نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

یک‌شنبه - ۲۲ فروردین ۱۳۸۹

از این به بعد، در کتگوری «کتاب‌بازی» کتابلاگ و زیرعنوان «گنجینه‌ی کتاب،» به تناوب تصاویری از کتاب‌ها و مجله‌های قدیمی و چاپ‌های نخست آثار معروف را که در کتاب‌خانه‌ی شخصی‌ام دارم منتشر می‌کنم. امیدوارم این پست‌ها باعث علاقه‌ی بیش‌تر به کتاب‌خوانی و، به‌ویژه، اهتمام در نگه‌داری نسخه‌های کم‌یاب و باارزش کتاب‌ها باشد.

***
عکس زیر تصویر روی جلد شماره‌ی اول از سال هجدهم مجله‌ی ادبی «ارمغان» است. این شماره در فروردین ماه سال ۱۳۱۶ (آوریل ۱۹۳۷) منتشر شده، یعنی درست ۷۳ سال قبل! «ارمغان» را زنده‌نام وحید دستگردی (۱۲۵۸ - ۱۳۲۱) در سال ۱۲۹۸ بنیان نهاد و انتشار آن نزدیک به ۲۲ سال ادامه داشت. 

 ارمغان

بهای سالیانه «ارمغان» روی جلد آن ۵۰ ریال برای ایران و ۱ لیره انگلیسی برای «خارجه» ذکر شده است. هم‌چون‌این نوشته شده که «بقرائتخانه‌ و کتابخانه‌های عمومی ثلث قیمت تخفیف داده میشود.» «عنوان کتبی و تلگرافی» مجله «تهران – ارمغان – تلفن نمره ۱۳۱۳» است و «جایگاه اداره» در «تهران – خیابان عین‌الدوله.»

در این شماره‌ی «ارمغان» مطالبی از «ظهیرالاسلام دزفولی،» «دکتر رفیع امین،» «احمد بهمنیار،» «مرتضای مدرسی،» «مؤمن حسین یزدی،» «محیط طباطبایی،»  «سهیلی خوانساری،» «دکتر علی مستشفی،» «عبدالمجید بدیع،» و خود «وحید دستگردی» به چاپ رسیده است. 

جناب «وحید دستگردی» ظاهرن از صله‌بگیران درگاه پهلوی اول بوده ، چون علاوه بر چاپ «تمثال بیمثال مهین شاهنشاه جمجاه ایران‌پناه اعلیحضرت پهلوی ارواحناه فداه» (!) و «تمثال بیمثال مهین مظهر دانش و کمال والا حضرت اقدس ولایت عهد ارواحناه فداه،» (!) دیباچه‌ی زیر را برای این شماره‌ی مجله نوشته و شعری در مدح پهلوی سروده است:

«بیاری یزدان پاک و در سایه داد و دانش‌پروری آفتاب چرخ عظمت مهین شاهنشاه ایران‌پناه پهلوی خلدالله ملکه و سلطانه مجله کهن‌سال ارمغان اینک در مرحله سال هیجدهم قدم میگذارد. نام نامی مهین شاهنشاه محبوب تاجدار و اسم سامی یگانه گوهر پاک دریای خسروی ولیعهد دانش‌پژوه کامکار بنظم و نثر در طی چکامه و چامه‌های زیبا همه‌سال میمنت‌ بخش نامه ارمغان بوده اینک هم در طی یک چکامه شیوا که سرآغاز سال هیجدهم است مورد ستایش و تقدیس واقع و بتمثال بیمثال هریک دیباچه سال هیجدهم منقش میگردد و امید چنانست که در این سال خدمات ما بسخن و شعر و ادب بیش از پیش بوده مجله ارمغان روز افزون اهل هنر و ادب را منظور نظر گردد.»


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 2 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=56
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
آرش شفاعی
دوشنبه - ۲۳ فروردین ۱۳۸۹
پاچه خاری تشریف داشتن استاد !
امکانات: Email Website

این نظر به صورت خصوصی نوشته شده است و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده می باشد.

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۷۵۲۰۹ صفحه
مشاهده امروز: ۶۶۶ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۶ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: