نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

دوشنبه - ۲۹ آذر ۱۳۸۹

قلب یخیفکر نکنم لازم به یادآوری باشد که «قلب یخی» اولین سریال ایرانی‌ست که نه برای پخش در تله‌ویزیون که برای توزیع و فروش در شبکه‌ی نمایش خانه‌گی ساخته شده است. این اتفاق بعد از استقبال شدید از سریال‌هایی نظیر «لاست،» «۲۴،» و «فرار از زندان» رخ می‌دهد. چندان دش‌وار نیست که فهیمد سازنده‌گان و سرمایه‌گذاران «قلب یخی،» و نیز دیگر سریال شبکه‌ی خانه‌گی یعنی «قهوه‌ی تلخ،» قصد داشته‌اند سوار بر این موج تازه شوند و بخت خود را برای رقابت با سریال‌های خارجی بیازمایند.

کار من فیلم و سینما نیست. تخصصی هم در این زمینه ندارم، اما به‌عنوان کسی که اتفاقات فرهنگی روز را دنبال می‌کند دوست ندارم از قافله عقب باشم. این شد که در فراغت نسبی حاصل از تعطیلات اخیر نشستم و سریال «قلب یخی» را به‌طور کامل دیدم.

پیش از تماشای مجموعه، فکر می‌کردم در سیزن اول اتفاقاتی رخ می‌دهند که تا حدودی به سرانجام می‌رسند و ماجراهای دیگری برای طرح در سیزن دوم کلید زده خواهند شد، اما با دیدن سریال متوجه شدم این تصور غلط است. نویسنده‌ی «قلب یخی» تا می‌توانسته معما طرح کرده و در دل داستان گنجانده است. درواقع، گره‌افکنی تنها برگ برنده‌ی سریال شده، در حالی که هیچ داستانی با گره‌افکنی صرف پیش نمی‌رود و قدرت پیدا نمی‌کند. هر یک از یازده قسمت سیزن اول فقط و فقط ابهام‌آفرینی و ایجاد تعلیق کاذب دارند. به این دلیل از لغت «کاذب» استفاده کردم که ماجراهای سریال بسیار اغراق‌شده و دور از باور است و همه‌ی آدم‌ها و همه‌ی اتفاقات بی‌دلیل یا با دلایل آب‌دوغ‌خیاری و با ریتمی تند به هم مربوط می‌شوند؛ پس استفاده از این شیوه را فقط می‌توان ایجاد جذابیت کاذب برای مشتاق‌ نگه داشتن مخاطب، به هر قیمتی، نامید، حتا اگر این قیمت بی‌اعتمادی مخاطب باشد و این‌که او پس از پایان سیزن بفهمد که قرار نیست چیزی دست‌اش را بگیرد.

روش حرفه‌ای احتمالن می‌توانست این باشد که در هر قسمت، هم‌زمان با حل چند راز، معماهای جدیدتری خلق شود، روشی که سازنده‌گان «قلب یخی» اعتقادی به استفاده از آن نداشته‌اند.

من همه‌ی یازده قسمت سریال را در دو روز، و متوالی، دیدم. با این حال، خیلی اوقات خط و ربط قصه را گم می‌کردم. حالا در نظر بگیرید کسی که گام به گام با پخش ده روزه و یا حتا طولانی‌تر سریال ـ طبق روال توزیع و فروش ـ پیش می‌رفته با چه مشکلاتی مواجه بوده است.

داستان پر است از اتفاقات دور از باور و نیز صحنه‌های کپی‌برداری شده از فیلم‌های هالیوودی، که نه تنها کمکی به جذابیت بصری سریال نکرده‌اند بل‌که به سکانس‌هایی مضحک و تخیلی تبدیل شده‌اند. مثلن، به یاد بیاورید صحنه‌ی فرار ستاره (آشا مهرابی) را از دست آن دو شرور حرفه‌ای، یا صحنه‌ی ربودن حامد (حسین یاری) و آن انفجارها و نقشه‌ی مسخره را. کاراکتر فرهاد (حمید فرخ‌نژاد) ـ با آن همه مافیابازی، ثروت، نفوذ و خلاقیت ـ کپی لاغ‌آمیزی‌ست از «پدرخوانده،» و البته «قلب یخی» از این دست کاراکتر و کشمکش کم ندارد. بعضی اتفاقات، نظیر چاقوکشی و به زندان افتادن پسر ویدا، هم که هیچ نقش مستقیم و غیرمستقیمی در پیش بردن داستان ندارند و انگار فقط برای آب بستن به ناف ماجرا خلق شده‌اند.

دیگر نکته‌ی قابل طرح این است که مخاطب «قلب یخی» باید همه‌ی قسمت‌های سریال را مو به مو دیده باشد تا بتواند هم‌گام با قصه پیش برود و تا حدودی از موضوع سردربیاورد. من نمی‌گویم این ضعف داستان است اما به نظرم اگر روند سریال ـ مثل «قهوه‌ی تلخ» ـ طوری بود که مخاطب، هر جا که به قصه می‌پیوست، می‌توانست اندکی با ماجرا هم‌راهی کند و سرگرم شود، شاید جذاب‌تر می‌بود.

در قسمت‌های پایانی سیزن اول صحنه‌هایی گنجانده شده که به رغم معماهای زیادی که در خط سیر داستان سریال وجود دارد ابهام درباره‌ی درون‌مایه‌ی «قلب یخی» را تقریبن از بین می‌برد. دیالوگ‌های روشن و لودهنده‌ی چیستا (الناز شاکردوست،) ستاره، و بهار (سامیه لک) تم شعاری و کلیشه‌ای فیلم‌نامه‌ی سریال را رو می‌کند: قاچاق دختران و فساد، درون‌مایه‌ی واضح و روشنی که در اختلاط با سکانس سخنرانی دخترها درباره‌ی شبکه‌ی «فارسی وان» و کتاب «جهان هولوگرافیک» ببینده‌گان نخبه‌ را تا مرز تهوع پیش می‌برد.

فروش و موفقیت «قلب یخی» هر چند به پای «قهوه‌ی تلخ» نمی‌رسد اما قابل توجه بوده است. با وجود این، سازنده‌گان نباید فریب بخورند. عرضه‌ی سریال‌هایی از این دست تازه در اول راه است و «قلب یخی» و «قهوه‌ی تلخ» در زمین ِ بدون رقیب بازی می‌کنند، پس طبیعی‌ست که فعلن بتازند. اگر سیزن دوم «قلب یخی» هم به شیوه‌ی سیزن اول آن پیش برود، حتا چون‌آن‌چه با ریزش مخاطب و عدم جذب بیننده‌گان جدید مواجه نشود ـ که حتمن می‌شود،ـ هرگز اثری «مانده‌گار» و درخور توجه نخواهد بود.

feedلطفن، مشترک فید کتابلاگ شوید تا آسان و همیشه مطالب را بخوانید.
http://www.ketablog.ir/xml/blogs.xml.php


امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 0 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=78
ثبت نظر
برای ثبت نظر جدید در ارتباط با نوشته فرم زیر را کامل کنید.
وارد کردن مواردی که با علامت v مشخص شده‌اند الزامی است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونیک:
سایت اینترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصی
در صورت انتخاب این گزینه، نظر بصورت خصوصی ثبت خواهد شد و فقط توسط مدیر سایت قابل مشاهده خواهد بود.
تاییدیه: v
برای تایید اطلاعات فرم متن داخل تصویر را مجددا وارد نمایید.

 
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۷۵۲۱۰ صفحه
مشاهده امروز: ۶۶۷ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۶ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: