نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

چهارشنبه - ۲۵ فروردین ۱۳۸۹

چند روز پیش، یادداشتی در کتابلاگ منتشر شد که شامل تصویر یکی از شماره‌های مجله‌ی قدیمی «ارمغان» و توضیحاتی درباره‌ی آن بود. در این نوشته، با توجه به حجم بسیار زیاد و خارج از عرف تعریف و تمجیدهای مجله از رضا شاه و پسرش، من حدس زده‌ بودم که زنده‌نام «وحید دستگردی» از «صله‌بگیران» حکومت پهلوی اول بوده است.

 خواننده‌ای نقدی بر این نتیجه‌گیری من نوشته است. (این نقد را در این آدرس بخوانید.) دیگرانی هم انتقادهای مشابهی به من داشته‌‌اند. گمان می‌کنم لازم است چند خط توضیح درباره‌ی یادداشت خودم و اتهامی که به وحید دستگردی وارد شده بود ارائه کنم. به‌تر بگویم: پوزش بخواهم.

ما ایرانی‌ها عادت داریم که در مقابل انتقاد موضع بگیریم، حتا اگر به درستی و به‌جا بودن آن واقف باشیم. من از این رفتار متنفرم و به‌جای آن‌که آسمان و ریسمان به هم ببافم و هزار و یک دلیل منطقی و غیرمنطقی برای توجیه خودم و یادداشتی که نوشته‌ام بتراشم، ترجیح می‌دهم بپذیرم سخنی که در انتقاد از من مطرح شده کاملن درست و به حق است. به هم‌این دلیل، از همه‌ی خواننده‌های آن یادداشت، بابت واردکردن اتهام بدون سند به زنده‌نام وحید دستگردی، عذرخواهی می‌کنم.

البته پوزش من به این معنی نیست که من قصد توهین به این شخصیت ادبی قابل ‌احترام را داشته‌ام. سویه‌ی کلی یادداشت مشخص می‌کند که این‌چون‌این نیست و از قید «ظاهرن» هم برای این استفاده کرده‌ام که شک و تردیدم را نشان بدهم و قضاوت را به خواننده واگذار کنم. با این حال، این‌که ممکن است آن یادداشت تصوری غلط و غیرواقعی درباره‌ی وحید دستگردی در ذهن بعضی از مخاطبان ایجاد کند سزا نیست.

بزرگ‌اش ندانند اهل خرد، که نام بزرگان به زشتی برد.


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 0 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=58
ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۷۵۲۴۶ صفحه
مشاهده امروز: ۷۰۳ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۵ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: