نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

دوشنبه - ۲۵ مرداد ۱۳۸۹

از انتشار آخرین یادداشت کتابلاگ روزها می‌گذرد. در این مدت، تقریبن به‌طور کامل، از خواندن و نوشتن به دور بوده‌ام. این دومین دفعه‌ای‌ست که چون‌این اتفاقی در زنده‌گی‌ام می‌افتد. بار اول از اختیارم خارج بود و این‌بار نه. آن زمان دوره‌ی آموزشی خدمت سربازی را می‌گذراندم و دو ماه در دل یک پادگان تک‌افتاده در دل کویر نه از کتاب خبری بود و نه از فرهنگ. فقط کلاشینکف بود و رزم شبانه و پیاده‌روی‌های طولانی‌مدت در دل شب و صدای انفجار فوگاز. این‌بار اما ماجرا فرق می‌کند؛ چند ماهی‌ست گرفتار دو، سه فعالیت اقتصادی و غیر اقتصادی شده‌ام و فرصت چندانی برای پرداختن به دل‌مشغولی‌ها و دل‌بسته‌گی‌های‌ام ندارم. این فضای سرد و بی‌روح، و در عین حال احمقانه‌، که بر ادبیات و جامعه‌ی فرهنگی ایران حاکم است هم در این انتخاب بی‌تاثیر نیست.

با وجود این، هرگز نمی‌توانم دوری طولانی‌مدت از خواندن و نوشتن را تاب بیاورم. وقتی از مقابل کتاب‌فروشی می‌گذرم، یا شب هنگام که میان قفسه‌های کتاب، قفسه‌هایی که دور تا دور اتاق‌ام را در محاصره‌ی خود دارند، روی تخت دراز می‌کشم، بی‌قرار می‌شوم، مثل عاشقی که از معشوق جدا افتاده!

فعلن قرار نیست اوضاع به روال سابق برگردد. صادقانه بگویم: من پول درآوردن را به نوشتن ـ که نه نام دارد و نه نان ـ ترجیح می‌دهم. محال است از ادبیات دل بکنم اما دیگر آن جوان آرمان‌گرای سابق هم نیستم. ادبیات کسب و کار من نیست، فقط یکی از چیزهایی‌ست که زنده‌گی را برای‌ام قابل تحمل می‌کند. دوست ندارم، مثل خیلی‌های دیگر، دل به پول نوشتن ببندم و وابسته‌ی آن باشم. این‌طوری نه هرگز حسرت خواهم خورد، که دیده‌ام کارکشته‌های ترجمه و نوشتن را که مدام در پشیمانی‌اند، و نه مجبور می‌شوم قلم‌ام را به این ناشر و آن نهاد بفروشم.

دفتر ششم نگرهباری، با همه‌ی آن‌چه گفتم، آن بی‌قراری که وصف‌اش رفت آزارم می‌دهد. قصد کرده‌ام باز، هرطور شده، زمانی، هرچند اندک، از دل روز بیرون بکشم و خواندن و نوشتن را از سر بگیرم، و از جمله نوشتن در کتابلاگ را.

در مدت خاموشی من و کتابلاگ، به دلیل هم‌آن کم‌بود وقت، گاهی ایمیلی را بی‌جواب گذاشته‌ام یا عهدی را بی‌وفا. از دوستان‌ام بابت این اتفاقات عذرخواهی می‌کنم.

راستی، گرچه خبر چندان تازه‌ای نیست، نشر «فرهنگ کاوش» شماره‌ی جدید «نگره،» فصل‌نامه‌ی تخصصی نقد ادبیات داستانی، را به بازار فرستاده است. در این شماره من نقدی بر رمان «جانورها» نوشته‌ی «جویس کرول اوتس» نوشته‌ام. اگر گذارتان به کتاب‌فروشی افتاد، بد نیست «نگره» را بردارید و حداقل تورقی بکنید. در حال حاضر، تنها نشریه‌ای‌ست که به‌طور تخصصی به نقد کتاب می‌پردازد.  


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 1 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=68
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
زاهد
سه‌شنبه - ۲۶ مرداد ۱۳۸۹
نوشتن بیرون جهیدن از صف مردگان است
کافکا
امکانات: Email Website

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۷۵۲۴۵ صفحه
مشاهده امروز: ۷۰۲ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۵ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: