نوشته‌ها
لیست نوشته ها
جستجو

دوشنبه - ۱۸ بهمن ۱۳۸۹

نامه‌ای عاشقانه از تیمارستان ایالتی«ریچارد گری براتیگان» در ۳۰ ژانویه‌ی ۱۹۳۵ در شهر تاکومای ایالت واشنگتن امریکا به دنیا آمد و در اکتبر ۱۹۸۴ با شلیک یک گلوله به زنده‌گی خود پایان داد. او شاعر و داستان‌نویس و هم‌دوره‌ی چهره‌‌های شاخص جنبش هنری بیت (Beat Generation) است. تا هم‌این چند سال پیش براتیگان نامی ناآشنا برای عموم علاقه‌مندان ادبیات در ایران بود اما ناگهان «صید قزل‌آلا در امریکا» هم‌چون زلزله‌ای هشت ریشتری بازار کتاب ایران را لرزاند و پس لرزه‌های‌اش یکی از پس از دیگری سراغ مخاطبان آمد: «اتوبوس پیر،» «در قند هندوانه،» «در رویای بابل،» «پس باد همه‌چیز را با خود نخواهد برد،» «یک زن بدبخت،» و چند مجموعه شعر.

«نامه‌ای عاشقانه از تیمارستان ایالتی» جدیدترین کتابی‌ست که از نویسنده‌ی محبوب این روزها به بازار آمده است. این کتاب درواقع ترجمه‌ای‌ست از «The Edna Webster Collection of Undiscovered Writings ماجرای این کتاب از همان ماجراهای براتیگانی‌ست! براتیگان در روزگاری که بسیار جوان بود، چند داستان کوتاه و چند قطعه شعر نوشت و به زنی از نزدیکان‌اش به نام «ادنا وبستر» هدیه داد و گفت  زمانی که یک نویسنده‌ی مشهور شود وبستر می‌تواند این قطعات را به یک ناشر بفروشدچون‌این اتفاقی در سال ۱۹۹۲ بالاخره رخ داد و کتاب در بوستون به چاپ سپرده شد. حالا دوست خوب من، «مهدی نوید،» که پیش‌تر از این «در قند هندوانه» و «لطفن این کتاب را بکارید» براتیگان را با ترجمه‌ی او خوانده بودیم، مجموعه‌ی ادنا وبستر را هم به فارسی برگردانده و در اختیار دوست‌داران براتیگان قرار داده است. از حق نگذریم، فارسی ترجمه‌اش بسیار پاکیزه، روان، و خواندنی‌ست.

«نامه‌ای عاشقانه از تیمارستان ایالتی» یازده قطعه دارد. اگر نگاه بیش از حد کلاسیک به ادبیات نداشته باشیم و اولین‌باری نباشد که با براتیگان مواجه می‌شویم، می‌توانیم همه‌ی این قطعات را داستان کوتاه بنامیم.

داستان‌های این کتاب با آن‌که بسیار کوتاه‌اند جهانی بزرگ دارند و فضاسازی و قصه‌گویی ناب براتیگان خواننده را با لذتی سرشار مواجه می‌کند. مهارت نویسنده آن‌چون‌آن است که با کلماتی اندک و فقط در چند صفحه دریچه‌ای رو به روی مخاطب می‌گشاید که او می‌تواند از چشم‌انداز آن خطوط سفید زنده‌گی کاراکترها را پر کند و تصویری کامل و رمان‌گونه از آن‌ها در ذهن بپرورد.

تجربه‌‌گرایی و فرم‌های نو و خاص براتیگان در این کتاب هم موج می‌زند. شاید به‌تر باشد این‌طور گفت که براتیگان از هم‌آن ابتدا راه‌اش را یافته بوده و در سال‌های بعد به مدد تخیل بی‌نظیر و تجربه‌اش آن‌را کامل‌تر کرده است. در این کتاب منقطع‌نویسی براتیگان ـ که بعدها در رمان «صید قزل‌آلا در امریکا» به‌گونه‌ای دیگر نمودار می‌شود ـ در اوج است. او گاه جملات یک داستان را جدا می‌نویسد و هر یک را به‌عنوان فصلی جداگانه شماره‌گذاری می‌کند (مثلن، در «دوست داری سوار یه جفت ماهی قرمز بشیم و تا آلاسکا شنا کنیم؟،» «نامه‌ای عاشقانه از تیمارستان ایالتی،» «گذر نرم‌نرمک دنیا را تماشا کردم) و گاه در یک داستان چند تصویر و چند داستان متفاوت و بی‌ربط را طوری کنار هم می‌چیند که هارمونی متن به هم نمی‌ریزد و خواننده بی‌هیچ احساس غرابتی آن‌را می‌خواند و کسب لذت می‌کند. (مثلن، در «همیشه یکی خوش‌حاله،» و «سه نمایش‌نامه‌ی تجربی.»)

طنز ویژه‌ی براتیگان در «نامه‌ای عاشقانه از تیمارستان ایالتی» زیرپوستی و رقیق‌تر از آثار بعدی اوست و حتا می‌توان گفت غمی پنهان در سراسر نوشته‌ها به چشم می‌خورد، غم تنهایی و غم عشق. کاراکترها معمولن از چیزی ملول‌اند، و بیش از همه از عشق. اوج این روی‌کرد در داستان «ننه من غریب‌ام بازی درنیاری» دیده می‌شود، که روایتی‌ست از پایان یک رابطه‌ی عاشقانه و در عین کوتاهی به زیبایی فروپاشی روابط یک زوج جوان را تصویر می‌کند.

با نظر شخصی من، «ننه من غریب‌ام بازی درنیاری،» «در جست‌وجوی تخم سنجاب،» و «همیشه یکی خوش‌حاله» از به‌ترین داستان‌های کتاب هستند. البته، همه‌ی یازده‌ی قطعه‌ی کتاب خواندنی‌اند و بسیار جذاب.

«نامه‌ای عاشقانه از تیمارستان ایالتی» در هم‌این مدت اندکی که از انتشارش می‌گذرد با استقبال خوبی مواجه شده و به چاپ دوم رسیده است. اگر ملال کتاب‌های طولانی و توخالی خسته‌ی‌تان کرده، این کتاب براتیگان می‌تواند دوباره شما را با لذت داستان آشتی دهد. «نامه‌ای عاشقانه از تیمارستان ایالتی» ۸۰ برگ و ۲۰۰۰ تومان قیمت دارد.

 feedلطفن، مشترک فید کتابلاگ شوید تا آسان و همیشه مطالب را بخوانید.
http://www.ketablog.ir/xml/blogs.xml.php


امکانات: Next Blog Previous Blog Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.ketablog.ir/blogs/blog.php?code=87
نوشته‌های مرتبط

RSS 2.0

javied1364@gmail.com

امکانات
خبرنامه سایت
گزارش‌ها
مطالب سایت
نوشته ها: ۲۸۰
نظرات: ۹۸۳
دنبالکها: ۰
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۲۶۷۵۱۸۱ صفحه
مشاهده امروز: ۶۳۸ صفحه
بیشترین مشاهده:
جمعه - ۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد: ۲۶۶۷۴ صفحه
بازدید همزمان
در حال حاضر: ۴ نفر
بیشترین بازدید همزمان:
چهارشنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۵
تعداد: ۳۶۱ نفر
مراجعه به: