نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

یک‌شنبه - ۸ آذر ۱۳۸۸

«در جست‌وجوی زمان از دست رفته»نظرتان درباره‌ی یک رمان هشت جلدی چیست؟ آن هم رمانی که خواندن و ادراک صحنه به صحنه‌اش نیاز به ژرف‌نگری و توجه دارد. «در جست‌وجوی زمان از دست‌ رفته»ی «مارسل پروست» را می‌گویم. اثری بسیار مشهور که شمار خواننده‌گان‌اش، برخلاف کسانی که تنها نامی از آن شنیده‌اند، یا قفسه‌ای از کتاب‌خانه‌شان را با جلدهای متنوع آن آراسته‌اند، بسیار کم‌شمار است. در ایران، حتا منتقدان حرفه‌ای و نویسنده‌گان هم این کتاب را نمی‌خوانند. شاید، تقصیری هم ندارند. گذران روز در تلاش معاش  برای کم‌تر کسی زمان و یارای خواندن یک رمان چند هزار صفحه‌ای باقی می‌گذارد. بگذریم از آن هفتاد هزار تومانی که برای خرید یک دوره «در جست‌وجو...» باید دودستی تقدیم کتاب‌فروش محترم شود.
اقتباس «هارولد پینتر» از «در جست‌وجوی زمان از دست رفته» معجزه‌ای‌ست که از راه رسیده تا یک آشنایی کلی و لذت‌بخش با کار پروست را برای دوست‌داران ادبیات به ارمغان بیاورد. به پنجره‌ی کوچکی می‌ماند که رو به باغ زیبا و دل‌فریبی باز شده است و در عین حال که چشم‌انداز جامعی پیش چشم بیینده می‌گشاید، وسوسه‌ی کشف و لمس جزییات را مثل خوره به جان‌اش می‌اندازد. جزییاتی که البته جز با خواندن متن کامل کار پروست رخ نمی‌نمایند!
این اثر درواقع یک نمایش‌نامه است اما نه نمایش‌نامه‌ای کلاسیک. یک متن کاملن مدرن است با فرمی نو. در تضاد با سکوت ویران‌کننده‌ی اغلب نوشته‌های پینتر. سرشار از هیاهوی مهمانی‌های اشرافی و فخرفروشی‌های این دوک و دوشس و آن مارکی و مارکیز در شب‌نشینی‌های فرانسوی سال‌های پایانی قرن نوزده و سال‌های آغازین قرن بیست. پر از پرسوناژ. پازلی که اجزای آن‌را ایماژهای گوناگون و سرشار از جزییات شکل می‌دهند. پینتر «در جست‌وجو...» را در سال ۲۰۰۰ برای اجرا در صحنه‌ی تئاتر تلخیص و به شکل نمایش‌نامه بازنویسی کرده، و در هم‌آن سال هم روی صحنه برده است.
کاراکتر اصلی کتاب جوانی‌ست به نام «مارسل.» بیمار و رنجور، و در سودای نوشتن. درست مثل خود پروست. «در جست‌وجوی زمان از دست رفته» شرحی‌ست رویاگون از آن‌چه بر مارسل می‌گذرد و آن‌چه او از گذشته به یاد می‌آورد. در روایت مارسل بیش از همه عشق است که حضور دارد، عشق از جنس‌های مختلف، ـ بین مرد و مرد، بین زن و زن، بین مرد و زن، ـ عشق‌ بین افراد مختلف، و عشق در زمان‌های مختلف.
روایت پینتر از رمان پروست ذهن مخاطب را به کنکاش وامی‌دارد. با نمایش تنها گوشه‌ای از یک صحنه‌ی عظیم و پرزرق و برق او را به سفیدخوانی و پرکردن جاهای خالی فرامی‌خواند، و البته که با همه‌ی کوتاه بودن‌اش لذت‌آورست و دوست‌داشتنی. آن‌قدر که شاید شما هم مثل من بعد از مطالعه‌‌اش وسوسه شوید همت به خرج دهید و شاه‌کار عظیم پروست را به دست بگیرید!
اقتباس «هارولد پینتر» از «در جست‌وجوی زمان از دست رفته» را نشر «هرمس» منتشر کرده است. برگردان کتاب کار مترجم خوش‌سلیقه‌ی‌مان «عباس پژمان» است. ۱۰۷ برگ دارد و ۱۸۰۰ تومان بها. خوشی خواندن‌اش را از خود دریغ نکنید.

امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 9 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=7
دیدگاه‌
<< صفحه بعدی ۰۱ صفحه قبلی >>
محدثه
شنبه - ۲۲ تیر ۱۳۹۲
همه ی این رمان ها کنار فقط غزاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااللللللللللللللللللللل
امکانات: Email Website

روزبه میرفخرایی
جمعه - ۱۳ آذر ۱۳۸۸
چند روز پیش از وبلاگ مداد به این مطلب عالی شما راهنمایی شدم و همان روز رفتم این کتاب را خریدم. راستش چند بار در ده سال گذشته خواسته بودم  رمان هشت جلدی پروست را بخوانم اما نتوانسته بودم حتی از اواسط جلد اول جلوتر بروم. خیلی راحت در وسط جمله ها گم می شدم و آخر سر هم کتاب را می گذاشتم کنار. اما در همان مطالعه های ناموفقم احساس کرده بودم که این رمان با همه رمانهای دیگر فرق دارد. و چه تجربه زیبایی بود برایم خواندن روایت پینتر از این کتاب. حالاآن جمله های دراز و تمام نشدنی تبدیل شده بودند به جمله های کوتاه و درخشانی که از خواندنشان سیر نمی شدم. من فارغ التحصیل رشته تئاتر هستم. این کتاب طوری ترجمه شده که به همین صورت قابل اجرا در صحنه هم هست. خواندن این کتاب را اکیدا به همه دوستداران پروست توصیه می کنم.
امکانات: Email Website

هنگامه جوادی
پنج‌شنبه - ۱۲ آذر ۱۳۸۸
راستش من اصل ۸ جلدی کتاب را نتوانسته ام بخوانم. اما این خلاصه را یک روزه خواندم. عجب شاهکاری است! مست زیبایی اش شدم. و چه ترجمه شاهکاری دارد.
امکانات: Email Website

این نظر به صورت خصوصی نوشته شده است و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده می باشد.

لاله
سه‌شنبه - ۱۰ آذر ۱۳۸۸
ممنون از معرفی این کتاب  smile
ببخشید، یک سئوال بی ربط به این پست، اگه  امکان داره میشه  نظرتون رو در مورد  اینکه کدوم ترجمه  از "فرشتگان و شیاطین"  دن براون ، دقیقتر و کاملتره ، رو بدونم؟؟

پاسخ کتابلاگ
دوست گرامی، من این کتاب را نخوانده‌ام و ترجمه‌های موجود از آن را هم ندیده‌ام. متاسف‌ام که نمی‌توانم راه‌نمایی‌تان کنم.
امکانات: Email Website

زاهد
دوشنبه - ۹ آذر ۱۳۸۸
هیچی خود هشت جلد کتاب نمیشه
امکانات: Email Website

فرزاد.خ
دوشنبه - ۹ آذر ۱۳۸۸
من واقعاً مشتاقم آدرس کتابفروشی که این کتا ب رو ۶۰ هزار تومن می فروشه رو به من بدید  چون من ۳ ماه پیش بعد از کلی گشت و گذار  این کتابو دقیقاً ۷۰هزار تومن خریدم  به شخصه خودم حاضرم با این قیمت یه بار دیگه کتابو بخرم چون قیمتش از نمایشگاه بین المللی هم پایین تره

پاسخ کتابلاگ
دوست عزیز، من قیمت اولین چاپ در جست‌وجو، سال ۸۷، را داشتم. پارسال بهای یک‌ دوره کامل کتاب پنجاه و نه هزار تومان بود.  بعد از کامنت شما پی‌گیری کردم و دیدم نشر مرکز ام‌سال آن‌را تجدید چاپ کرده با قیمت هفتاد هزار تومان. این مورد را در یادداشت اعمال کردم. سپاس‌گزارم. .
امکانات: Email Website

بامداد
یک‌شنبه - ۸ آذر ۱۳۸۸
آغاز نمایشنامه‌ی پینتر شاهکار است. منظورم همان بخش کوتاه تا پیش از «باغ کومبره» است. چند کد خاص و کلیدی از کتاب که در پی هم می‌آیند و همان شبکه‌ی تداعی‌هایی را که پروست از آن‌ها صحبت می‌کرد برای خواننده زنده می‌کنند. از آن به بعد هم اینکه پینتر کمابیش تمامی لحظه‌ها و مضمون‌های کلیدی کتاب را در حجمی چنین فشرده کنار هم گردآورده شگفت‌آور است. درضمن بخش‌هایی که پینتر خودش به داستان اضافه کرده هم هوش‌مندانه‌اند. و نقاط وصل میان یک صحنه به صحنه‌ی دیگر، یا در پی هم آوردن بعضی اتفاقات بیان‌گر تفسیر خاص پینتر نسبت به مضمون‌ها و فصل‌هایی از کتاب پروست است. اما در نهایت به‌عنوان کسی که کتاب را خوانده، نمایش پینتر شوقی در من برنینگیخت و چندان به کتاب چیزی اضافه نکرد.

من گمان می‌کردم این نمایشنامه برای کسی که کتاب را به‌تمام نخوانده متنی یکسر بی‌معنا باشد. چه‌خوب که شوق خواندن کتاب پروست را برانگیخته.
امکانات: Email Website

این نظر به صورت خصوصی نوشته شده است و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده می باشد.

ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۷۵۲۲۵ صفحه
مشاهده امروز: ۶۸۲ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۶ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: