمایی دارد. قاعدتن، ساده‌ترین تعریف ژانر وحشت این است که روایتی‌ست که آدم را بترساند! اما این خیلی سطحی و دم‌ دستی‌ست. در ژانر وحشت باید یک تقسیم‌بندی اصلی انجام داد: اول، روایت‌هایی که در آن‌ها عنصر ماوراطبیعی هست، و دیگر، روایت‌هایی که در آن‌ها عنصر ماوراطبیعی نیست. اگر به عقب برگردیم، داستان پلیسی و داستان ترس‌ناک، به نوعی، یک خاست‌گاه و نیای مشترک دارند که آن رمان گوتیک است. مشخصه‌ی رمان گوتیک فضاهای آن بود، یعنی محیط‌هایی که در آن‌ها وقایع رخ می‌داد. عبارت گوتیک هم که برای‌اش به کار رفته از معماری گوتیک می‌آید، چون معماری گوتیک یک معماری سنگین است، به‌قدر باروک شلوغ نیست، پیچیده‌گی‌های باروک را ندارد و، در عین حال، زیورآلات هم ندارد. یک‌جور ابهت خشک دارد و مشخصن در قلعه‌ها دیده می‌شود. داستان «دراکولا» به جهت فضای‌اش نمونه‌ی ناب رمان گوتیک است و از جهت پی‌رنگ‌اش رمان ترس‌ناک، ترس‌ناک از نوع ماوراطبیعی‌اش، یعنی پرسوناژ اصلی ـ که کنت دراکولا باشد ـ یک موجود فراواقعی‌ست. آن‌چه روایت ترس‌ناک را از روایت گوتیک یا جنایی جدا می‌کند عنصر خرافه است. مثلن، دراکولا از باورهایی خرافی ناشی شده که قبلن درباره‌ی خون‌آشام وجود داشته است. داستان جنایی ممکن است از خرافه استفاده کند اما از دل خرافات درنمی‌آید. الان، ژانر وحشت بسیاربسیار تنوع پیدا کرده و آن‌قدر شاخه‌های متعدد دارد که دیگر نمی‌شود آن‌را در یک قالب خاص محدود کرد، اما می‌شود داستان‌های ترس‌ناک را، به‌طور کلی، به دو گروه عمده تقسیم کرد. اول، داستان‌هایی که در آن‌ها یک سری وقایع عادی رخ می‌دهد و در یک نقطه‌ یک اتفاق ترس‌ناک می‌افتد، اتفاقی که، به‌خصوص در داستان‌های کوتاه، پایان ماجراست. خیلی از داستان‌های «ادگار آلن پو» نمونه‌ی تمام‌عیار این نوع است، هم‌این‌طور فیلم‌های هیچکاک. یک نوع دیگر از روایت ترس‌ناک شامل داستان‌هایی است که روی‌داد ترس‌ناک در ابتدای آن‌ها قرار دارد و روی‌دادهای ترس‌ناک دیگر بر پایه‌ی آن شکل می‌گیرند. در مجلاتی که داستان ترسناک چاپ می‌کنند و گل‌چین‌های داستان‌های ترسناک زیاد به این نوع داستان‌ها برمی‌خوریم. ژانر ترس‌ناک در کشور ما مهجور است اما در دنیا ژانر شناخته شده‌ و پرمخاطبی‌ست.

- البته، به تعریف خیلی مشخصی از داستان ترسناک نرسیدیم اما با مصداق‌ها و بررسی تفاوت‌های‌اش با روایت جنایی تاحدودی مرزها و ویژه‌گی‌های آن‌را روشن کردیم. حالا، برسیم به خود کتاب. داستان‌های مجموعه‌ی «هفت روز نحس» قرار است ترس‌ناک باشند، اما این‌طور نیستند. به‌عنوان مثال، داستان دوم کتاب یک داستان فانتزیک است و داستان آخر هم داستان چندان ترس‌ناکی نیست و در پایان آن می‌فهمیم آن‌چه قرار بوده ترس ایجاد کند یک سوء‌تفاهم کمیک است. من هنگامی که به صحنه‌ی خواستگاری در داستان‌ آخر کتاب رسیدم، بسیار خندیدم! اشتباه کردن روح در داستان «ن. ن. ن.» هم به هم‌این اندازه خنده‌دار است.

کاملن درست است! هدف من در داستان‌های کتاب «هفت روز نحس» و داستان‌های بعدی که خیال داشتم در این ژانر تجربه کنم یک‌جور روی‌کرد پارودیک بود، یعنی می‌خواستم با ادبیات ترس‌ناک شوخی کنم. این موضوع در هر چهار داستان وجود دارد و در داستان آخر مشخص‌تر است.

- پس شما حضور عنصر طنز در داستان‌های‌تان را می‌پذیرید؟

بله، روی‌کرد من پارودیک بوده. به قول فرانسوی‌ها، می‌خواستم قرائت دومی از یک ژانر داشته باشم.

- فکر نمی‌کنید ژانر وحشت جایی برای طنزپردازی و روی‌کرد پارودیک باقی نمی‌گذارد؟

پارودی هر ژانری را می‌توان ساخت. من، چون رشته‌ی تحصیلی‌ام سینماست، از سینما فاکت می‌آورم. «مل بروکس» از زمانی که شروع به کارگردانی کرد آثاری پدید آورد که پارودی ژانرهای مختلف بودند. با «زین‌های داغ» وسترن را پارودی کرد، با «سرگیجه» فیلم‌های هیچکاک را، و با «فرنکشتاین جونیور» ژانر ترس‌ناک را. معمولن، شرط پارودی کردن یک ژانر استفاده از کلیشه‌های آن ژانر است. هر ژانری کلیشه دارد، یک سری قواعد دارد که به مرور زمان کلیشه شده‌اند. با هم‌این کلیشه‌ها می‌شود به شکل‌های مختلف برخورد پارودیک داشت.

- آخر، طنز و ترس دو چاشنی ناهمسازند. همانطور که گفتید، اولین هدف داستان ترسناک این است که بترساند اما هنگامی که فضا کمیک می‌شود خواننده را از اتمسفر هراس‌آمیز دور می‌کند. این قضیه به داستان‌ها لطمه نمی‌زند؟

اگر نیت من ترساندن به معنی اخص کلمه بود، قطعن هم‌این‌طور است که شما می‌گویید. روی‌کرد پارودیک الزامن کمیک نیست. من روایت‌هایی ننوشته‌ام که مملو از عناصر کمیک باشند، حداقل خودم که فکر نمی‌کنم هم‌چو کاری کرده باشم. یک جاهایی با یک سری قواعد شوخی و آن‌ها را دست‌کاری کرده‌ام اما قواعد کلی ژانر هم رعایت می‌شود. مثلن،‌ در داستان دوم یک شی شوم داریم که از مولفه‌های قدیمی ژانر وحشت است، چیزی که روایت را کمیک می‌کند راوی ساده‌لوحی‌ست که دارد ماجراها را تعریف می‌کند، یا در داستان «ن.ن.ن» اگر روح بر اثر تشابه اسمی سراغ مقصر اشتباهی نرفته بود، سایر مولفه‌ها مولفه‌های ترس‌ناک است. قصد من این نبوده که کسی بترسد!

- سینما و ادبیات وحشت در غرب سابقه‌ای ده‌ها ساله دارد و آن‌ها حالا به نقطه‌ای رسیده‌اند که این ژانر را دست می‌اندازد و پارودی آن را ارائه می‌کنند. وقتی ما هنوز در ایران ژانر وحشت و حتا ادبیات پلیسی فاخری نداریم، چه‌طور می‌شود رویکرد پارودیک‌مان به این ژانر را توجیه کرد؟

نویسنده‌های ایرانی هنوز ژانر وحشت را تجربه نکرده‌اند اما این‌طور نیست که خواننده‌ی ایرانی این ژانر را نشناسد. نزدیک به هفتاد، هشتاد سال است که آثار آلن پو ترجمه شده‌اند. اکنون هم به برکت سینما خواننده‌گان ایرانی ژانر وحشت را به خوبی می‌شناسند. در هر چهار داستان این مجموعه، نگاه من بیش‌تر به سینمای وحشت بوده و ‌کم‌تر به ادبیات ترس‌ناک. من یک رمان پلیسی هم نوشته‌ام که منتشر خواهد شد. آن‌جا من نمی‌توانستم با توجه با این‌‌که ما سنت ادبیات پلیسی نداریم تمام دانسته‌های خودم را نادیده بگیرم و به شیوه‌ی «آرتور کانن دویل» بنویسم. آن معماها دیگر معما نیستند و جذابیت‌شان را از دست داده‌اند.

- البته این‌که تلفیق طنز و ترس برای من مساله ایجاد کرده شاید به هم‌این موضوع برگردد که ما سابقه‌ی داستان ترس‌ناک نداشته‌ایم، و شما، ناگهان، به جای یک قدم، ده قدم جلو آمده‌اید.

نظر شما را قبول دارم، اما روند نوشتن سفارشی و کارخانه‌ای نیست. روایت ترس‌ناک بیشتر از دو قرن سابقه دارد و من، به عنوان کسی که سال‌هاست روایت ترس‌ناک می‌خوانم، وقتی می‌خواهم بنویسم نمی‌توانم سراغ چیزهایی بروم که دست‌مالی شده‌اند. نویسنده باید نوآوری داشته باشد و یک شکل جدید ارائه دهد.

- شما از نوآوری سخن می‌گویید، در حالی که «هفت روز نحس» شامل داستان‌هایی بر پایه‌ی فیلم‌های سینمایی‌ست. «گریز در خزان» وامدار «درخشش» کوبریک و «پرستیژ» کریستوفر نولان است، «ن. ن . ن» برگرفته از فیلم «آن‌چه در زیر نهفته است،» و «الون» متاثر از فیلمی هم‌نام خودش. کتاب قبلی شما، «چه کردند نام‌وران،» هم تقلیدی از «چون‌این کنند بزرگان» با ترجمه‌ی «نجف دریابندری» بود. از این نمی‌ترسید که منتقدان‌تان شما را متهم کنند که خلاقیت ندارید؟

این یک حرف تکراری‌ست، اما واقعیت است که قصه‌ی ناگفته‌ای در زمین نمانده است. همه‌ی قصه‌ها به شکل‌های مختلف گفته شده، نحوه‌ی بازگفتن این قصه‌هاست که اهمیت دارد. ادبیات حتا به پیشواز اتفاقاتی که هنوز نیفتاده هم رفته و آن‌ها را پیش‌بینی‌ کرده است. من ادعای پست مدرن بودن ندارم اما یکی از ویژه‌گی‌های ادبیات پسامدرنیستی هم این است که به داستان‌هایی روی می‌آورد که گفته شده‌اند، و پر است از ارجاعات ادبی. اولین اثر من، «سین مثل سودابه،» که هنوز چاپ نشده، هم یک هفت گانه است بر پایه‌ی روایت سودابه و سیاوش شاه‌نامه. با هم‌آن پرسوناژها هفت روایت پلیسی تعریف می‌کند که هر کدام از آن‌ها بر پایه‌ی یک روایت پلیسی شناخته شده ادبیات غرب است. این سبک کار من است.

- در داستان‌های‌ «هفت روز نحس» مخاطب عام را در نظر داشتید یا مخاطب خاص؟ چون انگار زیاد در قید و بند ضوابط داستان‌نویسی مدرن (زاویه دید، نثر و ...) نبوده‌اید و کوشیده‌اید داستان بگویید و داستان‌تان جذاب باشد.

از نظر خود من مخاطب این داستان‌ها عام‌تر از مخاطبان کتاب «چه کردند نام‌وران» است، چون آن‌جا تعداد فراوانی شوخی هست که پایه‌ی فرهنگی دارد، و اگر خواننده آن‌ها را نداند، آن شوخی را نمی‌گیرد، در حالی که «هفت روز نحس» این چیزها را ندارد. طیف کسانی که دیده‌ام آن‌را خوانده‌اند گسترده‌تر از هر کتاب دیگر من است، حتا بیش‌تر از ترجمه‌های‌ام. یک تعداد از کسانی که حوصله‌شان نمی‌آمد هیچ یک از ترجمه‌های من را بخوانند آن‌را خوانده‌اند، حتا آن‌هایی که ادبیات عامه‌پسند ناب می‌خوانند.


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 0 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=44
ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۸۱۳۶۷ صفحه
مشاهده امروز: ۱۱۲۰ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۲ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: